Annemin Arpa Şehriye Çorbası | BaharDALI
Tem 11, 2011 - Çorbalar, Sizlerden gelenler    Yorum Yok

Annemin Arpa Şehriye Çorbası

Hayata başlarken sağlıklı doğdunuz ve kocaman “1” ile başlangıç yaptınız. Sonra gittikçe sahip olduklarınız artmaya başladı. Büyüdünüz, okullu oldunuz, yanına bir “sıfır” …Okul bittiğinde bir “sıfır” daha. Meslek sahibi oldunuz, çalışmaya başladınız, bir “sıfır” daha arttırdınız… Sonra mesleğinizde hedeflediğiniz kariyere ulaştınız, tebrikler yeni bir “sıfır” eklediniz hanenize:))

10000000……..

Zenginliklerinizi arttırmaya devam ettiniz. Ev aldınız bir “sıfır” daha eklediniz… Araba, evlilik, çocuk v.s.ya da sizin için zenginlik ve sahip olduğunuz önemli değerler her ne ise her biri için ekleyin ekleyebildiğiniz kadar “sıfır-00000000”…

Aslında ne çok şeye sahibiz ve valörümüz sayısal olarak ne kadar büyüdü değil mi?

Ama Allah göstermesin bir sağlık problemi yaşadınız ve sağlığınız kaybettiniz diyelim. Ne mi oldu o zaman? Tüm varlıklarınızın önündeki “1” i siliyorsunuz. Veeee geriye sadece “sıfır” kalıyor. Yani tüm zenginlikler sağlık olmayınca koca bir sıfır!

Uzun yıllar önce Bütün Dünya’ da okuduğum anektod sağlımızın değerini çok iyi ifade ediyordu. Hatırladığım kadarıyla, birazda aklımda kalanı uyarlayarak yazdım. Bu ara başta annem ve amcamın sağlık problemleri bizi epey üzünce ne yemek bloğuma ne de kendime ekstra zaman ayıramadım. Yada zaman olduğunda da konsantre olmadım. Bu dönemde bizi yalnız bırakmayan tüm aile dostlarına destekleri için buradan tekrar teşekkür ediyor ve hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Bu gün eklediğim çorba çocukluğumdan beri çok sevdiğim yemeye doyamadığım Kıymalı Arpa Şehriye Çorbası. Bu çorbayı annem yanı başımda iken, onun dilinden, kendi elimden tariflerim arasına ekleyip kayıt altına almak istedim. Sizde evde klasik ve lezzetli bir anne çorbası pişirmek isterseniz bu çorbayı denemenizi tavsiye ederim.

Hani öyle gizemli ve ilginç adı olmayan ama lezzeti damak tadınıza uygun, içinizi ıstıcak ve ancak annelerin elinden pişecek lezzette bir çorba pişirmek isteyenlere…

Malzemeler

 • 1 su bardağı arpa şehriye
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 150 gr kıyma
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 lt su
 • Tuz, nane ve karabiber

Terbiyesi için;

 • 1 küçük boy limon
 • 1 yumurta

Yapılışı

 • Tereyağı hafif eritilip, kıyma eriyen tereyağında kavrulur. Öğütülen tane karabiber, nane ve tuz ilave edilir. Salça ilave edilip homojen bir karışım elde edene kadar karıştırılır.
 • Salçalı- kıymalı karışıma kaynak su kademeli olarak eklenir.
 • Şehriyeler kaynayan karışım içine yavaşça salınır. Hızlıca boşaltırsanız aniden taşma yapabiliyor. Aman dikkat ! Bu aşamada riske girmemek için altını kısa süre kapatıp şehriyeleri saldıktan sonra tekrar açabilirsiniz. Şehriyeler diriliğini kaybedip pişince altını kapatabilirsiniz.
 • Son aşama çorbamızın terbiyesini hazırlama aşaması. Bunun için derin bir kaba yumurta kırılır, iyice çırpılıp, içine limon suyu eklenir. Derin kap kullanmamızın sebebi karışım aşamasını çorba tenceresinde değil kabın içerisinde gerçekleştirmek. Çorbamız ılık hale geldikten sonra çorbadan kepçe ile alıp terbiyenin bulunduğu kabın içine ilave edilir. Ekleme aşaması kademeli olarak devam eder. Son olarak kasenin yaklaşık yarısını doldurduğunuzda yani homojen hale geldiğinde tencereye geri boşaltın ve bir taşım daha pişirdiğinizde servise hazır hale gelecektir.

 

Not: Çorba ılıkken kademeli karışım ve sonrasında kısa süre pişirme içine eklediğiniz yumurtalı terbiyenin çorba içinde pişmesini ve parça halde kesilmesini önler. Arzu edenler terbiye kullanmadan da servis yapabilir. Ama bu çorbaya limonlu terbiye çok yakışıyor.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.