Argo- Oskar ödüllü filmler | BaharDALI
Mar 17, 2013 - Sinema    Yorum Yok

Argo- Oskar ödüllü filmler

Film, 1979 yılında İran ‘da yaşanan yönetim değişikliği ve Amerika/Amerikalılara karşı doğan tepkiler sonucu İran halkının ayaklanarak, Amerikan başkonsolosluğuna yaptığı baskın ve rehine süreci ile başlıyor.

Kurtulanların kaçırılmasını konu alan film, aslında otoriteler tarafından onaylanmış olsa da izleyici gözüyle iki ulus arasında geçen böyle tarihi bir konunun tek tarafın gözüyle anlatılması filmde derinliği azaltmış. İran sokaklarında yapılan bir basın bildirgesi ( bildirge konsoloslukta çalışanların ajan olduğuna dair) ve konsolosluk çalışanlarının sığındığı yerde çalışan görevlinin yapılan istihbarat sorgusundaki koruyucu tavrı dışında, farklı bir kaç karakterin senaryoya eklenmesi filmi zenginleştirebilirdi. Yoğun milliyetçi duygular öne çıkmış.

Filmin can alıcı sahnelerinden hava alanında kaçış sırasında, 80 li yıllarda henüz faksların gündemde olduğu şartlarda, Amerika’ dan onaylanan rezervasyonun hemen İran hava alanına bilgisinin ulaşması da o dönemin teknolojisi ile bağdaşmıyordu. İstanbul da çekilen sahneler çok az, vurgu Ayasofya’ da idi .

Konsolosluk çalışanlarının kimlik tespiti çalışmaları ile paralel olarak kaçış sırasında sorgu sahnesi daha uzun olsaydı,  daha soluk kesici olurdu. Ödül Oskar olunca, kendi adıma beklentilerim daha yüksek idi. Oskar ödüllü film olarak izlediğimde beklentimi karşılamasa da, olayların yakın tarihteki gerçeklerden yola çıkılarak senaryoya aktarılması,  politik gerilim filmini çarpıcı kılmış. Karar vermek ve Amerikalıların gözüyle İran’ a bakış açısını görmek için izleyin derim.

 

Yapım:  2012 – ABD
Tür: Politik gerilim, Dram
Süre: 120 dakika
Yönetmen:  Ben Affleck
Başrol Oyuncuları:  Ben Affleck, Bryan Craston, John Goodman

IMDB Puanı: 8/10 ( 162.744 izleyiciden)

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.