Bayrak Kanepe | BaharDALI

Bayrak Kanepe

Bu gün 23 Nisan, neşe doluyor insan ! Tüm çocukların ve bir yanında çocuk tarafını yaşatanların 23 Nisan’ ı kutlu olsun…Minikler stadyumda rengarenk kıyafetleri, ışıl ışıl gözleri ile günlerce çalıştıkları gösterilerini neşe içinde sundular. Bu arada yer gök kırmızı-beyaz bayrağımızın canlı rengi ile ışıldıyordu.

Bilinen efsaneye göre Bayrağımızın şekli 1.Kosova savaşı gecesi şehit Türk Mehmetçiklerinin kanı yerde göl olmuş iken gökyüzünde Jüpiter ve Ayın birleşimiyle çıkmış ortaya. Her baktığımızda ne çok kan döküldükten sonra sahip olduğumuzu hatırlatırcasına …..Yeşilin üzerinde ışıl ışıl dalgalanıyor ve parlıyordu…

 

Bayrağımız dalgalanıp dururken, çocukların cıvıl-cıvıl gösteri görüntüleri “pür neşe” ve “kabaran milliyetçi duyguları” yüreğinizde derinden hissettiriyor. Bu renk ve ritm cümbüşünü doyasıya yaşamak için orada-stadyumda onlarla birlikte olmak gerekiyor. Uzun yıllar sonra işte bu nedenle bayram sabahını tam bu cümbüşün içinde stadyumda geçirdik. Her şey İstiklal marşı ile başladı. Binlerce insan tek yürek ve tek nefesle hep bir ağızdan söyledi….

Çocukların her birini yakından gördüğünüzde, onların neşesini ve duygularını empati kurarak yüreğinizde hissediyorsunuz. Onlara bakarken Paulo Coelho ‘ nun dediklerini anımsıyorum ….

“Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz, bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü her çocuğun bir yetişkene öğretebileceği üç şey vardır.

  • Nedensiz yere mutlu olmak,
  • Her zaman meşgul olabilecek bir şeyler bulmak,
  • Elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmak….”

Işıl ışıl gözlerinde ne büyük umutlar dolu. Düşlerle gerçekler arasında geniş bir hayal gücüyle kurdukları düzenleri içinde bir balon, bir çikolata yada bir pamuk şekerle coşup neşe içinde bir taraftan diğerine koşturuyorlar. Ne yapsalar sevimli ne yapsalar güzel….

Bizim yetiştiğimiz döneme göre çok daha bilinçli, daha teknolojik, daha şanslı yetişiyorlar. Kendilerini ve evreni tanıyıp olgunlaştıkça güçlerini keşfederek geleceğin öğretmenleri, mühendisleri, doktorları, iş adamları, siyasetçileri olacaklar. Atamızın söylediği gibi kendilerini tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendilerinde kuvvet bulacaklar.

Aslında sadece duruşları değil, fikirleriyle de neler neler öğretip düşündürüyorlar bizi. Geçen akşam yemek yerken oğlumun söyledikleri de işte böyle bir andı… “Anne sizin anneler gününüz var ve tüm anneler işte o günde hediye veriliyor, Babalar gününde de babalara hediye veriliyor. Peki o zaman çocuklar günü 23 Nisan değil mi? Neden çocuklara hediyeler alınmıyor? ”  Aslında her zaman hediye alsak  da , o gün için onun zevk aldığı şeyler yapmaya çalışsak da küçük süprizler beklediğini çok güzel bir ifade şekliyle hissettirdi bize…Bu sorunun üzerine Cuma akşamı ufak bir tur ve süpriz bir hediye alıp gösteri sonrası verilmek üzere sakladım. Paketi açarken gözlerindeki heyecan ve ışıltı görülmeye değerdi.

Tüm bu görüntülerden esinlenerek mutfağa girdiğimde al bayrağımızı canlandırmak istedim. Yenilebilir sanat-Edible art ‘a dair makale fikirleri ile bayramın coşkusu ile çakıştı…ve devamı tamamen spontane gelişti …. Tost ekmeği, domates ve peyniri kullanarak bayrak şeklinde bir araya topladım. Üstelik domates, peynir ve ekmeğin müthiş uyumu ile ! Çayın yanında Kahvaltılık yada atıştırmalık olarak uygulayabilirsiniz.

Dip not olarak belirtmeliyim ki sürçü lisan eylediğimin farkındayım; yıldızda beş yerine altı köşegen oldu. Bunun sebebi elimdeki yıldız kalıbın altı köşeli olması. Ancak amacım canlandırma ve yaptığım uyarlama olduğu için üzerinde durmadan kalıbı kullandım. Hepsini birebir yapmak isteyenler loru bıçakla da şekillendirebilirler.

 

 

 

 

 

Malzemeler

  • 100 gr labne peyniri
  • 100 gr kaşar loru
  • 4-5 orta boy domates
  • 16 dilim tost ekmeği
  • Tuz

Yapılışı

-Tost ekmeklerinin kenarları kesilir. Dikdörtgen bir servis tabağına bitişik ve bir dikdörtgen oluşturacak şekilde ilk kat dizilir.

-Labne peyniri ilk kat tost ekmeklerinin üzerine iyice kaplayacak şekilde sürülür.

-İkinci kat için tost ekmekleri kenarları kesilip ilk katın üzerini kapatacak şekilde yerleştirilir.

-Domatesler küp küp kesilir. Ay ve yıldız yeri boş kalacak şekilde yerleştirilir. Kaşar loru yıldız kalıpla yıldız şeklinde kesilir. Hilal için ise önce su bardağı ile yuvarlak oluşturulur. Ardından çay bardağı ile kesilerek hilale dönüştürülür ve kanepenin ayrılan boşluğuna yerleştirilir. Üzerlerine tuz serpilip servis yapılır.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.