Beze | BaharDALI

Beze

Pastahaneye uğrayıp beze almadan çıkınca oğlumun dudakları bükülüverdi hemen… Meğer canı çok istemiş ve söylemeyi de unutmuş. Eve dönünce ben sana en sevdiğin renkte mavi olanlarından hazırlarım diye söz verdim. Hatta bir dahaki sefere anlaştık şampiyon takımın renklerinde, yeşil-beyaz hazırlayacağım. Nasıl mutlu oldu anlatamam . Gözlerindeki bu ışıltı herşeye bedel…

İşte bu nefis köpük gibi ağızda dağılan bezelerin yapımı için temelde sadece iki şeye ihtiyaç var; evde her zaman bulabileceğiniz yumurta ve şeker. Markete gidip öyle bir sürü malzeme almaya falan gerek yok. Ancak çok az malzeme gerektirse de yapım aşamasında bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Yumurta sarılarının aklarının bulaşmaması  gerekiyor. Şekil verme aşamasında kıvamında değişme olursa şekil vermeye ara verip mikserle tekrar çırpmak gerekiyor. Kıvamı yeteğince koyu olmaz ise düzgün şekil vermek mümkün olmuyor.

  

Mikserin tellerinden akmayacak köpük kıvamına gelmeden şekil vermeye başlamayın yoksa bezeleriniz yayılır.

Hacimli görüntünün püf noktası ise sıkma aşamasında en az üç dört kat halkayı döndürmek. Aksi durumda bezeler hacimli olmuyor. Zaten fırında da kabarmıyorlar, hemen hemen sıktığınız hacimde kalıyorlar.

Beyaz renkte hazırlamak isteyenlerin fırınlama aşamasında dikkatli olmaları gerekiyor, sararmaya başlamadan fırından çıkarmak gerekiyor.

Malzemeler

  • 4 yumurta
  • 4 türk kahvesi fincanı toz şeker
  • Beyaz için- 2-3 damla limon
  • Renkli için gıda boyası

Yapılışı

  • Yumurtaların sarıları ile beyazları ayrılır. Ayırırken yumurta sarılarının beyazlarına hiç karışmamasına dikkat edin. Çünkü sarısı beyazına karışırsa rengi değişir, kıvamını da etkileyebilir.
  • Isıya dayanıklı derin bir kapta toz şekerde eklenip mikserle orta devirde çırpmaya başlanır. Bu aşamada çelik kap kullandım. Şekere yumurta akı beyaz renge dönene kadar çırpmaya devam edilir. Benmari usulü çırpmaya devam edilir. Çelik tencerenin içine su doldurup kısık ateşte diğer çelik tencereyi içine oturtturdum. Isı şekerin akın içinde daha iyi çözünmesini sağlıyor. Renkli yapmak isteyenler çay kaşığının ucuyla gıda boyası, beyaz yapmak isteyenler limon damlası ekleyebilir.
  • Kıvamı krem şanti gibi oluyor. Koyulaşmış haliyle ocak üzerinden alınıp Mikserle çırpmaya devam edelim, karışım mikserin uçlarından düşmeyecek kıvama gelene kadar karıştıralım. Eğer bu kıvama gelmeden sıkma torbasına koyarsanız bezeler yayılabilir. Koyuluğu mikser telinden düşmeyecek hale gelince krema torbasından sıkarak şekil vermeye başlayabilirsiniz. Fırın tepsisine yağlı kağıt konulur. Üzerine krema torbasınının geniş ucuyla dıştan içe doğru sarmal şekilde sıkılır. Beze fırında kabarmadığı için sıkarak şekil verdiğiniz haliyle kalacağını göz önünde tutarak sıkma aşamasında bir kaç kat halinde hazırlayınca daha hacimli oluyor.
  • Önceden ısıtılmış 100 oC de fırında pişirilir. Pişmesi yaklaşık 40 dakika sürüyor. Piştiğinde üzerinde kılcal çatlaklar oluşuyor. Fırından çıkarıp soğuduktan sonra servis yapın. Pişirdiklerinizde geriye bir şey kalırsa mutlaka kapalı bir kapta muhafaza edin.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.