Bitez | BaharDALI
Eyl 13, 2011 - Seyahatname    1 Yorum

Bitez

Bitez adını Yunancadan almış. Bağlık bahçelik anlamına gelen BİTEZ, Bodrum’un en yeşil beldelerinden birisi…. Mandalina ve zeytin ağaçları ile dolu taş evler arasından sahile inince ağaçların bittiği yerde kumsalın başladığını göreceksiniz. Bodrum yarımadasında bu özelliği ile diğerlerinden farklı kılan bir koy….

Bitez de sahil boyunca yer alan küçük motel ve restoranlarda ağaçlar arasından kumsala geçişe şirin dekorlar eklemişler….Pofuduk ve rengarenk minderlerin altında üfül üfül esintiyle kahvenizi yudumladıktan sonra kendinizi serin sulara atıp denizin tadını çıkarabilirsiniz….

Sahil şeridi yarımay şeklinde uzun bir kumsal ve şezlong/ şemsiye kullanımı serbest. Cafe ve restoranlarda sadece yediğiniz/içtiğiniz kadarını ödüyorsunuz. Yani Çeşme deki beachlerde yapılan uygulama gibi giriş ücreti alınmıyor. Koyun batı tarafında denizde yüzmek için daha güzel. Denemedik ama rüzgar sörfü için de uygun olduğu söyleniyor..

Bitez ’e gelmişken denenmesi gereken lezzetlerden birisi meşhur Bitez dondurması. En güzelini Bitez Dondurmacısından alabilirsiniz. Sadece Bitez de değil Bodrum genelinde de meşhur… Bitez ‘e gitme fırsatı bulamayanlar için diğer beldelerde de şubeleri var. Hatta gelecek planları İstanbul da da şube açmakmış.…Çikolata-Kuruüzüm -Kanyaklı ve Cappuccino- Bisküvili çeşitleri özel seçeneklerden bir kaçı. Lezzetinin sebeplerinden biri meyvelerinin dalından taze toplanması. Karadut dağlardan, çilek Datça’dan geliyormuş. Dondurmalarına aroma, donmuş meyve koymadıkları gibi lezzeti perdelememek için sos, fıstık fındık gibi süslemeler de kullanılmıyorlar. Bunun bir ödülü olsa gerek Hürriyet gazetesinde okuduğum kadarıyla Bodrum un en özel 10 lezzeti arasında da 3.sırada yer almış. Dondurmayı yerken ağzınıza sadece taze meyve parçaları geliyor. Çeşitleri arasında sade, kaymak, çikolata, kavun, limon, bal badem, şeftali, çilek, vişne, karadut, karamel, tahin susam, damla sakızı ve ceviz gibi klasikler de var. Ayrıca ürün geliştirme kapsamında Bodrum mandalinasından da dondurma yapmayı tasarlıyorlarmış…

Yemeğe gelince, sahildeki restoran ve otellerde taze balık-deniz mahsülleri dışında farklı lezzetler denemek isteyenlere, güveçte etli yada sebzeli krep denemelerini tavsiye derim.

Bitez denilince bir çoğunuzun Çökertme türküsünü anımsayacaktır. Buralarda bilinen bir de hikayesi var bu türkünün..İşgal ordularının yurdu parsellediği yıllarda Ege ‘de eli silah tutan tüm gençlerin bellerinde tabancası, sırtlarında kumanyaları, dağları, taşları, ovaları mesken tuttukları bir zamanda yiğit delikanlıların bir yandan düşmanı kovalarken diğer yandan da işbirlikçilerle boğuşuyorlarmış. İşte o yıllarda Halil adlı yiğit bir delikanlı varmış. İyi bir silahşör, mert, dürüst ve yakışıklı bir adammış. Dönemin Çerkez kaymakamı astığı astık, kestiği kestik, kraldan çok kralcı ve kalleş bir adammış.

Halil ve güzelliği tüm yörenin dilinde olan Çakır Gülsüm’ün aşkı kaymakama yaranmaya çalışan bir grup tarafından haber uçurulmuş. Etrafındaki dalkavuklar, güzel yüzlü Gülsüm kızın hanlara ve hatta kaymakama layık iken Halil gibi baş kaldırmış bir eşkıyanın eline düşerse yazık olur diye durumu kaymakama iletmişler..

Bu fikir Çerkez Kaymakamın ‘ın hoşuna gitmiş; güzel Gülsüm’e sahip olmak ve çekemeyen işbirlikçilerin, adına eşkıya dedikleri Halil’i ortadan kaldırmak…Kolcularını yollayıp feryat, figan bağıran Gülsüm ‘ü apar topar bir sandalla kıyıdan uzaklaştırmak üzereyken Çökertme tarafından hızlı hızlı gelen bir başka sandal göründü. Sandalın kürekleri bir kuşun kanatları gibi açılıp kapanıyordu. Bir yanda kaymakam kolcularının sandalı diğer yanda da Bitez yalısına girdi girecek olan Halil’in sandalı…Halil in yanında en çok güvendiği arkadaşı İbrahim Çavuş….

İbrahim Çavuş asılmış küreklere, Halil ise ayakta gözünü siperlemiş eliyle kolcuları gözlüyorken halk sahile doluşmuş seyrediyorlar. İbrahim çavuş ve Gülsüm ün feryatları arasında Halil in vurulduğu görülmüş. Geride buruk bir acı…

Çökertme’den Çıktımda Halil’im
Aman Başım Selâmet,
Bitezde Yalısına Varmadan Halil’im
Aman Koptu Kıyamet

Arkadaşım İbram Çavuş
Allah’ıma Emanet,

Burasıda Aspat Değil Halil’im
Aman Bitez Yalısı,
Ciğerime Ateş Sardı,
Telli Kurşun Yarası

Güvertede gezer İken
Aman Kunduram Kaydı,
İpekli Mendilimi Halil’im
Aman Mor Rüzgâr Aldı

Çakır Da Gözlü Gülsüm’ümü
Aman Kolcular Aldı,

Gidelim Gidelim Halil’im
Çökertme’ye Varalım,
Kolcular Gelirse Halil’im
Nerelere Kaçalım

Teslim Olmayalım Halil’im
Aman Kurşun Sıkalım

Bir zamanlar büyük aşklar ve ateşli mücadelelere sahne olan Bitez yalısı şimdi dingin ve huzurlu tatillere gebe:)))1 Yorum

  • Çok güzel koylar gerçekten , görmek lazım…Bodrum’ a gitmiştim ama Bitez e gitmek mümkün olmadı..fotoğraflar harika

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.