Böğürtlenli Çikolata Güneşi | BaharDALI
Eki 17, 2011 - Pasta ve Kek Tarifleri    1 Yorum

Böğürtlenli Çikolata Güneşi

Catherine Atkinson ‘un kitabında Çikolatanın tarihi Aztekler ve Mayalar ‘a yani 3100 yıl gerilere dek uzanıyor. Mayalar çikolatanın özü olan kakao çekirdeklerinden yapılan acı, mayalı içeceği keşfetmişler. Bu içeceği dini ritüellerinde kullandıkları gibi kralların ve Tanrıların içeceği olarak da tanımlamışlar. 18 yy. a gelindiğinde tüm canlılar için ikili adlandırma sistemine geçildiğinde İsveçli botanikçi kakao yada çikolata ağacı olarak anılan ağaca Theobroma cacaoadını vermiş. Aslında Yunanca theos (Tanrı) ve Broma (içecek) sözcüklerinden oluşan bu terim Mayalara uzanan tarihini unutulmaz kılmış :))

Mayalar altına ilk imzayı atsa da, ilk keşif ve yayılmasına vesile olan kişi olarak konu, kaşifler kaşifi Kristof Kolom a atfediliyor. 1502 yılında Karayipler ‘e dördüncü ve son seyahatini yapan Kolomb Guanaja adasına ulaşmış. Hikayeye göre, ticari mallarının bir kısmına karşılık kendisine bademe benzeyen bir şeyler sunan Aztekler Ona ve tayfalarına bu içeceği tanıtmak için özel olarak hazırlayıp sunmuşlar. Kolomb ve ekibi baştan koyu renkli ve acımtırak olan bu karışımı çok beğenmeseler de bir miktar yanlarına alıp İspanya ‘ ya dönmüşler. Sonra ne mi olmuş? patlamış gitmiş tabiii :))))

Önce İspanya sonra Avrupa ülkeleri ve Almanya derken Hindistan’ a kadar yayılmış. Aslında Almanlar sömürgelerini aktif çalıştırarak Hindistan, Endonezya, Filipinler gibi pek çok ülkeye yaygınlaştırmış ve ciddi paralar kazanmışlar. Ticari olarak o kadar değer kazanmış ki o dönemler “paradan bademler” bile denilmiş.

Bu kadar değerli olup ticaretin can damarı olmasına sebep çikolatanın inanılan gücüymüş. Enerji verdiğine dair namı yayılan çikolata, askeri seferberliklerde savaşçılara güç vermesi için kullanılır ve yolculuğa uygun tabletler şeklinde hazırlanırmış. Kakaoyu enerji verici olarak kullanırken yağını yaralarını kapatmak için ilaç gibi kullanmışlar. Aztekler döneminden beri egzotik etkisine de inanıldığı için düğün gibi özel günlerin de etkili hediyesi olmuş.

Benim için de çikolatanın yeri özel. Başka hiç bir tatlıyla yerini dolduramadığım bir tür – periyodu geniş tutabilsem de- bağımlılık …Diyetisyene gittiğimde ilk açıkladığım konuların başında geliyordu… Sanırım son dönemlerde kontrollü ve ölçülü davranıp periyodumu uzatmamın ardından yeni bir kriz baş gösterince ben de çikolatalı tarif denemelerime başladım. Aslında bu pastanın çıkış noktası çikolatalı mousse oldu. Bir kaç sefer deneme yapıp istediğim kıvamı elde edince, işte hedeflediğim lezzete ulaştım diye düşündüm. Çikolatalı mousse, çikolatanın yoğun tadının hafifletildiği köpük tadındaki hali….Deneyip kıvamını tuturursanız mousse yemenin dayanılmaz keyfine ulaşacağınıza garanti veririm. Önümüzdeki günlerde mousse u daha detaylı olarak yazacağım.

Mousse ‘ u başarı ile elde edip tadına vardıktan sonra bu kez bunu başka nerelerde kullanırım düşüncesi beni mousselu pasta yapımına götürdü. Öyle bir keşif yaptım kendimce ama biraz araştırıp inceleyince gördüm ki Amerika ‘ yı bir daha keşfetmişim:)) Aslında profesyonel tariflerde krem şanti ve süt kremasından ziyade zaten kullanılıyormuş.

Ben bunlarla da yetinmeyip kendi yorumumu katarak mousse u iki kat ve iki farklı çikolata ile yapmaya karar verdim. Üstelik bununla da yetinmeyip içine biraz da meyve kattım. Her zaman yoğun ( dietten sonra bana öyle geliyor) tatlının yanına hafif ekşimsi bir meyvenin lezzeti dengelediği düşüncesiyle içine böğürtlen ekledim. Tüm bunların birleşimiyle yeni pastam ortaya çıktı. Tabii bu sonuca ulaşana kadar farklı denemelerle iki mousse heba oldu ve bu lezzete ikinci denemem de ulaştım . Ama tüm emeklerime değdi doğrusu.  Adına Çikolata güneşi dedim çünkü güneşin doğuşundaki ışınlarının gözünüzü kamaştırması gibi çift kat mousse lu lezzeti ve çikolata parçacıklı çizgileri benim gözümü kamaştırıyor.

Malzeme listesine gelince;  biraz kabarık bir liste ama lezzetin sebebi de tekniği kadar yoğun içeriğinden de kaynaklanıyor…

Malzemeler

Bitter Çikolatalı Mus(Mousse) için ;

 • 160 gr kakaolu çikolata-%70 kakao içeren
 • Yarım çay bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 250 ml soğuk süt kreması

Beyaz Çikolatalı Mus (Mousse) için;

 • 160 gr beyaz çikolata
 • Yarım çay bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 250 ml soğuk süt kreması

Pasta keki için;

 • 4 adet oda sıcaklığında yumurta
 • Yarım su bardağı un
 • 3/4 su bardağı şeker
 • 25 gr kakao
 • 1 paket vanilya
 • Yarım paket kabartma tozu
 • 2,5 yemek kaşığı tereyağı
 • 450 gr böğürtlen

Yapılışı

Pasta keki yapımı;

-Un, kakao ve kabartma tozu ince elekten 3-4 defa elenir.
-Oda sıcaklığında yumurta,şeker ve vanilya iyice çırpılır. Kar haline gelen karışım mikser telinden düşmeyecek kıvamda olmalıdır.
-Kakaolu karışım yumurtalı karışıma kademeli olarak eklenir. Bu aşamada mikser yerine elle spatula kullanarak dıştan içe doğru karıştırılarak homojen karışım sağlanır.
-Karışımdan alınıp kısık ateşte eritilmiş tereyağı ile birleştirilir. Tereyağlı karışım kakaolu karışıma iyice yedirilir.
-Önceden 170 dereceye ısıtılmış fırında pişirilir. Pişen ızgara tel üzerinde soğutulur.
-Kekin üzeri için;ılık süt,şeker ve rondoda çekilmiş 50 gr böğürtlen ile şurup hazırlanır. Kek bu şurup ile ıslatılır.
-Kekin üzerine böğürtlenler ikiye kesilip her yerini kaplayacak şekilde yerleştirilir.

 • Mus (Mousse) yapımı;

-Bitter çikolata benmari usulü eritilir, tereyağı eklenir.İçine ılık süt eklenir. Ara sıra karıştırılır.
-Diğer tarafta soğuk krema mikserin telinden düşmeyinceye dek iyice çırpılır. Mikser teli de, kullandığınız kapta soğuk olmalıdır.
-Çikolatalı karışıma akından tamamen arındırılmış yumurta sarısı eklenip ara sıra karıştırılır. Karışım krema ile karıştırıldıktan sonra elde edilen Mus ile böğürtlenlerin üzeri sıvanır.
-Ayni işlemler beyaz çikolata ile tekrarlanır. Tek farkı yumurta eklenmez. Bitterli mus üzerine beyaz çikolatalı mus dökülür. Pasta buzdolabında bekletilerek beyaz çikolatalı musun katılaşması beklenir.
-Yarım ölçü beyaz çikolatalı mus ile pasta kenarları sıvanır. Buzdolabında katılaşır.
-Son olarak bitter çikolata benmari usulü eritilip buzdolabında hafif katılaşıp sonra çubuk şeklinde kesilerek pastanın üzeri süslenir.
Çikolata parçacıklı çizgileri yapmanın yolu; çikolatayı benmari usulü eritip çubuk şeklinde parçalar kesmek. Bu aşamada çikolatanızın ısısı oldukça önemli; ne kırılgan derecesinde soğuk ne de eriyecek kadar sıcak olmamalı…

Çift kat mousse lu böğürtlenli pastamız servise hazır…

 1 Yorum

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.