Çeri domatesli atıştırmalıklar ve Aman Tanrım diyeti | BaharDALI

Çeri domatesli atıştırmalıklar ve Aman Tanrım diyeti

Hem kahvaltı sofranıza şık bir sunum, hem de kalorisi çok düşük bir ziyafet isteyenler için Çeri domatesli atıştırmalıklar harika bir seçenek. Bir haftadır, diyetimin bir parçası olan, peynirle domatesi sağlıklı ve vicdanen huzur verdiğini düşünerek yerken, bu sabah böyle bir üçleme ile ziyafete dönüştü. Diyet deyince, ilk ve en önemli öğün olduğunu düşündüğümüz kahvaltıya dair, yeni teoriler eskilerin yerini sarsıyor. İngiliz vücut geliştirme koçu Venice A. Fulton ‘ın diyeti kahvaltıyı tamamen ortadan kaldırarak başlıyor. Fulton’ ın teorileri “Six Weeks to Oh my God -OMG” diyeti, Dukan diyetini sollayarak,  iTunes listelerinde en fazla okunanlar arasına girmiş durumda. Diyetin bu kadar ilgi çekici oluşunda, klasik diyetlere göre farklı bir yaklaşımı olması etken olmalı diye düşünüyorum. Bu diyetle altı haftada şaşırtıcı sonuçlara ulaşılacağını iddia eden Fulton ‘ un uygulanması gereken altılı formül şöyle:

1)KAHVALTI YAPMAYIN: Sabah uyandığınızda geceden kalan ve son enerjisini hala koruyan bünye, yeni bir şeyler yemeyince , hareketlere karşı yağ depolarını kullanmak zorunda kalıyor. Yağ oranı fazla olanlarda depoları kullanma açısından avantajlı.

Yıllardır bildiğimiz, krallar gibi kahvaltı, yoksullar gibi akşam yemeği mantığına ters…Nasıl olur diye düşünüyorum ama kahvaltı etmeden öğlen yemeğine dek beklersem, öğlen ciddi anlamda bir yemek canavarına dönüşürüm diye düşünüyorum : ))

2)SABAHLARI SOĞUK DUŞ ALIN: Her sabah en fazla 15 dakika buz gibi suda duş almak, vücutta depolanmış yağların yakılması ve metabolizmanın 12 ila 15 saat boyunca hızlanmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken, şoklama soğuk suya girmek yerine, ılık sudan kademeli soğuğa geçmek.

Kalp damar uzmanına gittiğimde aynı şeye değinmişti. Özellikle varise de faydası olduğunu belirtti. Kesinlikle yararına inanıyorum. Bu konu bir çok SPA yada Termal otelde de uygulanıyor .Güral Sapanca ‘da denemiştik. Kar çeşmesi kullanarak yapılan vücudu serinletme aşamasında, içerisinde biriken buzlar, sauna veya buhar odasından çıktıktan sonra vücudu serinletmek için kullanılıyor. Soğuk duş veya havuza girmeye oranla daha yumuşak bir sıcaklık geçişi sağlıyor. Serinletme için kar çeşmesinden alınan kar, önce kollara ve bacaklara, daha sonra vücudun geri kalanına dairesel hareketlerle sürülüyor.  Sert buz parçaları terli vücuda sürülerek ciltte uyuşma duygusu yaratıyor.Cildi canlandırıp, kan dolaşımını hızlandırıyor. Evde de ılık duş sonrası su sıcaklığını düşürerek aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Rusya ve Sibirya ‘da sağlıklı yaşam, vücut direncini arttırmak için eksi 16 derecede bebekleri çevresi buz tutmuş nehirlere soktuklarını duymuşsunuzdur…

3)DUŞ SONRASI İLK İÇECEK KAHVE:Kahvenin içeriğindeki kafein ile yağ yakıcı işleve sahiptir. Aç karnına içildiğinde yağ yakımını hızlandırır. Yağ hücreleri kırıldığında kana karışır.

İlk madde gibi, üçüncü madde de benim diyetime tamamen ters. Ama biraz daha okuduğum da görüyorum ki, üç ve dördüncü madde birlikte uygulanması gerekiyor. Birlikte uygulanmazsa da sonuç yine diyette kahvenin tahtını sallıyor.İşte dördüncü madde;

4)EGZERSİZ ZAMANI: Kahve içtikten sonra en az 30 dakika egzersiz şart. Egzersiz yapılmazsa, yağ hücreleri, karıştığı kanda asılı kalıyor.

Benim gibi çalışan insanlar için, bu kısmı ciddi bir uyku fedakarlığı istiyor. Sizi bilmem ama ben saati beş dakika sonraya kurup, servisin son dakikasına yetişenlerdenim. Bu durumda dönüp dolaşıp, diyetisyenimin söylediği noktaya geliyorum ve artık kahve içmiyorum.

5)YEMEK DÜZENİ: Sık sık ve az yemek yerine günde üç doyurucu öğün ve atıştırmalardan uzak bir hayat yaşayın. Bu maddede de mantık, öğünler arası uzun süre geçmez ise, vücut yağ yakma sürecine girmez. İlk öğün öğlen yani 12:00 civarı, ikincisi 16:00, üçüncüsü 20:00 olarak tavsiye ediliyor.

6)KARBONHİDRATLARIN MİKTARI ÇOK ÖNEMLİ: Her öğün, yüzde 50 protein içermeli. Günlük olarak Karbonhidrat ise 120 gr ı aşmamalı. Miktarı aşarsanız, iştahınızı kontrol edemezsiniz. Yani yedikçe yiyesiniz gelir.

Bu kısmı bir çok diyette ortak olsa gerek. Pilav, makarna, börek, beyaz ekmek, bilimum tatlılardan uzak ve kalori miktarını aşmayacak kadar karbonhidrat diyetlerin farzı …İşte bu kısım en çok isyan ettiren kısmı …neden en lezzetliler, en zararlı, en çok diyet bozanlar sınıfında demeyip, benim gibi diyeti bozmayanlarla nasıl farklı kombinasyonlar yaparım diyenlere, işte tarifim.

Çeri domateslerini ortadan ikiye kesip, arasına birer dilim, keçi peyniri ve birer yaprak fesleğen koyuyoruz. Kürdanlarla birleştirip, servis tabağına diziyoruz. Afiyet olsunn…

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.