Çikolatalı Ananaslı Cheesecake | BaharDALI

Çikolatalı Ananaslı Cheesecake

Kış akşamları dönerken, tatil molası verdiğimiz dost sofraları tekrar kurulmaya başlandı, bu defa bizim evde toplanıldı. Mutfakta lezzetli yemekler hazırlandı, özene bezene sofralar kuruldu, yemeğin üzerine; yerken kendimizden geçeceğimiz çikolatalı Cheese cake sofra başındaki, yemeğin finaline hazırlandı.

İyi ki varsınız, iyi ki geldiniz derken, doyamadan geçti, sayılı saatler. Kış akşamlarının en sevdiğim ritüellerinden biri, bir başka buluşmaya dek sonuna virgül konarak  keyifle tamamlandı …

Bende böyle sofraları keyifle hazırlama motivasyonu yaratan tüm dostlara Can DÜNDAR ‘ın şiir hediye edildi….İyi ki varsınız, iyi ki tanımışım sizleri…

Sözünü eğip bükmeden söylemeli,
Yanlış anlaşılmayacağını bilmeli.
Alkışlandığında değil sadece,
Asıl yuhalandığında da yanında durup koluna girebilmeli.
Övmeli âlem içinde, baş başayken sövmeli.
Ve sen, öyle güvenmelisin ki ona övdüğünde de sövdüğünde de
Bunun iyilikten olduğunu bilmelisin.
Teklifsiz kefili olmalı hatalarının,
Günahlarının yegâne sahibi.
Seni senden iyi bilen, sana senden çok güvenen bir sırdaş,
Göz bebekleri bulutlandığında, fırtınayı sezebilmelisin.
Ve sen ağladığında onun gözlerinden gelmeli yaş…
Yıllarca aynı ip üstünde çalışmış,
İki trapezci gibi güvenle kenetlenmeli elleri…
Parkurun bütün zorluklarına rağmen,
“Dostluğumuzu koruyabildik,
Acıları birlikte göğüsledik ya
Yenildik sayılmayız” diyebilmeli…
Issızlığın, yalnızlığın en koyulaştığı anda,
Küçücük bir kâğıda yazdığımız
Kısa ama ümitvarî bir yazıyı
Yüreğe benzer bir taşa bağlayıp
Birbirimizin camından içeri atabilmeliyiz.
“Bunu da aşacağız! Bir Dost”
Can DÜNDAR

Gelelim tarifimize, kendisi unsuz, peynirsiz ve şekersiz bir cheese cake:) Öksüz ve yetim der gibi oldu. Cheese cake için üzülüp, kendiniz için hemen sevinmeyin keşke un ve şeker olsaymış dedirtecek kadar “bol” çikolata var içinde:) Malzeme listesinde gramaja bakınca gözleriniz yuvalarından fırlayacak : ) Yapımı diğer cheese cakelere göre gerçekten çook pratik, pişirmeden, kabardı mı ?, çatlar mı? gibi şeyleri dert etmeden hazırlanıyor. Un yok ama lezzet biraz çikolatalı pasta kıvamında, sadece pofuduk keki yok. Çikolatalı krema, ananas ve cheesecake tabanı ile özleşiyor. Ananas bulamadım, diyenlere fikir olarak çilek kullanmalarını öneririm, ananas gibi bu cheese cake ‘e yakışacağını düşünüyorum, zaten bütün olay çikolata ile uyumunda…  Tarif, şirketimizden Serra hanımdan geldi, bu güzel tarif için buradan tekrar çok teşekkür ediyoruz kendisine, bize böyle bir çikolata keyfi yaşattığı için.

Herkese çikolata tadında bir hafta dileğiyle….

Malzemeler

 • 2 paket eti kakaolu bisküvi
 • 140 gr tereyağı -oda sıcaklığında yumuşamış-
 • 4-5 dilim ananas komposto -1 kutu
 • 320 gr bitter çikolata- 4 paket
 • 250 ml süt kreması
 • 25 gr kakao

Yapılışı

 • Önce bisküvili tabanı hazırlayalım. Bunun için bisküviler toz haline getirilir. Rondo kullanarak çok pratik oluyor ama rondonuz yok ise geniş bir tepsi içine bisküvileri elinizle kırdıktan sonra üzerinden cam bir kavanozla bastırarak ayni sonucu elde edebilirsiniz. Tabanda kullanılacağı için pütürlü ve büyük parçalı olarak kalmaması gerekiyor.
 • Ardından tereyağını eritip bisküvilerle iyice karıştırın. 26 cm çapında kelepçeli kek kalıbının tabanına önce yağlı kağıt ile kaplayıp, yanlarına da çikolatalı karışımın yapışmaması için erimiş tereyağından hafif sürüp, biraz un serpelim. Ardından hazırladığımız bisküvili harcı eşit olarak her tarafına yayalım. Üzerine iyice bastırarak yerleştirelim. Bu aşamada aklınızda olsun, su bardağını yatay bir merdane gibi kullanarak her tarafına hafif pres yaptım böylece iyice yerleşti. Bu aşama, servis yaparken tabanın parçalanmadan kesilmesi için önemli.
 • Tabanın üzerine dilim dilim ananasları yan yana gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Orjinal tarifte dilimler ortadan ikiye kesiliyor ama ben kesmeden kullandım.
 • Diğer tarafta çikolataları benmari usulu eritiyoruz. İçine süt kremasını yavaşça ekleyip, krema ile karıştırıyoruz ve kelepçeli kalıba döküyoruz.
 • Derin dondurucuya koyup,  bir gece bekletiyoruz. Servis yapmadan bir kaç saat önce çıkarıp, kelepçeyi açtıktan sonra üzerine kakao serpip servis yapıyoruz.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.