Çikolatalı Çilekli Pasta ve anneler günü | BaharDALI

Çikolatalı Çilekli Pasta ve anneler günü

cikcileklipasta2

Geçenlerde çok hoş bir süpriz hediye aldım. Hediyem, şirkette bir mesai arkadaşımızın kızının arkadaşlarıyla yazdığı kitabı, kendi küçük elleriyle imzalayıp bana yollamasıydı. “Geleceği okuyan kalemler” adlı kitap ilköğretim çağında farklı okullardaki çocukların, çok değerli öğretmenlerimizin yönlendirmeleri ve büyükşehir belediyesinin katkıları ile hayata, geleceğe ve ailelerine karşı duygularını birer sayfalık kısa kısa notlar halinde anlatıyor. Bazen güldürüp, bazen düşündüren kitapta onları daha iyi anlamak bu yaş grubunu hissetmek adına farklı bir bakış açısı oldu. Bu vesile ile kitabı bana hediye eden Yağmur’ a buradan sevgilerimi iletiyorum. Gelelim kitabın anneler günü ile ilgili kısmına , ailelerine duygularını öyle güzel kelimelerle anlatmışlardı ki, bu kitabı yazan çocuklar arasında pek çoğu kitabın adı gibi, geleceği okudukları kadar gelecekte yazacak kalemlerden olacaklarına inanıyorum. Aralarında seçim yapmak çok zor olsa da, beni en çok duygulandıran, 6.sınıf öğrencisi Sude Yiğit ‘in yazısı idi. Sude annesine duygularını şöyle anlatmış.

Sevgili Anneciğim,

Bisikletten düştüğümde canım çok acımıştı. Senin de acıdı mı? Acıdıysa özür dilerim. Kendime dikkat etmeyip, canını yaktığım için, çok hata yapıp seni zor durumda bıraktığım ve bencilce davranıp kalbini kırdığım için….Sen konuşmaya başladığımda iyice tanımadan “Sen” diyebildiğim tek insansın. Ve en önemlisi güzel kadın dediğim tek insansın. Ben küçükken büyüdükçe bana olan sevginin azalacağını düşünmüştüm. Hiç azalmamış Yaptığım onca şeye rağmen hiç azalmamış. İşte seni sevmemin bir diğer nedeni de bu.  Belki de bana dayanabilen tek insan sensin. Beni sevdiğin için mi bana dayanabiliyorsun yoksa senin kızın olduğum için mi?

Küçükken seni kimseyle paylaşamıyordum. Hala da paylaşamıyorum. Çünkü seni çok seviyorum. Sen benim için çok değerlisin.

Seni çok seviyorum

Kızın …

Anneler gününde onlar için en özel şey, kendi ellerimizle yaptıklarımız olacaktır. Eskide kaldı demeden, ona olan duygularımızı yazacağımız bir kart, kendi ellerimizle topladığımız çiçekler ve kendi ellerimizle pişirdiğimiz bir pasta . Aşağıdaki tarif o gün farklı bir seçenek. Annelerin eline su dökülmez ama annenizi şaşırtıp, kızımda çok lezzetli ve farklı pastalar yapabiliyormuş dedirtecek , onun için ne kadar uğraştığınızı gösterecek mus- mousse kremalı özel bir pasta . Kreması pasta yarışmasında-Karaorman pastasında- kullandığım tariften.

Buradan tüm annelerin sadece bir gün değil, hayatta ve yanımızda oldukları her günü onlara bizim için özel olduklarını hissettirmemiz gereken annelerin, anneler gününü kutluyorum.

cikcileklipasta

Malzemeler

 • Bitter Çikolatalı Mus(Mousse) için ;
 • 160 gr kakaolu çikolata-%70 kakao içeren
 • Yarım çay bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 300 ml soğuk süt kreması
 • Nişasta

Pasta keki ve diğer malzemeler;

 • 2 tane kakaolu pasta tabanı- bu defa hazır kullandım ama yapmak için iyi bir pasta keki tarifini arayanlar Karaorman pastamı inceleyebilirler.
 • Keki ıslatmak için; neskafe/süt ve toz şeker
 • Arasına çilek
 • Üzerine 80 gr  kakaolu çikolata-%70 kakao içeren

Bitter Çikolatalı Mus (Mousse) yapımı;

 • Bitter çikolata ve tereyağı benmari usulü su dolu bir kabın içinde eritilir. İçine ılık süt eklenir. Ara sıra karıştırılır.
 • Çikolatalı karışıma akından tamamen arındırılmış yumurta sarısı eklenip ara sıra karıştırılır.
 • Diğer tarafta soğuk krema mikserin telinden düşmeyinceye dek iyice çırpılır. Mikser teli de, kullandığınız kapta soğuk olmalıdır. Başlamadan derin dondurucuda bekletmenizi tavsiye ederim.
 • Karışım krema ile bir spatula yardımı ile dıştan içe doğru yavaşça karıştırılıp homojen bir karışım elde edilir. Bu aşamada koyuluğunu ayarlamak için biraz nişasta (1-2 y.kaşığı) ekliyoruz.
 • Pasta kekinin ilk katı, ılık süt, şeker ve neskafe karışımı ile ıslatılır. Üzerine mus ve enine ikiye/ üçe kesilmiş çilek her yerine gelecek şekilde yerleştirilir. Bu aşama her kat için tekrarlanır. İki tane pasta tabanı kullandığımızda, pastamız daha yüksek oluyor. Son kat yerleştirilip ıslatıldıktan sonra kalan mus ile pastamızın dışını bir bıçak yardımı ile sıvıyoruz.

 

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.