Dana Yahni ve Kurban Bayramı | BaharDALI
Kas 9, 2011 - Et Yemekleri, Özel Günler    Yorum Yok

Dana Yahni ve Kurban Bayramı

Maneviyat denen şey; insan olmak, kamil insan olmak, biriktiren değil, sürekli dağıtan olmak ve en önemlisi haktan yana olmak…..Pagan dönemiyle başlayan öğretilerden sonra ; Musevilik, Hristiyanlık ve dinimiz İslam ‘da da aynı öğretilere ve güzel ahlaka sahip olmanın yolları anlatılıyor. Temel duyuların ötesine çıkıp daha yüksek duyularla bakmak hayata, diğer canlılara ve yüceler yücesi Yaradan’ a..

Pek çoğunuzun bildiği gibi Hz. İbrahim oğlunu Allah a kurban etmeye teşebbüs ettiğinde kesmeyen bıçağın ardından bize göre gökten Yahudilere göre çalıların arasından; ama her ikisi de mucizevi şekilde gelen koç bu gün Allah yolunda kesilen kurbanların başlangıcı olmuş. Yüce Yaradan Hz. İbrahim ‘i o günlerde canından çok sevdiği oğlu İsmail ile sınamış. Kalbinde benden büyük sevgi olmaksızın, benim için onu bile feda eder misin diye…İbrahim oğlunu feda etmeye hazır olunca ona bu vasıflara haiz bir canlı göndermiş.  Hiç düşündünüz mü? neden bir kuzu da kurt değil yılan değil ? Çünkü kuzu, kurban edilmeye hazır İsmail ‘in ruh haline benzer bir ifadeye sahip; masum, sevimli, başına geleceklerden habersiz. Kesilmesi için gönderilen yılan gibi zararlı bir canlı olsaydı zaten zararlıydı derdik…Yararı olmayan bir hayvan olsa zaten yararsızdı derdik. Yararlı da olsa, masum da görünse, keserken vicdan muhasebesi de yapsanız tüm dünya nimetleri gibi hiç bir şeyin ve Allah sevgisinden öte olmayacağını göstererek akıtılan kanlar ruhunuz arınması için.

Nefis arınırken kurban kesmenin İslamdaki diğer ibadetler gibi toplumsal boyutu da paylaşarak yaşanıyor. Bu vesileler ile kesilen tüm kurbanların kabul olması dileğiyle, Kurban bayramınız kutlu olsun.

Kurban etiyle başta kavurma olmak üzere farklı pek çok tarif uygulanabilir ama ben annemin klasiklerinden biri olan Dana Yahniyi tercih ettim. Sofrada çorba, ara sıcak börek, et yemeği v.s. hepsi var ama …tarifi veren benim biricik anneciğim yok. Keşke bu bayram sofrasına hep birlikte oturabilseydik. Ama büyük teselli, ablamlar, yeğenlerim, eniştem bir aradayız…  İşte bayram soframız ve Dana Yahni tarifi.

 Yayla Çorbası

Ispanaklı Börek

Çoban Salata

Meksika Fasulyeli Salata

Kırmızı Biberli Salata

Dana Yahni

Cevizli Baklava

Dana Yahni

Malzemeler (4-5 kişilik)

  • 750 gr Dana kuşbaşı
  • 4 adet orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • Tuz, Karabiber, Nane

Yapılışı

İyice yıkanan kuşbaşı etleri üzerini örtecek kadar su içinde orta hararetli ateşte haşlıyoruz.Haşlama sırasında üzerinde biriken köpüğü kaşıkla alıp atıyoruz. Soğanları ay şeklinde kesiyoruz ve sıvıyağ içinde hafif kavuruyoruz.

Rengi sararınca salça ekliyoruz.

Çatalla kolayca bölünebilen haşlanmış etleri rengi hafif sararan, salçalı soğanların üzerine ekliyoruz.

Haşlama sonucu çıkan et suyunu süzgeç ile süzdükten sonra etlerin üzerini örtecek kadar tencereye ilave ediyoruz. Ve etler lokum gibi olana dek pişiriyoruz. Pişme aşaması tamamlanmasına yakın iken tuz, karabiber ve bol nane ilave ediyoruz. Ekmeğimizi et suyuna bandıra bandıra afiyetle yiyiyoruz:)))

Not: Bu yemeğin lezzetinin sırrı pişerken hiç su katmıyoruz, suyu tamamen haşlama aşamasında elde ettiğimiz et suyundan ibaret olması.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.