Dekupaj Kalemlik | BaharDALI
Haz 19, 2010 - Ahşap Boyama    Yorum Yok

Dekupaj Kalemlik

Alperen in odasınnı dekore ederken ilk başlangıcımız Yataş  tan aldığımız taşıtlı yatak örtüsü oldu. Çok sevdiği arabaların, gemi ve uçakların figürünü hazırlayacağımız kalemlik takımında kullanıp bütün odanın konseptini taşıtlarla hazırlıyayım istedim. Alışveriş sırasında taşıt figürlerini ahşap haliyle hazır olarak Paşabahçe de yakalayınca yapımı da çok daha pratik oldu. Hatta bloknotluğu kendisi boyadı. İlk deneme için çok başarılıydı doğrusu … Hem birlikte hazırlamış olduk, hem de bir parçası onun ürünü oldu. Eğer küçük taşıt sembolleri hazır olarak bulamasaydım kıl testere ile marangoza kalıbı kestirip onları da kendim boyayacaktım. Bir güzel tesadüfte Tepe Home da bulduğum ahşap helikopter oldu. Bu takımında epey hazır obje yakaladım. Bir önceki takımda tweety li avizesini kendimiz yapmıştık… Son eklemem de yatak örtüsündeki tüm taşıtlardan birer örnek ile yıldız ayna oldu. Hazırlarken ayna olarak planladım, içine fotoğraf ekleyip böyle bir objeyi çerçeve olarak da hazırlayabilirsiniz. Yıldız aynayı aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

Hazırlayacağınız konsepte göre farklı figürlerle değişik aksesuarlar yapabilirsiniz.

Yatak örtüsü, halı, kelemlik takımı derken bir de uçak figürlü saati bulunca takım tam oldu. Duty free den aldığım şeker kabı sevimli pilotta yanına fonu tamamladı.

 

Malzemeler

  • Dekupaj için figürde ahşap taşıt objeler, Ahşap kalemlik , bloknotluk ve yıldız çerçeve
  • Zımpara, Koyu mavi, açık mavi ,sarı,kırmızı akrilik boya, Silikon, vernik
  • İnce ve kalın uçlu fırça, Pamuklu bez

(boya ve obje malzemelerini ahşap malzeme satıcılarından temin edebilirsiniz)

Yapılışı

Kalemlik ,bloknotluk ve yıldız çerçeve zımparalanır, zımpara döküntüleri bez ile silinerek uzaklaştırılır.

Kalemlik, bloknotluk ve yıldız çerçeve mavi fon rengine boyanır. Genellikle bir kat boya az geliyor. Kurumasını bekleyip, zımparaladıktan sonra ikinci katı sürebilirsiniz. Kurutma için fazla zamanınız yok ise saç kurutma makinesi ile kurutma işlemini hızlandırabilirsiniz. Böyle sıcak havalarda balkonda da kurutabilirsiniz. Zımparalama bu işin en can alıcı ve uğraştırıcı kısmı. Ama pürüzsüz bir yüzey için şart. İkinci katı boyadıktan sonra da zımparalama yapılır.

Fon rengine zıt koyuya açık, açığa koyu mavi çerçeve ince fırça ile boyanır.

Dekopaj için seçilen figürler silikonla yapıştırılır. (Silikon tabancam olduğu halde geç ısındığı için mum alevinde erittiğim çubuk silikonları kullandım) Çubuk silikonları kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Yıldız çerçeve de ise kurşun kalemle kuruyan fon üzerine çizim yapıp ince fırça ve canlı renklerle içlerini boyadım.

Son olarak camcıya aynayı taktırdım. Arzu edenler fırça ile üzerine vernik sürerek kalıcı hale getirebilir.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.