Dekupaj Tekniği | BaharDALI
Eki 15, 2010 - Ahşap Boyama    Yorum Yok

Dekupaj Tekniği

Ahşap malzemeler satan yerlerde çok çeşitli dekupaj resimleri bulabilirsiniz. Farklı resimler için dergilerden, çekilmiş renkli fotokopilerden de faydalanabilirsiniz…Dekupaj resminizi yapıştırırken hava kabarcığı olmamasına dikkat edin. En önemlisi daha doğal ve bütün bir görüntü sağlamak istiyorsanız yırtma tekniği ile resmin kenarlarını ters yönde zikzak şekilde kopardıktan sonra yapıştırın. Böylece hem kenarlar daha ince olacak hem de koparma yaptığınız bölgelerde resmi devam ettirerek bütünlük sağlayacaksınız. Ben bu tepsiyi kayınvalidem için hazırlamıştım.

Malzemeler

  • Dekupaj için uygun resim, Ahşap obje
  • Zımpara, Akrilik boya, Dekupaj tutkalı, Vernik
  • Makas, farklı boyutta fırçalar, Pamuklu bez

Yapılışı

Obje zımparalanır, zımpara döküntüleri bez ile silinerek uzaklaştırılır.Kullanılacak dekupaj resminin arka yüzeyi de hafif zımparalanarak inceltilir.

Objenin her tarafı resme uygun fon rengine boyanır. Genellikle bir kat boya az geliyor. Kurumasını bekleyip, zımparaladıktan sonra ikinci katı sürebilirsiniz. Kurutma için fazla zamanınız yok ise saç kurutma makinesi ile kurutma işlemini hızlandırabilirsiniz. Zımparalama bu işin en can alıcı ve uğraştırıcı kısmı. Ama pürüzsüz bir yüzey için şart.İkinci katı boyadıktan sonra da zımparalama yapılır.

Dekopaj için seçilen resimin arkasına ince bir film tabakası şeklinde dekopaj tutkalı fırça ile sürülür, istenen bölgeye yapıştırılır.

Kuruması beklenir, kuruduktan sonra vernik ile verniklenerek çalışma tamamlanır.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.