Deniz Börülcesi Salatası | BaharDALI

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz suyunda ve tuzlu topraklarda yaşayan deniz börülcesi, deniz suyundaki sodyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi pek çok minerale sahip ıspanakgillerden bir bitki türü. Deniz börülcesi pişirme tekniğine gelmeden önce sebze yemekleri ve değişik ot çeşitleri için aldığım, bir kitaptan bahsetmek istiyorum. İçinde yaban yeşilleriyle pişirilen 100 tarif bulunan kitap, Gökçen Adar tarafından yazılmış. İzmirli yazarı, Ege ve Akdeniz yöresinin sağlıklı ve besleyici otlarını araştırıp, pek çoğumuzun adını bile duymadığmız değişik lezzetleri, tarifleriyle birlikte derlemiş.

Tilkişenden, cibeze, çirişten, ebegümecine, deli kengerden, karabaşotuna çok farklı tarifleri içeren bir kitap. Tarifler sadece Ege ve Akdeniz yöresi ile sınırlı değil; tencere yemeklerinde, Karadeniz ‘in Erikli Livik yemeğinden, Bitlis ‘in İçli Köfteli Garisine, Van ‘ın Etli Çirişine, pek çok yörenin özel yemekleri de yer alıyor.

En önemli kısmı sebze yemekleri olan kitabın giriş kısmı, güzel bir anektot ile başlıyor. Anektot, şöyle,  Zamanında, Girit adasına, Türklerin yaşadığı mahalleye bir doktor gelmiş. Tüm mahalleli çok sevinmiş. Dönem bundan 50-60 yıl öncesi…Şimdiki gibi değil her mahallede, her kasabada bile doktor bulunmadığı günlerde, mahalleli doktoru duyunca, ellerinde hediyeler, birer birer hoşgeldin ziyaretine gitmişler ama çok uzun sürmemiş…Doktor, bir kaç ay sonra pılısını, pırtısını toparlamış. Mahalleli şaşırmış.

-Hayrola niye geldin, niye gidiyorsun ?

Doktor :

-Kaç aydır güle oynaya hoşgeldin ziyaretine geliyorsunuz ama hastalanıp gelen bir Allah’ ın kulu bile yok aranızda. Bu iklimin nimetlerinden yararlanıp, bu kadar çok ot yediğiniz sürece, bana da ihtiyacınız yok deyip, çekip gitmiş. Kıssadan hisse, yurdumuzun güzel ikliminde, böyle şifalı bitkileri soframızdan eksik etmemeli.

Deniz Börülcesine gelince, bu salatanın yapımı, Haşlama ot salataları tekniğiyle yapılıyor. Aynı teknikle, Radika, Hindiba, turp otu, kaya koruğu, hindiba filiz otları da aynı teknikle pişirilebilir.

Ot Haşlamanın püf noktaları;

 • Haşlanacak ot önce ayıklanır. Köklü ise kökü, sararmış kısımları temizlenir.
 • Ayıklanmış otlar bol suda bekletilir. Böylece üzerlerine yapışan toprak parçacıkları çözülüp ayrılır.
 • Harlı ateşte bol su kaynatılır,  tuzlu ortamda yetişen börülce hariç, diğer otlar için suya tuz atılır.
 • Ayıklanmış, yıkanmış ama doğranmamış otlar, bütün halde, suya , bir iki dakika aralıkla, kademeli atılır. Kademeli atmanın mantığı, kaynamayı engellememektir.
 •  Haşlama sırasında, kesinlikle tencerenin kapağı örtülmez. Aksi halde yeşilliği kaybolur, sararır.
 • Haşlanmış otlar ılık ve haşlama suyundan bir kepçe alınarak, sulu vaziyette servis tabağına alınır. Üzerine sızma zeytinyağı, limon ve Deniz Börülcesi hariç tuz gezdirilir.

Malzemeler

1 demet deniz börülcesi
1/2 limon suyu
1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi- rendenin en ince tarafı ile
2 diş sarımsak
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
1 er çay kaşığı pul biber, taze kekik

Yapılışı

 • Demet halindeki börülcelerin, kök kısımları kesilerek atılır. Börülceler bol suda yarım saat bekletilir. iyice yıkanır.
 • Derin bir tencere içinde, kaynamış suya atılıp, yeşil etli kısmı çalı gövdelerinden sıyrılıncaya kadar haşlanır. 
 • Haşlanmış börülceler kevgirle, sıcak sudan çıkarılıp, soğuk sudan geçirilir, böylece diriliğini kaybetmesini önlemiş oluyoruz. Bu aşamada, delikli makarna süzgecindeki iken, musluğun soğuk tarafını açıp, soğuk suya tutabilirsiniz.
 • Bir küçük kasede, limon suyu, limon kabuğu rendesi, zeytinyağı ve sarımsak rendesi iyice karıştırılır. Arzuya göre taze kıyılmış kekik ve pul biber eklenir.
 • Soğuyan börülcelerin her birinin içindeki çalı gövdeleri temizlenir. Bunun için sert kısımlarını tutarak, yeşil kısımlarını baş parmak ve işaret parmak yardımı ile sıyrılır.  Ardından, börülceler, zeytinyağlı sos ile karıştırılır. 
Kaynak: Püf noktaları için , Yaban yeşilleriyle 100 nefis tarif


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.