Doğancı ve Misi Köyleri | BaharDALI
May 16, 2010 - Seyahatname    Yorum Yok

Doğancı ve Misi Köyleri

Doğancı Barajı’na giderken Orhaneli-Bursa Yolu üzerinde eski bir Rum Köyü olan, üzümü ve şarabı ile ünlü Misi köyü, Uludağ’ın güneyindeki dağlık ve ormanlık bölgede yer alan tarihi bir köy. Tarihi çok eskilere dayanan Gümüştepe (Misi) köyünün ilk adının Mysia olduğu sanılıyor. Bursa’nın merkezinden 12 kilometre uzaklıkta, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş . Misi Köyü çok eski bir yerleşim yeri olduğu gibi, tarihi geçmişi de oldukça eski. M.S.183 yılında Alex adlı bir keşiş, seksen beş kişilik grubuyla Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştikleri, “konsül”ün toplanarak İncil tartışması yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcut; bugün kalıntılarına rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılıyor. Köyün içinden misi akarsuyu geçiyor. Akarsuyun çevresinde çay bahçesi ve köy kahvesi var. Ayrıca çevrede piknik alanları da var. Biz Misi’ye uğradıktan sonra yola devam ettik. Doğancı köyüne geldik ve doğayla baş başa harika bir pazar günü geçirdik.

Misi köyü ve çevresi daha fazla bilinen keşfedilmiş iken Doğancı köyü ve çevresi çok fazla keşfedilmemiş. Köyün içinden geçerek göle gittik. Köy evleri biraz eski, köyün içinde Misi ‘deki gibi çaybahçesi yada vakit geçirebilecek yer yok. Ama çevresi tam anlamıyla doğa harikası. Göletin bulunduğu kısma doğru yola devam ettik. Yol biraz bozuk ama oraya ulaştığımızda manzarayı görünce doğru seçim yaptığımıza karar verdik.

Göl çevresinde yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek, piknik yapmak ve balık tutmak mümkün. Piknik yapmak için göl kenarına ahşap masalar var. Biz epey doğa, çicek böcek fotoğrafı çektik.

 

Yeşil ve beyazın uyumu bir başka güzel.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.