Fırın Sütlaç | BaharDALI
May 21, 2011 - Sütlü Tatlılar    Yorum Yok

Fırın Sütlaç

Süt hakkında bilinci ve tüketimini arttırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu’ nun 1956 yılında tüm üye ülkelerde kutlanması kararını aldığı “Dünya Süt Günü- 21 Mayıs” , 1991 yılında ülkemizde de kabul edilmiş. Bu vesile ile hepinizin dünya süt günü kutlu olsun….

Üretimde öncü ülkelerden olmamıza rağmen süt tüketiminde Avrupa’ nın epey gerisindeyiz. Hepimizin bildiği faydaları saymakla bitmeyen sütü maalesef çok fazla tüketmiyoruz. Kendi adıma bunu en çok anne olduğum ilk aylarda hissettim. Hamilelik döneminde her gün farklı bir versiyonu ile (muzlu, kakaolu, çilekli…) bir bardak süt içsem de içmediğim günlerin etkisiyle doğum sonrası tam yedi dişim de ciddi çürükler oluştu…Dolgu üzerine dolgu…Yıllarca süt içmeye ara vermiş olmamım acısını o günlerde epey yoğun şekilde yaşadım…Şimdi süt tüketmeyi günlük alışkanlık haline getirmeye çalışırken ara dönemlerde de sütlaç,  sütlü irmik tatlısı, muhallebi gibi sütlü tatlılar yapıp onları tüketerek pekiştirmeye çalışıyorum…

 

 

Bunları biliyor muydunuz ?

*Süt eşsizdir çünkü dünyada başka hiç bir içecek bu kadar doğal besin içermez. Protein, yağ, vitaminler (C vitamini hariç) ve mineraller (başta kalsiyum olmak üzere) bünyesinde yaklaşık 85 farklı besin öğesi içeriyor.

*Yarım lt süt içerek alınan kalsiyum ancak 5 kg et , 8,5 kg elma yada 1,5 kg havuç yenerek alınabilir.

*Bir inek memesinde yaklaşık 11,5 ile 22,5 lt arasında süt bulunuyor.

*Bir inek günde ortalama 90 bardak ve ömrü boyunca yaklaşık 200 bin bardak süt veriyor.

*Avrupa Birliği ülkelerinde yıllık kişi başı süt tüketimi 89 kg, Avusturalya ‘da 107 kg, ABD ‘de  83 kg civarında. Türkiye ’de ise bu oran 25 kg civarında.. Tüketimimiz bu kadar düşük iken süt üretiminde Dünya’da ilk 15 in arasındayız ve yıllık ortalama 12 milyar litre süt üretiyoruz.

*Türkiye ‘de üretilen sütün yüzde 92′si inek, yüzde 6,1′i koyun, yüzde 1,7 si keçi ve 0,26 ‘sı mandalardan geliyor.

*Pastorize sütler,  72- 75 derece sıcaklıkta 15- 20 sn süreyle pastorizasyon işlemine tabii tutulup besin değerlerini korumaları sağlanıyor.

Not: Süt üretimi ve tüketimine dair bilgiler için kaynak pinar.com.tr ‘ dir.

Fırın Sütlaç Yapmanın Püf  Noktaları 

*Klasik sütlaçtan farklı olarak içine eklenen yumurta sarısı üzerinde kabuk tutmuş hafif yanık görüntüyü sağlayan etkenlerden birisi. Ancak yumurta sarısını eklerken akından iyice arındırmak gerekiyor.

*Pişirirken eşit pişmesi için fırın kaseleri yada güveç kaplarınızı su dolu bir borcam tepsi ile fırına sürün.

*Fırının mutlaka önceden 180 dereceye ısıtılmış olması gerekiyor. Fırına sürdükten sonra tabiri caiz ise sütlaçlarınız göbek atıyor. Ortası şişip bir yukarı bir aşağı inip çıkıyor…Endişe etmeyin doğru yoldasınız…

*Şeker ve pirinç dengesi sütlaç kıvamında ağız tadına göre değişiyor. Bu ölçüler bizim için ideal ama tatlı sevmeyenler şekeri, az pirinçli sevenler pirinci yarım bardak azaltabilir. Diet yapanlar az şekerli ve light süt kullanarak pişirebilir.

*Fırına sürmeden önce sütlaçlarınız hafif sulu olmalı ki fırında da pişince çok fazla koyulaşmasın…

Malzemeler

  • 2 lt süt
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 8 yemek kaşığı pirinç unu
  • 1 su bardağı süt-pirinç ununu çözmek için
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yumurta sarısı

Yapılışı

Sütün tamamı çelik tencerede ısıtılmaya başlanır. Kaynatılıp ılındıktan sonra şeker eklenip karıştırılarak çözülür. Diğer taraftan ayıklanmış ve yıkanmış pirinç üzerine üç-dört parmak örtecek kadar su ile pişirilir. Pişen pirinçler daha önceden hazırlanmış ılık şekerli süte ilave edilir. Karışıma tereyağı ve vanilya eklenir.

 

 

Pirinç unu bir su bardağı süt ile karıştırılarak sulandırılır. Üzerine yumurta sarıları eklenir. Pirinç unlu karışıma hazırlanan sütlü karışımdan yavaş yavaş karıştırılarak eklenir ve ılık hale getirilir. Hazırlanan pirinç suyu karışımı da sütlaca eklenir. Kıvamı koyulaşınca güveç kaselere paylaştırılır. Güveç kaseler içi su dolu tepsi içerisine yerleştirilip benmari usulu önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında pişirilir.Fırın kabı olarak güveç yada ısıya dayanıklı fırın kaselerini kullanabilirsiniz. Tercih sizin. Bu ölçü ile kullandığınız kapların büyüklüğüne bağlı olarak değişse de yaklaşık 12 kase çıktığı için iki seferde pişirip hem güveç hem de minik fırın kaselerinden kullandım. Üzerleri hafif yanınca fırından çıkarıp soğuttuktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

 

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.