Fırında Somon Balığı | BaharDALI

Fırında Somon Balığı

Tatlı suda doğup büyüyen somonlar yaşamlarının geri kalanını geçirmek için okyanuslara doğru yol alıyorlar. Tatlı suya adapte olmuşken, okyanusa doğru yaptıkları yolculukta gelişerek tuzlu suda yaşamaya hazır hale geliyorlar. Daha da ilginci tuzlu suya, okyanusa açıldıktan yıllar sonra tekrar yumurta olarak doğdukları yere geri dönebilmeleri…

Doğduğunuz yeri çocukken bırakıp binlerce kilometre uzağa gidiyorsunuz ve yıllar sonra geri dönmek istiyorsunuz, çocukluğunuzu geçirdiğiniz sokağı ve evi bulma olasılığınız nedir? Ya da değil bin açık denizde 10 km yüzüp tekrar başladığınız noktaya dönebilirmisiniz?  Somon balıkları yıllar sonra yollarını şaşırmadan geri dönüyorlarmış…. Doğa bilimcilerin yaptığı denemelerde özel kaplar içinde kara yoluyla binlerce kilometre öteye götürülen somonların üç yıl sonra doğdukları yere döndüklerini tespit etmişler. Tam bir doğa harikası… Belkide etinin lezzeti de buradan geliyor. Rengi ile ilgili olarak da okuduğum bir yazıda Somonlar; kırmızı pigment içeren alg ve tek hücreliler yiyen karideslerle beslendikleri için hafif pembe görünürlermiş. Somon balığının bir kaç çeşidi var. Türkiye’ de satılanı genellikle ithal gelen Norveç somonu ve çiftlik balıkları. Somon balığı alırken özellikle koyu renkli olanları seçin. Biz satın almak için genellikle hiper marketleri tercih ediyoruz.

Alaska Katmai ulusal parkında ayıların somon avı fotoğraflanmış. Somon balıklarının yumurtlamaya akıntıya ters olarak gittikleri dönüş döneminde onlarca ayı stratejik metotlarla ava çıkmışlar….

Ayıların avcılığı bazı somonların dönüşüne engel oluyor….Doğadaki garip denge; ayının başarısı somunun başarısızlığı ile sonuçlanıyor !

 

Katmai ulusal park fotoğrafları için kaynak: www.stresyado.com

Somon balığının diğer özelliği zengin bir omega-3 kaynağı olması nedeniyle kalp damar sağlı için yararlı. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı etkisi de var. Tabii bu kadar besleyici ve omega-3 dolu olunca doktor kontrolünde Somon balığı yağı olarak çeşitli markalarda haplarını da kullananlar var.

Sebzelerin suyu ve zeytinyağı ile pişen Somon balığı yağsız olduğu için diğer balıklardan farklı olarak mutlaka servis sırasında sos ile sunulmalı. Özellikle ekşili soslar bu balığa çok yakışıyor. Ekşiliğini vermek için limon yada portakal kullanılabilir. Bu akşam limonlu sos ile hazırladım.  Ayrıca sosunuzun kıvamlı olması için bir tatlı kaşığı tereyağıyla bir tatlı kaşığı nişastayı hafif kavurduktan sonra limon suyu eklerseniz lezzeti tam oluyor. Yanına ilave edeceğiniz patates püresiyle birlikte mevsim sebzelerinden hafif ekşimtırak taze otları da ekleyebilirsiniz. Semizotu, madımak yada biberiye iyi birer alternatif olabilir.

Malzemeler

3 dilim somon balığı- 950 gr-

 • 5-6 adet çeri domatesi
 • 8-9 dal biberiye
 • 3 orta boy soğan
 • 3 orta boy domates
 • 1 diş sarımsak

Marinesi için;

 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz, çekilmiş tane karabiber

Püresi için;

 • 4 orta boy patates
 • 1 tatlı kaşığı limon
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • tuz

Sosu için;

 • 1 çay bardağı limon
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası

Bu lezzetli balık dilimleri oldukça büyük ve eti de doyurucu olduğu için bana bir büyük dilimin yarısı yetiyor, ama uğur böceğim ayni sürede hepsini bitiriverdi. Bu ölçüyle porsiyonlar bir dilim olursa üç, yarım dilim olursa altı kişilik yemeğiniz hazır demektir…

Yapılışı

 • Temizlenmiş dilim somonlar iyice yıkanıp suyu süzüldükten sonra kayık bir tabak içine yan yana dizilir. Zeytinyağı, çekilmiş karabiber ve tuz iyice karıştırılıp dilimlerin üzerine dökülür. Marine edilerek 25-30 dakika beklenir.

 • Soğanlar dilim dilim, domatesler yarım ay şeklinde kesilir. Marine edilip bekletilmiş dilimler yağlı kağıt serilmiş fırın tepsi üzerine yerleştirilir. Yanlarına soğan halkaları, domatesler, küçük kesilmiş sarımsak  parçaları yerleştirilir. Kayık tabakta kalan marine sosu fırın tepsisindeki balıkların üzerine dökülür. Son olarak yanlarına 4-5 dal biberiye konulur. Balıkların üzerine hafif tuz serpilip önceden ısıtılmış 170 derecede fırına sürülür. On- onbeş dakika fırınlandıktan sonra dilimlerin üzerlerinin kurumaması için alimünyum folyo ile sarılır. Folyo üzeri 7-8 noktadan kürdan ile delinir.

 • Balıklar fırında pişerken patateslerin kabukları soyulur. Kaynak su içinde iyice pişene kadar haşlanır. Kıvamı daha yumuşak olmasını isterseniz su yerine süt içerisinde de haşlayabilirsiniz.Piştiğini çatalla kolayca bölünmesinden anlayabilirsiniz. Aslında kabuk soymadan da haşlanabilir. Ancak püre yapımında kabuk soymadan haşlanırsa sıcak halde kabukları soyulamayacağı için sıcak ezilmeyip, tereyağı ve limonda sıcakken eklenemiyor. Dolayısı ile ufak da olsa pütürlü kalıyor. Bu nedenle patates püresi yapımında en sağlıklı yol kabukları soyulmuş halde haşlamak. Haşlanmış patates blender ile iyice ezilir. Limon suyu ve tereyağı eklenip iyice karıştırılır.

 • Balıkların pişmesine yakın tereyağı eritilip nişasta hafif kavrulur. Altı kapatılıp ılınınca limon suyu eklenip karıştırılır.

 • Fırından çıkan balık dilimleri tabaklara konulup çevresine patates püresi, çeri domatesi ve biberiye ile servis yapılır.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.