Fransız Usulü Soğan Çorbası ve Montmarte Tepesi | BaharDALI
Tem 18, 2011 - Çorbalar    Yorum Yok

Fransız Usulü Soğan Çorbası ve Montmarte Tepesi

Paris ’i tepeden izlemek, Sacre Coeur ve Ressamlar sokağını görmek için Montmartre tepesine çıktık. Yüksekliği 130 metre civarında olan bu tepe dik bir yamaçta. Tepeye ulaştığımızda Sacre Coeur tüm haşmetiyle karşımızdaydı. Beyaz kubbeleri Tac Mahal i anımsatıyor.

Sacre Coeur ‘ü karşımıza alıp sol tarafındaki dik yokuşa çıkınca Ressamlar sokağına ulaştık. Burada zamanında Pablo Picasso, Van Gogh, Salvador Dali gibi pek çok ressam çalışmış. Halen Paris teki ressamlar için bir merkez konumunda. Kendi portresini yaptırmak isteyenler yada el yapımı bir Paris manzarası satın almak isteyenler için seçenek çok.

Küçük şirin kafeler ressamları çepeçevre sarmış. Kafelerde geleneksel lezzetlerden Fransız mutfağının meşhur soğan çorbasınıntadına bakmak mümkün. İsmi kulağa çok cazip gelmiyor ama tadına bakınca fikrinizi değiştiriyorsunuz.Yerken tadına doyamadığım soğan çorbası döndüğümüzden beri denemek istediğim lezzetlerden biriydi. veeee ilk fotoğraf Montmartre tepesindeki, ikinci kasedeki çorbada bu akşam benim pişirdiğim soğan çorbası :))

Soğanı karamelize edip et suyu ile pişirilen çorbayı üzerine dilim ekmek ve kaşar peyniri koyduktan sonra fırınlamışlar.  Etin suyunu çekip fırınlanmış ekmek, üzerinde çektikçe uzayan kaşar peyniriyle birleşerek soğanın lezzetiyle birlikte damağınıza ulaşıyor. Cafe nin mekanı ressamlar tepesi olunca duvarları da resimlerden yapılmış bir fon süslüyordu. Soğan çorbası kadar mekan da bir o kadar güzeldi.

Tepeye çıkmanın yorgunluğunu atıp Fransız mutfağından bu nefis çorbasnın tadına baktıktan sonra Paris in yeni bir bölgesini ve yeni bir lezzetini keşfetmek üzere tepeden aşağı indik…

Tarifini kabaca öğrendikten sonra miktarlarını kendim ayarladım. Lezzeti Monmartre deki tadı yakalayınca sıra yazmaya geldi.

Et suyu için dana kemiği kullandım. Lezzetini arttırmak üzere içine havuç ve soğan ilave edip önce kaynattıktan sonra kısık ateşte demlenmesini bekledim. Kuzu kemiği kokusu ile biraz daha ağır olduğu için bu tarz çorbalarda özellikle dana kemiğini tercih ediyorum. Kasabımız koca parça dana kemiğini ikiye bölüp verdiğinde diğer parçayı derin dondurucuya bir başka sefere kaynatılmak üzere atıyorum.

Malzemeler

  • 3 adet orta boy soğan
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 çorba kaşığı un
  • 6 su bardağı kemik suyu
  • 1 tablet et bulyon
  • 4-5 dilim orta kalınlıkta ekmek
  • 150 gr Kaşar peyniri
  • Tuz, Tane Karabiber

Yapılışı

Tereyağı hafif eritilip, yemeklik doğranan soğanlar tereyağında kavrulur. Toz şeker eklenip karamelize edilir. Un eklenip biraz daha (2-3 dakika kadar) kavrulur.

Et suyu ve su kademeli olarak eklenir. Tuz ve karabiber eklenip bir taşım kaynatılır.

Dilimlenmiş ekmekler 180 derece fırında 10 dakika kızartılır.

Güveç kaselere yada fırına dayanıklı fırın kaselerine çorba servis yapılıp üzerlerine kızarmış ekmek ve kaşar peyniri (tamamen üzerini örtecek kadar) eklenir. Kaşar peyniri eriyene kadar fırında bekletilip sıcak servis yapılır.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.