Galata Kulesi | BaharDALI
Nis 24, 2012 - Seyahatname    Yorum Yok

Galata Kulesi

İstanbul’ un ve Dünyanın en eski kulelerinden birisi olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasious Oilozous tarafından 528 yılında bir fener kulesi olarak  inşa ettirilmiş.

13.yy da Cenevizliler tarafından yığma taştan yeniden yapılandırılmış. 1453 ‘de İstanbul’un  Fethi ile anahtarı Fatih Sultan Mehmet ‘e teslim edilmiş. Tarihi boyunca farklı roller üstlenen kule, II Beyazıd dönemimde yaşanan büyük bir depremde hasar görüp, 1510 yılında onarılmış ve Rasathane olarak kullanılmaya başlanmış.

IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi ‘nin hazırladığı kanatlarla tarihteki ilk uçuş denemesine mekan olmuş. Galata kulesinden havalanan Hazerfen Ahmet, yaklaşık 6 km uzaktaki Üsküdar’a kadar uçmayı başarmış. Padişah tarafından önce ödüllendirilip sonra tehlikeli bulunarak Cezayir ‘e sürülmüş. Rivayet o ki hem becerikli hem de toplumun önde giden insanlarından olduğu için IV.Murat kendi tahtına aday olarak düşündüğü için sürgüne yollamış . Hatta Evliya Çelebi Seyahatnamesine göre Padişah şöyle söylemiş,  ”Bu adam pek havf edilecek(korkulacak) bir ademdir. Her ne murat ederse elinden geliyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil” .

Bu uçuş dünya tarihinde bile ilk uçuş olarak tanımlansa da bazı tarihçilerimiz bunun bir efsane olduğunu iddia ediyor. Ancak Hava harp okulu ‘nun kayıtlarına göre bu uçuşun tahmini şartları şöyle;  Galata kulesinin zemininin deniz seviyesinden yüksekliği 47m. kulenin külah ucuna kadar yüksekliği 55m.dir. Doğancılar’ın deniz seviyesinden yüksekliği ise 40m.dir, o halde uçuş profilinde kalkış ve iniş noktaları arasında 62m.lik bir yükselti farkı bulunmaktadır. İstanbul’da ilk ve sonbaharda kuvvetli Lodos rüzgarları eser.Bu rüzgar 50-100km/saat arasında hızla eser. Faraziyelerde 54km.’lik bir rüzgar hızı dikkate alınacaktır. Bez,deri,kamış,hafif ağaçlar,ip hatta tel kullanılarak kuş tüylerinden de istifade edilerek yapılacak bir kanadın geometrik ebatları araştırıldığında şu sonuçlara ulaşılmıştır:Hezarfen’in ağırlığı(kanatlar ile beraber)W=120Kg,Kanat sathı S=12m²,Orta kısımda kanat genişliği C=1,5m,Kanat açıklığı b=9m.

Gerçeğini bilemesek de nam-ı öyle geniş olunca hatırlarsanız bu konuda bir film de çekildi. Türkiye- İspanya- Hollanda ortak yapımı film Mustafa Altıoklar tarafından yönetildi. Oyuncu kadrosunda, Ege Aydan, Okan Bayülgen, Haluk Bilginer, Burak Sergen, Zuhal Olcay ve Çelebi’nin aşık olduğu kadın rolünde Beatriz Rico yer alıyordu. Film Ahmet Çelebi’nin uçuş efsanesini ve bu uçuş öncesi hazırlıklar ile sonrasında hayatındaki değişimleri dramatik olarak anlatıyordu.

Kule 1714 yılında İtfaiye teşkilatında gözcü konum olarak kullanılmış, bir çok yangına destek birim sevkinde başlangıç noktası olurken, 1831 yılında kulenin kendisi içten içe yanmış ve yangın sonrası tekrar yapılandırılmıştır. Kule yerden 61 ve deniz seviyesinden 140 metre yükseklikte. Kuleye  çıkışta  asansör kullanıp, son iki katın merdivenlerini kendiniz çıkıyorsunuz.  Yani kuleye giriş kuyruğunu aşınca yukarı çıkmak zor değil. Zor olan daracık yokuştan yukarı doğru adım adım yürümek. Ama yukarı çıkınca değiyor doğrusu. Girişte müze kartı geçerli değil, çıkışlar kişi başı 6 TL.

Manzara panoramik olarak tüm Eminönü çevresine hakim. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Tophane, Boğaz Köprüsü, Haliç hepsine kuşbakışı bakabiliyorsunuz. Hazerfan olup uçasınız geliyor : ))

Kulenin üzerinde bir restoran var. Ancak gündüz saatleri, ziyaretçi ve turist akınına uğradığı için manzara fotoğraf çeken ve çevreyi izleyen turistler oluyor. Bu nedenle akşam saatleri restoran için daha ideal. Ayrıca restoranda, kafkas dansları, oryantal danslar, otantik müziklerle keyifli vakit geçirilebilir. Kule Eminönü ‘de Galata Köprüsünün karşısından yer alıyor. Beşiktaş tarafından gelecekler Tramvay hattı ile ulaşabilir.

Tarihi bilgiler için kaynak; Galata kulesindeki Kültür bakanlığı kayıtları.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.