Gölyazı | BaharDALI
Mar 28, 2010 - Seyahatname    Yorum Yok

Gölyazı

 

Yoğun geçen bir haftanın ardından pazar günü daha önce gitmediğimiz farklı bir yerde olmak istedik. Seçimimiz Gölyazı oldu.

Oysa fotoğrafçılık kursunu bitirdikten sonra çekim gezisi için geçen yıl mayıs ayında gitmeyi planlamıştım. Macaristan ziyaretim planlarımı değiştirmiş ben de çekim denemelerimi işlerden kalan zamanda pazar günü Budapeşte de gerçekleştirmiştim. Gölyazı’ya ulaşınca görüyorum ki fotoğrafçılar için gerçekten de bir cennet burası. Şehrin kalabalığından uzak farklı bir gün geçirmek isteyenler için de tabii…

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı , Ulubat gölü- tarihi adıyla Apolyont gölü- üzerinde bir yarımada, 2006 yılında da tarihi kentler birliğine üye olmuş. Tarihi Romalılar döneminde kadar uzanıyormuş. Dolaşırken kalıntıları siz de görebilirsiniz.  Yarım adaya geçiş ise aşağıdaki köprü ile sağlanıyor.

 

 

Köprüyle karşıya geçerken solda 737 yıllık Ağlayan Çınar’ı göreceksiniz. Tarihin verdiği yorgunlukla Ulu çınarın dalları da yan yatmış. Çınar gerçekten çok heybetli görünüyor. Ulu çınarın dibinde küçük bir restoran var. Burada yörenin meşhur balığı Turna kızartması yiyebilirsiniz. Biz Ağlayan Çınarda yukarıdaki  fotoğrafı çektikten sonra köprüden devam ederek yarımadaya geçip restoran durağını sona bıraktık. Yarımada da nefis mevsim sebzeli gözleme ve ceviz helvasını denedikten sonra  yaptığımız yürüyüşlerle de midemizde yer açamayınca Turna balığını alıp evde akşam yemeği olarak pişirdik. Yemek tariflerim den bakabilirsiniz. Çok lezzetli bir balık denemenizi tavsiye ederim.

Yarımadada halkın büyük bir kesimi balıkçılık ile geçiniyor. Sokak aralarında dolaşırken evlerinin bahçelerinde yada caminin önünde köy kahvesinde manzaraya karşı balık ağı ören insanları görebilirsiniz. Manzaranın en keyifli zamanları da sabah güneşin doğuşu ve akşam gün batımı imiş…. Biz yola önceden plan yapmadan öğlen saatleri çıktığımız için güneşin doğuşunu kaçırdık. Yine de doğasından ve manzaradan çok keyif aldık.

Ulubat gölünün doğal bir kuş cenneti olmasından Gölyazı da nasibini almış. Sokak aralarında direklerin tepelerinde leylekleri görebilirsiniz. Gölde balık çeşidinin çok olması da önemli etkenlerden biri.

 

  

Gölyazı ‘ya gitmek isterseniz Bursa’dan izmir’e giderken 30.km de, Balıkesir yönünden Bursa’ya gelirken 30 km kala Gölyazı ve Ağlayan Çınar tabelalarını göreceksiniz. Tabelayı gördükten sonra Gölyazı ‘ya ulaşmak için 5 km içeriye doğru gitmeniz gerekiyor. Yolun her iki tarafında zeytin ağaçları var. Arabayla gidenlerin dikkatli olması gerekiyor, karşınıza her an bir traktör çıkabilir.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.