Güveçte Peynirli Börek | BaharDALI

Güveçte Peynirli Börek

Ortalama bir gün içinde zihnimizden altmış bin düşünce  geçerken bunlardan %95 inin bir önceki günle bağlantılı ve hatta aynı oluşu ne kadar enteresan değil mi? Robin Sharma ‘nın Ferrarisini Satan Bilgesini okurken dikkatimi çeken çarpıcı noktalardan biriydi bu oran. Üstelik bu yüksek oran bir gün önce bizi kaygılandıran düşüncelerden ibaretmiş desem size…Bir gün önce bizi üzen çocuğumuz, ummadık bir anda kalbimizi kıran eş, dost yada arkadaş , iş ortamında yapılmış olumsuz bir yorum yada bizim için büyük ama insanlık için küçücük bir detayda takılıp kalmak !  En büyük düşünürlerin bile zihinsel kapasitelerinin yalnızca on binde birini kullandıklarını düşünürsek, başlayan her yeni günü kaygılarla nasıl doldurup potansiyelimizi bloke ettiğimizi siz düşünün.

Tüm kaygılarımı geride bırakıp mutfağa giriyor ve elimdeki malzemelerle lezzetli bir börek yapmak üzere konsantre oluyorum. Biraz hayal gücü, biraz geçmişte okuduklarımdan esinlenme, biraz da güveçte pişirme aşkı bir araya gelince yeni börek tarifim çıkıyor ortaya….

Bizim evin aslan burçlarını geçip izliyorum sonra; yarım saatin içinde geriye sadece yıkanacak güveç kaplar kalıyor…Kaygılardan uzak konstantre biçimde yapılanlar amacına ulaşıyor işte:))

Malzemeler

  • 3 yufka
  • 3 yumurta
  • 1 ,5 su bardağı süt
  • 3/4 su bardağı sıvıyağı
  • 300 gr peynir
  • 1 y.kaşığı tereyağı
  • tuz

Yapılışı

Yumurta, süt, sıvıyağ çırpılır. Karışıma tuz eklenir. Diğer tarafta güveç kaplar tereyağı ile iyice yağlanır. Yufkalar ilk ve son katı güveç kap büyüklüğünde diğer katları parça parça bölünerek sıvı karışıma bulanır, ıslatılan her parça sırasıyla kaplara yerleştirilir. Bir kaç kat yufkadan sonra araya beyaz peynir serpilir. Üzerine ıslatılmış yufka parçaları ve en üste de sıvı sos tan akıtılıp, önceden ısıtılmış fırında ilk on dakika alimünyum folyo ile kapalı ardından kızarması için üstü açık 170 oC de pişirilir. Sıcak servis yapılır.

Not: Güveç kaplardan böreklerin kolayca çıkması için alt yüzeye ve kabın kenarlarına tereyağı sürdükten sonra ince tabaka halinde un serperseniz, börek dilimleri kabınızdan kolayca ayrılıyor. Oval güveç kaplar ancak yufkanın parçalanmış haliyle yarısını alıyor. Fazla doldurmayın ki pişerken de kabaran böreğiniz taşmasın.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.