Hakkımda | BaharDALI

baharDALI , hayatının merkezinde ailesi olan, yavaş ama titiz, okumayı-araştırmayı seven, dediklerine göre becerikli birisi…

bir yanı hep çocuk, bazen küçücük bir şeye alınıp gücenen, bazen büyük dalgaları metanetle karşılayan… sevincini, hüznünü saklamayan, duygularını dolu dolu yaşayan…

kimya mühendisi,  firmanın kök söktüren kalitecisi:)), işyerinde -hayatta ve mutfakta kimyayı kullanan, doğayı ve hayatı çok seven…

mutfağa ilk kez ortaokul yıllarında giren,yemek yapmaktan ve sevdikleriyle paylaşmaktan keyif alan, yöresel lezzetlerin bir sonraki nesle taşınması gerektiğine inanan,annesinin klasiklerinden vazgeçmese de her daim yeni lezzetler keşfetmeyi seven…

ve her yeni gününü diğerinden kendisi ve sevdikleri için farklı kılmayı ilke edinen birisidir.

bu yolda ona çok destek olan gönüldeşine, ilk yarışmasında  Mousse’lu pastasına verdikleri birincilik ödülü ile yüreklendiren Rıhtım Pastahaneleri Pasta Şefi- Oktay Gülbahar ve Neşeli Pasta Atölyesi Şefi Hakan Doğan’a  ve yorumlarıyla destek veren tüm gönül dostlarına teşekkür borçlu…

baharDALI

 

 

YORUMLAR

21.12.2012

Canım, kardeşim; iyi ki varsın, iyi ki kardeşimsin…senin için dileğim; gözlerin hiç dolmasın, gülen yüzün hiç solmasın. saatlerin verimli, günlerin renkli, ömrün bereketli, Rabbim hep yanında olsun..

Seni çok seven ablan…

 

17.12.2012

Can dostumun lezzetlerinin bu kadar güzel olmasına şaşmamak lazım..

Araştırmacı, yenilikçi kimliği, sevgisi ve yazarlığı ile birleşince, her lezzet ayrı bir yolculuk oluyor….

Canan BAYRAK

 

 

19.04.2011

Beyza’cım,

Çok tebrik ederim. Siten çok güzel. Birde böyle tanıdık bir arkadaştan olunca daha bir güvenerek deniyoruz tarifleri.

Bundan sonra sitenin en yakın takipçisi olucam bende.

Başarılarının da devamını dilerim canım.

Sevgiler,

Hülya Kılınç

 

09.05.2011

BEYZA HN’ CIM MERHABA,

BAHARDALI ‘NA BAKIYORUM  ARA ARA, ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAPIYORSUN.  HEM İŞ HEM EV HEM BLOG ZOR  İŞ AMA SEN ÜSTESİNDEN GELİYORSUN MAŞALLAH :))

ÖNEMLİ OLAN GEÇİP  GİDEN HAYATINI  NASIL DEĞERLENDİĞİN… SEN BUNU ÇOK İYİ BAŞARIYORSUN,

HAYALİNİ KURDUĞUN HERŞEYİ  GERÇEKLEŞTİRMEN DİLEĞİYLE…

Sevgilerimle,

GÖKÇE DİDİM

 

25.08.2011

Beyza’cım,

İki gündür senin siteni inceliyorum, hayran kaldım.Sen ne kadar becerikli, marifetli,ince ruhlu,mükemmel fotoğrafçı, yorumcu,iyi bir anne, eş …….dahasını söyleyecek kelime bulamıyorum.Tüm kadınlar adına seninle gurur duydum.

Zamane  gençlerinden, hayatı sadece kariyer yapmaktan ibaret sanan , yaşamlarına bu tür güzellikler katamayanların  senden alacağı çok dersler var…

Seni tebrik ediyorum……bu yaşadığın güzellikler ve paylaşımların hep sürsün…hep mutlu ol.

Sevgilerimle….

Aynur Aslan

 

14.12.2010

çok guzel bir site…süper olmuş…

Renginar DÖNMEZ

 

Bahardalı.com sitesini 2010 yılında kurduk. 2015 yılında çalıştığım şirketin Yemek Klübü başkanı olarak etkinliklere de liderlik etmeye başladım. Aşağıda Yemek Topluluğumuz, yemek konusundaki merakım ve nasıl başladığım ile ilgi detayları 2015 – bu yıl yapılan röpörtajda bulabilirsiniz.

İrem Öznalbant arkadaşımız Yemek Klübü Başkanımız ile ana teması mutfak ve yemek olan , klübün kuruluşu , etkinlikleri ve hedeflerini de içeren çok keyifli , Beyza Hanım gibi iyi aşçıların tabiri ile ” LEZZETLİ ” bir röpörtaj yaptı. Sizlerin de bu röpörtajı okurken çok lezzetli ve keyifli bir tad alacağınızı düşünerek , sohbetimiz ile baş başa bırakıyorum.

İ.Ö Merhaba Beyza Hanım nasılsınız ? B.Ş Teşekkür ederim iyiyim. Siz nasılsınız ?

İ.Ö Teşekkürler, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? B.Ş Kimya Mühendisiyim, sentetik iplikler üzere Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliğinde master yaptım. Şu anda çalıştığım şirkette Endüstriyel İplikler Kalite Güvence yardımcı müdürü olarak, sekiz yıldır çalışmaktayım. Daha önce Nergis Tekstil’de Sentetik iplik üretimi üzerine sekiz yıl ve Özdilek’te Laboratuvar-Renk ve Kalite sorumlusu olarak iki yıl görev yaptım. Hem iş yaşamında hem de özel hayatta severek yapılan, emek verilen herşeyin güzel olacağına inanıyorum.

İ.Ö Yemek yapmayı kimden ve nasıl öğrendiniz ? B.Ş Uzun zaman önce başladım. Ortaokul yıllarında annemin tarif defterleri ve aylık aldığımız Sofra dergileri ile başlamıştı mutfak maceram. O yıllarda annem ve teyzemin mutfakda ekler, profiterol gibi tarifleri denediğini , babaannemin el açması börekler yaptığını, benim de onları peşi sıra mutfakta dolandığımı hatırlıyorum. Ortaokul yıllarında annemin desteği ile zeytinyağlı yemekler, pilav çeşitleri ve pasta denemelerim başlamıştı.

İ.Ö Yemek ile ilgili neler yapıyorsunuz ? B.Ş Çocukluk yıllarında başlayan ilgim , üniversite yıllarında mühendislik eğitimi sırasında epey sekteye uğradı. İş hayatının ilk yılları ve eş zamanlı yüksek lisans yaptığım tempolu dönemde sadece günü kurtaran ve en hızlı hazırlanabilecek tariflere döndü yemeklere ilgim. Oğlum dünyaya geldikten sonra Sahrap Soysal’ın çocuklar için farklı tarifler içeren “Anne ben acıktım” adlı kitabı ile denemelerim yeniden başladı. Sanırım o dönem iştahısız oğlumun iştahını açacak şeyler hazırlama isteği de egemen oldu denemelerime…Farklı lezzetlere eşimin de ilgisini görünce gezilerimizde tadım ve evde denemelerimiz arttı. Son 5 yıldır yaptığım denenmiş tarifleri “bahardali.com” adlı web sitemde okuyucularım ile paylaşıyorum. Farklı lezzetler denemeyi seven eşiminde bu konuda çok desteği oldu. 2011 yılında Bursa ili genelinde düzenlenen pasta yarışmasında, tarifi bana özgü olarak hazırlamış olduğum ” Mousse-Muslu (Köpük Kıvamlı Çikolata ile) Karaorman Pastam ” pasta yarışması birincisi seçildi. Yarışma sırasında Rıhtım pastahaneleri , pasta şefi ve güney Marmara Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Oktay Gülbahar ve Pasto’nun pasta şefi Callebaut Çikolata Akademisinde özel eğitim almış Hakan Doğan jüri üyeleriydi ve böyle değerli ustalar ile de tanışma şansım oldu.

iö En severek yaptığınız tarif nedir ? B.Ş Pasta kategorisinde farklı tarifler denemeyi daha çok seviyorum. Yapmayı en çok sevdiğim Limonlu Cheescake ve Mousse-Muslu Çikolatalı Yaş Pasta . Aynı zamanda pasta yarışmasında birinci olduğum tarif Muslu Pasta . Şubat ayında yapmış olduğumuz etkinlikde kulüp üyelerimizle de bu pastanın yapılışını paylaştım.

İ.Ö Yemek yapmayımı yoksa yemeyimi daha çok seversiniz ? B.Ş Yemek yapmayıda , farklı lezzetleri denemeyi de çok severim ama beni en çok mutlu eden sanırım yaptıklarımı sevdiklerimle paylaşıp , onların mutlu olduğunu görmek.

İ.Ö Eşinizin mutfakla arası nasıldır ? B.Ş Eşim de farklı lezzetlerin tadına bakmayı ve mutfakta farklı denemler yapmayı benim gibi çok sever. Bu konuda bana hep yardımcı olmuştur, ayrıca web sitemin kuruluşu ve teknik bazı sorunlarda da hep destek olmaya devam ediyor. Birlikte geliştirdiğimiz tarifler de var. Mutfakta innovasyon ve artan malzemelerle uğraştığımız bir gün; Herse ‘den artan közlenmiş patlıcan, dolaptaki kuru erik, peynir ve kuru domates ile Herse tarifinde bir inovasyon da biz yaptık ve bayıldıkkk….Önce evde bir deneme iken, davet soframda da en çok ilgi çeken salatamıza kendi keşfimiz olunca “bahardalı salatası ” adını verdik. Eşimin özel ilgi alanı ise Aslan burcu oluşuyla ilişkilimi bilinmez ama özellikle et yemekleri ve farklı kültürlerin mutfakları.

İ.Ö Kötü bir mutfak anınız varmı ? B.Ş Yeni evliydim. İlk misafirlerime damlasakızlı tavuk göğsü yapıyordum. Dar zamanda ben başka tariflere geçerken , daha önce deneyimi olmadığı halde destek olmak isteyen eşim karıştırırken tatlının dibi tuttu. Gece yarısı yenisini yapacak vaktim de kalmadığı için hem koyu rengi kapamak hemde yanık kokusunu bastırmak amacı ile tatlı içerisine nescafe ekledim. Tadını denediğimde gayet lezzetliydi, bu haliyle sunmaya karar verdim. Misafirlerimiz yaptığım diğer çeşitlerin yanısıra en çok dibi hafif tutan tatlıyı beğendiler ve benden tarifini istediler. Kendileri deneyip aynı lezzeti bulamayınca bana gelip sordular . Ben de işin sırrının dibini tutturmak olduğunu ve yaptığımız gece yaşadığımız telaşı anlatmıştım. Bazen yaptığınız şeyde sizin sıradışı bulduğunuz bi değişim çok beğeni de alabiliyor. O gün bu gündür aynı tarifin farklı versiyonlarını mutlaka deniyorum.

İ.Ö Güzel yemek yapan birisi olarak formunuzu nasıl koruyorsunuz ? B.Ş Yemekleri doyana kadar değil , lezzetini alana kadar yemeyi tercih ediyorum. Denemelerimi başta ailem, dost ve arkadaşlarımla paylaşıyorum. Kalorisi yüksek denemeleri de özel günlere bırakıyor yada denediğim günlerde porsiyonları küçük tutuyorum. Ayrıca düzenli spor ve yürüyüş yapmaya çalışıyorum.

İ.Ö Mutfağa girdiğinizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz ? B.Ş Mutfak terapi benim için. Özellikle tempodan uzak sakin hafta sonlarında, denemeler yapıp farklı lezzetler yakalamak, yaptıklarımı sevdiklerimle paylaşmaktan keyif alıyorum. Daha da ötesi birlikte hazırlayıp ailece keyifli vakit geçirmek en büyük mutluluk . Mesela oğlumun çok sevdiği ıslak keki genellikle birlikte hazırlıyoruz, mikseri alıp kendi çırpıyor.Birlikte şekil verdiğimiz kurabiyeler var. Son doğum günün de hazırladığımız Bilgisayarlı pastasının klavyesini kendi şekillendirdi. Bence emekle yemekler hazırlanıp, mutfağından güzel kokular gelen ev, mutlu ailenin en önemli bileşenlerindendir.

İ.Ö Yemek Grubunu kurma fikri ilk nasıl gelişti ? B.Ş Takım çalışması ve özel ilgi alanlarıyla oluşan şirket içi topluluklarımız şekillenmeye başladığında, faaliyetlerimden haberdar olan Genel Müdürümüz, yemek klübünü kurmamı ve başkanlık etmemi istedi. Ardından Gülden Hanımın desteği ile de kulübümüzü daha doğrusu topluluğumuzu kurduk. Topluluk adı altında faliyetlere başlamadan önce takım çalışmalarının akabinde anneler gününde Çiçekli Cupcake atölyesi yapmıştık. Annelere rengarenk saksılar içinde yenilebilir çiçekli cup cake demetleri hazırlamıştık. Faaliyetlerimize başladıktan sonra 2014 yılı sonunda, yıllbaşı arifesinde, Şeker hamurlu yılbaşı kurabiyeleri ve şubat ayında Çikolatalı tarifler ve mayıs ayında Cumalı kızık köyünde Mantı atölyelerimizi gerçekleştirdik.

İ.Ö Yemek Kulübünün kurulma amacı nedir ? B.Ş Ortak ilgi alanında olan arkadaşlarla, birlikte takım ruhu ile keyifli aktiviteler yapmak , çalışan bağlılığını arttırmak , şirket içi bölümlar arası paylaşımı arttırmak en önemlisi keyifli vakit geçirmek .

İ.Ö Şirket çalışanlarının yemek kulübüne karşı ilgisi nasıl oldu ? B.Ş Başlangıçda 12 – 15 kişi olarak aldığımız kayıt sayısı 35 kişiye ulaşdı. Günümüzde çalışan bayanların mutfağa ayırabildiği zamanı düşünürsek böyle özel ve zorlu deneyimlere talep beklediğimden fazlaydı. Ayrıca İstanbul ekibimizden de 4 – 5 arkadaşımız üyelerimiz arasında. Her etkinlik sonrası yaptıklarımızı gören arkadaşlardan yeni talepler aldık. Temel pastacılık ( şeker hamurlu – çikolatalı ) atölyelerini tekrar yapmayacağımız için bu konularda daha önce eğitim almış yada özel kabiliyeti olan arkadaşlarımız arasından yeni üyeler seçebiliriz. Ayrıca Atölye öncesi ve sonrası yapılanların tadına bakmak isteyen arkadaşlarımız oluyor. İsteyen arkadaşlarımızı atölyemize davet ediyoruz.

İ.Ö Etkinlikleriniz nasıl geçti ? B.Ş Keyifli ve tempolu geçti. Daha önce pek çok üyemizin denemediği farklı tarifler yaptık.

İ.Ö Güzel yemek yapmanın kuralı nedir ? B.Ş Konu yemek ise malzemenin bol kullanımı ve kalitesi çok önemli. Mesela Bozcaada gezimizde aldığım dağ kekiği ile yaptığım Tas Kebabını aynı tarife marketten alınmış bilinen en iyi markada dahi, adanın dağ kekiği ile aynı lezzeti vermediğini yaptığım denemelerde görüyorum. Dolma yaparken kullandığım kaynatılmış taze sumak suyu yerine kurutulmuş toz sumak kullandığımda asla aynı ekşilik ve lezzeti yakalamıyor. Pasta ve kurabiye yapımında da malzeme çok önemli, yaş pastada sıradan çikolata yerine kuvertur kullanmak, şanti yerine doğal süt kreması lezzeti değiştiren faktörler. Ayrıca pasta-kurabiye yapımında malzemede bolluktan ziyade ölçü çok önemli. Mümkünse terazi ile çalışmak en doğrusu. Son olarak en önemlisi de keyif alarak hazırlayıp, sevgimizi katmak şart.

İ.Ö Önümüzdeki etkinlik planlarınız nedir ? B.Ş Yöresel denemeleri , yöresel atmosferinde yapmak , tadım için farklı mekanları ziyaret etmek , yemek şenliklerine katılmak planlarımız arasında. Ayrıca Şirket mutfağımızın engin tecrübesinden el almak için zeytinyağlılar üzerine Hüsnü Ustamız ve ekibi ile de kış aylarında bir etkinlik planlıyoruz.

İ.Ö Etkinlikleriniz daha çok yılbaşı , sevgililer günü gibi özel günlere denk geldi. Böyle özel günlerde mi devam edeceksiniz ? B.Ş Yılbaşı, anneler günü gibi özel günlerde sofralarımızı renklendirmek ve sevdiklerimize küçük süprizler hazırlama şansını kaçırmamak için o günleri değerlendirdik. Sadece özel günleri ve sevdiklerimizi değil kendimizi de şımartacak tarifler yapacağız. Yemek konusunda mevsimsel etkenler ile örneğin Eylül ayında Turşu atölyesi, geleneksel yemekleri bizden sonraki kuşaklara aktarmak için İçli Köfte atölyesi gibi geleneksel yemek denemelerimiz ve çalışan bayanların işini kolaylaştıracak pratik tarifler etkinliklerimizde olacak.

İ.Ö 8 Mart’da Doğa Gezginleri Kulübünün Dünya Kadınlar Günü Uludağ Yürüyüşü etkinliğine katıldınız, bu konudaki görüşlerinizi alabilirmiyiz ? B.Ş Etkinlik öncesi benim de lisansım hazırdı, Uludağ’da böyle anlamlı bir günde ve özel bir faliyetde yer almak, kardan dolayı biraz zorlu olsa da çok güzeldi. doğa gezginlerinin yanısıra, Bursa daki diğer dağcılık klüpleri ve Balkanlardan gelen dağcılarla da tanışma fırsatımız oldu. Yemek klübünün diğer üyelerine de doğa gezginlerinin etkinliklerini tavsiye ediyorum zira damak çatlatan lezzetleri denedikçe yürümek bazen de koşmak farz olacak .

İ.Ö Bu keyifli söyleşi için teşekkür ederim.İyi çalışmalar. B.Ş Benim için de öyle, teşekkürler.