Halleyli Pasta | BaharDALI
Mar 18, 2013 - Pasta ve Kek Tarifleri    Yorum Yok

Halleyli Pasta

Samanyolu’ndan farklı galaksiler, güneş sistemimizle ilgili teoriler, dünyamıza yaklaşan adı farklı kodlarla tanımlanmış asteroitler,  ara sıra yaşadığımız sarsıntılar/depremler, evrenin ivmeli değişimi, “son”una dair “teoriler”… ve koskoca evrende bir nokta kadar bile olmayan biz …her şey bu kadar büyük bir dönüşüm içinde yaşanırken, bu makro ölçeğin içinde, küçücük klanlarımızda yaşamlarımız…

Çağımızın hepimizi istila ettiği tüketim, kendine ve evrene yabancılaşma, ben merkezli yaşamlarımıza ve bu kozmik trajediye karşın özümüze dönüş zamanı…Kitaplara gömülme, işlemcimi çalıştırma zamanı…Bilim adamlarının araştırıp çözemediği bu karmaşık evrende, bilinmezliklere ve tüm bunlara karşın dengesine devam eden sonsuz düzene hayran olup, elimde bir şey kalmadan ve hatta daha da büyüyen bilinmezliğe karşın yaradana sığınma vakti … Jaures ‘in ifadesi ile “bir nehrin ancak denize doğru giderek kaynağına sadık kaldığını” ve hatta özünü koruduğunu düşünüyorum…

Ben en iyisi işlemcimi fazla yormayacak aktivitelerle kaldığım yerden devam edeyim. Ne diyorduk?

Tatlı krizine, dar zamanlara, çocuklara, alternatif/ farklı/ çok pratik pasta çeşitleri arayanlara, çikolatalı tariflere bayılanlara…Bu pastayı yedikten sonra herkese bi halley/haller oluyor…Reklamı izleyenler anlayacak. Bu pastayı yeyince bana da bi halley/haller oluyor : ))

Malzemeler

 • 2 paket halley ( 20 adet)
 • 2 kutu süt kreması
 • 1,5 muz
 • 3-4 yemek kaşığı nişasta
 • 1 paket çikolatalı sos
 • 2 su bardağı süt

Yapılışı

 • Halleyler uzunlamasına kesilir. (Üç- dört parçaya)
 • Buzdolabından çıkan süt kreması, mümkünse buzdolabında beklemiş mikser ucu ve çırpma kabında mikserle koyulaşıp şanti kıvamına gelene dek çırpılır. Koyulaşma aşamasında kademeli olarak nişasta ekleyerek, daha yoğun bir kıvam elde ediyoruz. Kıvamına göre 1-2 yemek kaşığı yeterli olmazsa 3-4 kaşığa kadar arttırılabilir.
 • Süt kreması ile halleyler iyice karıştırılıp, baton kek kalıbına (önceden alüminyum folyo ile kaplanmış) uzunlamasına ilk kat yerleştirilir. Ortaya muz konur, aralarına halleyler konup, üzeri streç filmle kaplanır. Bu ölçüye bir kaç tane halley ayırdığınızda baton kalıp tam geliyor.
 • Derin dondurucuda bir kaç saat bekletip, hafif çözünmesi beklenir.
 • Bu esnada çikolatalı sos; tarife göre yarım bardak eksik süt ile ( 2 bardak) koyulaşana dek pişirilir. Sosun ılınması beklenir. Sıcak dökerseniz, birbirine karışıyor. Sosu soğuturken de ara sıra karıştırarak üzerinin kabuk tutmasını önleyebilirsiniz. Servis yaparken pasta oda sıcaklığında beklerse , dilim halinde kesmek daha zor oluyor, bu nedenle sosu döküp, soğuk iken mozaik pasta gibi dilimleyelim.

Püf noktası: Süt kreması krem şantiye göre daha doğal olduğu için bu pastayı süt kreması ile hazırladım. Halleyleri küp şeklinde kesildiğinde, pastayı dilim şeklinde kesmek mümkün olmuyor, bu nedenle Halleyleri uzunlamasına kalın şerit kestim. Araya koyduğum muzda pastanın iskeleti oldu. Uzunlamasına kesimle, dilimlerde kendinden beyaz şeritlerde hoş bir görüntü veriyor.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.