Havuçlu Kabak Dolması | BaharDALI
Mar 10, 2013 - Sebze Yemekleri    Yorum Yok

Havuçlu Kabak Dolması

Tarife geçmeden önce hayata dair kıssadan hisse bir anekdot paylaşmak istiyorum sizinle.

“Adamın biri Washington metro istasyonunda yere çömelir ve kemanını çalmaya baslar; soğuk bir ocak ayı sabahıdır. 45 dakika boyuca 6 Bach çalar. Çoğu insanin ise gitmek için hareketlendiği bu yoğun saat suresince 1100 kisinin istasyonun içinden geçtiği hesaplanır.

Üç dakika geçer orta yaşlı bir adam müzisyenin çaldıgını fark eder. Yavaşlar, bir kac saniyeliğine durur ve sonrasında aceleyle ilerler yapacaklarından geri kalmasın diye.
Bir dakika sonra kemanci ilk bir dolarlık bahsisinin alir; bir bayan parayı kemancinin onune gecerken atmis ve hic durmadan yoluna devam etmistir.
Bir kac dakika sonra birisi dinlemek icin duvara yaslanir saatine bakar ve tekrar yurumeye baslar. Besbelli adam isine gec kalmistir.
En cok dikkat eden ise üc yasında bir cocuktur. Annesi alelacele cekistiriken kendisini durup kemanciya bakar. Sonunda annesi kuvvetlice cekistirir cocugu ve cocuk surekli arkasina bakarak yürümeye baslar.Bu olay diğer bir cok çocuk tarafindan tekrarlanır,fakat istisnasiz tum ebeveyinler cocuklarini yurumeye devametmeye zorlar.

Kemancinin 45 dakikalik gosterisi boyunca sadece 6 kisi durup bir sure bekler. 20 kisi kendisine para verir, sonra yine normal bir sekilde yurumeye devam ederler. 32 dolar toplar kemanci. Gosterisi bitipte etrafa sessizlik hakim oldugunda hic kimse farketmez bile.Kimse alkislamaz yada tanimaz.
Kimse az once dunyadaki yazilan eserler arasindaki en essiz parcayi 3.5 milyon dolar degerindeki kemaniyla calan bu kisinin dunyanin en yetenekli muzisyenlerinden Joshua Bell oldugunu farkina varmaz. Bu olaydan iki gun once biletlerinin ortalama 100 dolar oldugu konserin biletleri yok satmistir. Bu gercek bir hikayedir. Joshua Bell in bu metro istasyonunda kimligi belirsiz bir sekilde verdigi konser Washinton Post tafafindan algilama,zevk ve inanlarin onceliklerini kapsayan sosyal arastirmanin bir parcasi olarak tertip edilmistir.”

Ozet olarak : Ortak bir cevrede, uygunsuz bir zamanda guzelligi algilayabiliyormuyuz? Durup da bunu takdir ediyormuyuz? Bir yetenegi beklenmedik bir icerikte tanimlayabiliyor muyuz? Bu arastirmadan edinelecek muhtemel sonuclardan biri sudur : Eger dunyanin en unlu muzisyenlerinden birinin dunyada yazilan en iyi eserlerden birini calarken onu durupta dinleyecek bir dakikamiz bile yoksa, acaba daha neler kaciriyoruz hayatta?

Kaynak: Knowledge of Today
Çeviri: Ozan Oztürk

Aslında yukarıdaki anekdotu  yemeklere uyarlarsak, pazar yerine etli dolması dışında zeytinyağlılar için değerlendirmediğimiz kabağı denediğinizde neden daha önce bu kombinasyonla denememişim dedirtecek bir kombinasyon.

Malzemeler

  • 5 adet kabak
  • 5 adet havuç
  • 1,5 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 orta boy domates
  • 1 orta boy soğan
  • 1 küçük limon
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1-2 diş sarımsak
  • Tuz, nane,2 kesme şeker

Yapılışı

Kabaklarımızın kabuklarını soyup, içini çok havuçların gireceği derinlikte kabak oyucu ile oyuyoruz. Kabuklarını soyduğumuz havuçları içine koyuyoruz. Her anahtarın bir yuvaya uyduğu gibi hangi havucun hangi kabağa uyacağını deneyerek bulmak gerekiyor.

Sonra elimizle kestiğimiz soğanları, rendelenmiş şöyle sulucana bir domatesi bir kenara hazırlıyoruz. Önce zeytinyağında soğanları, salça ile birlikte bir kaç dakika karıştırıp, üzerine dolmalarımızı , dolmaların üzerine de domates rendesi, nane, sarımsak, kesme şeker ve son olarak tuz ekleyip, kapağı kapalı olarak pişiriyoruz. Soğuduktan sonra, hatta mümkün ise diğer zeytinyağlılar gibi bir gün sonra tabaklarda, dilim dilim keserek servis yapıyoruz.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.