İncirli Truffle | BaharDALI
Eyl 23, 2011 - Kurabiyeler, Pratik Tarifler    1 Yorum

İncirli Truffle

Mehtaba karşı balkon sefaları geride, dizi akşamları önümüzde…Kışlıklar baş köşeye, yazlıklar dibe….Yürüyüşlerin yerine fitness salonu, deniz yerine havuz suyu….Balkondaki cam güzeli düşecek hava sıcaklıklarına karşı yapacağım korumalarla bu kışı da atlatır mı endişesi….Ya aslında benim kışa karşı bir fobim olduğunu falan düşünmeyin sakın….Her rengi, her inişi-çıkışı, her mevsimi ayrı yaşamayı sevenlerdenim. Benim derdim doğadan daha uzak yaşayacağıma….Bir de değer verdiğiniz her nesnenin ve her olgunun uzaklaşma sürecinde yaşanan değişimle hissettiğiniz duygusal boşluk…Orhan Veli’ nin dediği gibi…

“bakakalırım giden geminin ardından, atamam kendimi denize

dünya güzel…” O.V.Kanık

Geriye dönüp biten yaza bakarken; sulu- sulu kavunlara- karpuzlara, mis gibi kokan çileklere yumuşacık ağızda eriyen incirlere uzun bir mola…Şimdi zaman kışa hazırlık zamanı. İncirli Truffle, kuru incirle yapılabilecek pratik, sağlıklı – hiç yağ eklenmeyen ve üstelik çok da lezzetli bir tatlı. veee en önemlisi de cevizleriniz, incirleriniz hazırsa yoğurup yuvarlamak için sadece on dakika ayırmak yetiyor.

ımmm , cevizle bütünleşmiş incirin hafif tarçın aromasını savuran rüzgarı mutfaktan odalara doğru yayılmaya başladı bile…

Malzemeler  (10-12 truffle için)

  • 2 su bardağı ceviz içi
  • 6 adet kuru incir
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1/2 çay bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı

Ceviz içi rondo da ufalanıp derin bir kaba alınır. Bu sırada incirler üzerini örtecek kadar suda 10 dakika bekletilir. Ceviz, toz şeker, un ve tarçın iyice harmanlanır. Üzerine suda bekleyip hafif şişen incirler küp küp kesilip eklenir.Süt ilavesi ile yoğrulur.

Ceviz büyüklüğünde toplar hazırlanıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine konur.Her bir topun üzerine dörtte bir parça ceviz yerleştirilip 170 derece fırında cevizler renk değiştirene kadar pişirilir.

 1 Yorum

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.