Isırgan Otlu Tarhana Çorbası ve Cumalıkızık | BaharDALI
Tem 24, 2011 - Çorbalar    Yorum Yok

Isırgan Otlu Tarhana Çorbası ve Cumalıkızık

Mide, bağırsak, karaciğer, böbrek rahatsızlıklarından, damar tıkanıklıklarına, egzama rahatsızlığına ve kan yapıcı özelliğine kadar pek çok konuda şifalı bitki olan Isırgan otuyla yapılmış bir çorba içmeye ne dersiniz?

Hafta sonu kaçamağında Cumalıkızık ‘da görüp aldığım tarhanayı kendi tekniğimle pişirdim. Bu haliyle tadı klasik tarhanayı andırırken, ısırgandan gelen baskın bir tadı olmadığını hissediyorsunuz ve sonuçta pişirdiğim teknikle tahminimden de lezzetli oldu. Hele üzerine eklenen beyaz peynirle birleşince içme de yanında yat hali:)) ımmmm nefis. Üstelik böyle şifalı bir bitkiyi yemiş ve evdekilere yedirmiş olmanın hazzı da cabası.

Cumalıkızık’ ı anmışken kestane ağaçlarından yapılmış cumbalı evleriyle bu kültür mirası köyden bahsetmeden geçmek haksızlık olur. Bursa ‘ da Uludağ eteklerinde vadiler arasına kurulmuş köyün tarihinin 1300 lü yıllara dayandığı söylenir. Vadide yar alan kızık soyadlı köylerden biri olan Cumalıkızık, rivayete göre zamanında kızık köyleri arasında Cuma namazlarının toplanılıp kılındığı yer olduğu için Cumalıkızık olarak anılırmış.

Bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp el emeği lezzetlerinin ( keçi sütlü dondurma, gözleme, mantı, böğürtlen, ahududu şurupları-reçelleri vs.) tadına bakmanızı ve göz nuru işlemelerin (iğne oyası kolyeler-takılar, ahşap ev aksesuarları vs.) görmenizi tavsiye ederim. Her şeyin doğalı, her şeyin organiğini Cumalıkızık ‘da bulabiliyorsunuz.

Benim için aile içinde köyde yaşayan büyüğümüzün olmaması nedeniyle hep özlem duyduğum köy ortamını her şeyin en doğalı ile yaşadığım kendine özgü özelliklerini kaybetmemiş özel bir köy. Kısa sürede olsa bu özel köyün içinde yer almak çok keyifli. Özel diyorum çünkü öyle bir köy ki kendine özgü geçmişinden örnekleri içeren bir etnoğrafya müzesi bile var !

Tarihi dokusu, serin dağ havası ve güzel konaklarıyla pek çok dizi ve film setinde de mekan olmuştu. Kınalı kar, Kuruluş (Osmanlı nın kuruluşunu anlatan) ve Kurtuluş (Kurtuluş savaşı dönemini anlatan) diziler bunlardan bir kaçı. Dağ havasının etkisiyle yeşilin her tonu, çeşitli bitkiler ve cumbaların arasından sarkan asmalarda ortamın güzelliğine güzellik katıyor. Tabii bu doğal ortamdan toplanıp soframıza gelen ısırgan otuda böylece tüm lezzetini ve şifasını bize veriyor.

İşte Isırgan otlu tarhana çorbasının tarifi…

Malzemeler

  • 5 yemek kaşığı ev yapımı ısırgan otlu tarhana
  • 50 gr tereyağı
  • 1tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 er tatlı kaşığı kuru nane, pul biber, kimyon
  • Beyaz peynir
  • Tuz

Yapılışı

  • Tarhana üzerini örtecek kadar ılık suda karıştırılarak çözülür.
  • Tereyağı eritilerek nane, pul biber ve kimyon ilave edilerek biraz kavrulur. Bir su bardağı kadar sıcak su eklenip karıştırılır.
  • Eritilmiş tarhana tencereye yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir.
  • Kısık ateşte tuz da eklenip karıştırılarak pişirilir. Sıcak servis yapılır.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.