Kabak Çiçeği Dolması | BaharDALI

Kabak Çiçeği Dolması

Uzun zamandır planladığım Kabak çiçeği dolmasını pişirmek nihayet Bodrum’ da kısmet oldu. Tabii bu konuda kabakları ve o güzel çiçekleri bahçesinde yetiştirip onları özenle toplayan Ayşe teyzemizin de katkısı büyük oldu. En taze şekliyle vakit kaybetmeden pişirebilmemiz için sabah namazının ardından topladığı çiçekleri, sabah yürüyüşümüzün ardından deste halinde özenle bize teslim etti. 

Sabahı ayrı, akşamı ayrı güzel olan Turgutreis ‘in sahil boyunda yürümemizin sabah için spor yapmanın ötesinde faydası bu güzel çiçekleri dalından ve yaprakları kapanmadan teslim alabilmek oldu…

Görüntü muhteşem sanki eşim eve dolma pişirmek üzere kabak çiçeği değil de çok özel bir sofra ya da gün için bir buket çiçek getirmişti. İzlemeye kıyamadım ama bu süreç uzarsa biliyordum ki yapraklar kendini kapatacak ve tüm planlarım suya düşecek.

Mutfağa girişip derin bir kabın içine su koyup çiçekleri bir bir daldırmaya başladım. Çiçekler çok narin ve en ufak bir müdahale ile kırılabiliyor. Dolayısı ile akan suyun altına tutarak yıkamak yapraklara zarar verebiliyor. Yıkarken sap kısımlarını da attım. İç kısmında da yer alan tohumlarını yada biyoloji dersinde öğrendiğimiz dişi organını çıkardım. Ardından her birinin içine büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 1,5 tatlı kaşığı dolma içi yerleştirdikten sonra yaprakları sırayla dıştan içe doğru kapattım.

Bu dolma öyle spontane yapılabilecek bir dolma değil. Toplanmış taze çiçekleri bekletmeden eve getirip iç harcını da bir gün önceden hafif pişirmiş olmak gerekiyor. Ben de önceden planlayarak, hatta bir gün önceki akşam havuza karşı, begonvillerin altında Erol hocamın yaptığı iddalı okey turnuvasını izlemeye bile ara verip içini pişirdim:)) Okeyle bitip çift kat puan çabasıyla dönülen bir elden başka bir şey kaçırmamışımdır herhalde….

                

Zira hem oynayıp hem de şans, enerji ve talihin hocamdan yana olduğu:))(( o iddialı anlarda karşı takımda oynayıp yenilseydim ortam ne kadar keyifli de olsa, hem dolmanın içini pişiremediğime hem de bu büyük yenilgiye iki defa üzülecektim…

İlk denemem de daha önce Bozcaada da bulduğum lezzeti galiba yakaladım. Hazırlamadan önce biraz planlı ve hazırlarken de biraz hassas hareket etmek dışında aslında yapımı çok da zor değil.  Tadına gelince pişen çiçek yaprakları öylesine ince ki zar gibi harcı sarıyor ki harcını, her bir dolma bir yudumda ağızda eriyor. Karar verdim, artık her yaz bu ritüeli keyfile tekrarlayacağım.

 

Malzemeler

  • 25 adet kabak çiçeği
  • 1,5 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 orta boy soğan
  • 1 küçük limon
  • Tuz, nane, karabiber, tarçın, 2 kesme şeker

Yapılışı

Çiçekler yukarıda bahsettiğim şekliyle yıkanır. Bir gün önceden hazırlanan dolma içi için 1 çay bardağı zeytinyağıyla rendelenen soğan kavrulur. Kaynak suda tuz ile haşlanıp iyice yıkanan pirinçler suyu süzülmüş olarak karışıma eklenir. Birer tatlı kaşığı baharatlardan ve tuzdan ilave edilir.  Şeker de atılıp üzerini bir parmak örtecek sıcak su ile teflon tavada pişirilir. Pirinçler hafif diri kalacak şekilde bırakılıp bir taşımda çiçekler ile pişmek üzere ateşin altı kapatılır ve iç harcı demlenmeye bırakılır.

Her çiçeğin içine bir gece önce hazırlanıp buzdolabında demlenmiş yaklaşık 1,5 tatlı kaşığı harçtan konup yaprakları birer birer pişerken dağılmasını önleyecek şekilde kapatılır. .

Derin bir tencereye konup biraz ılık su ve yarım çay bardağı zeytinyağı konulup 15 dakika kadar pişirilir. Buzdolabında soğutulup limon dilimleri ile soğuk servis yapılır.

1 Yorum

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.