Kapadokya-Derin Kuyu Yeraltı Şehri | BaharDALI
May 19, 2014 - Seyahatname    Yorum Yok

Kapadokya-Derin Kuyu Yeraltı Şehri

kapadokya1

Kapadokyada peri bacalarını, mağara kiliseler-evleri ve dünyada eşi benzeri olmayan vadi özelliklerini gördükten sonra durağımız yer altı şehriydi. Bu kısım bana daha da etkileyici geldi, çünkü çok büyük emekle yumuşak tüfün aşağıya doğru derinlemesine oyulmasıyla inşa edilmiş. Yapıldığı dönemde savaşlardan, düşmandan korunmak için yapılan yeraltı şehirlerinin yerel tur rehberimizin verdiği bilgiye sayısı 200 den fazla ve tüm yeraltı şehirleri toplamda binlerce insanın yaşayabileceği alana sahipmiş.  Yeraltı şehirleri aynı zamanda birbiri içinde ve yörede bulunan bazı evlerle gizli geçitlerle bağlantılı yapılmış.

Yörede yaşamış olan insanlar kendilerini daha fazla emniyete almak için yaşadıkları yeraltı evlerin çeşitli yerlerine geçilmesi zor odalar, sadece içeriden açılan büyük (1-2 metre çapında , 200 kg dan daha ağır) sürgü taşlarıyla kapatıldığında ulaşımı çok güç hale gelen koridorları gördük, alt katlara indiğimizde yüzlerce merdivenin özenle basamak basamak şekillendirildiğini, uzun galeriler ve labirent gibi tünellerle yeraltındaki karmaşık bağı inceledik. Galerilerin alçak, dar ve uzun hali, düşmanın hareketlerini kısıtlamak için tasarlanmış. Koridorların duvarlarına aydınlatmak maksadıyla kandil ve mum koymak için küçük oyuklar oyulmuş, kandillere keten tohumundan elde edilen altın sarısı renkteki ‘bezir’ adı verilen yağı  koyarak aydınlatma, çapı küçük ve upuzun oyukların galeriler arasında dolaşımı ile sesli iletişimi, ahır olarak kullanılan birinci kata indirilen küçük baş hayvanlar alt katlara verdikleri sıcaklıkla ısınma ihtiyacını, üzümlerin işlenip şarap haline getirildiği şırahanelerle içecek,   mutfaklarda bugün Kapadokya kasaba ve köylerinde de hala kullanılan ‘tandır’ adı verilen yemek pişirmeye yarayan ocakları, erzaklarını koymak için kuyu benzeri oyukları kiler ihtiyacını karşılamış.

Yeraltı yerleşimleri içinde havalandırma maksadıyla yapılmış,çoğu yerleşiminin tabanı ile bağlantılı bacalar bulunmaktadır.  

Taş endüstrisini oldukça iyi bilen Prehistorik Dönem insanlarının basit aletlerle yumuşak tüfü oyması zor değilmiş. Budönemde birkaç odadan ibaret olan, Kapadokya’ya gelen değişik topluluklar tarafından devamlı olarak genişletilen yeraltı yerleşimleri, bir önceki kültürün tüm arkeolojik izleri yok edilerek bugünkü halini almış.  YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.