Kaymaklı Ekmek Kadayıfı | BaharDALI
Nis 11, 2012 - Yöresel Lezetler    Yorum Yok

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Evde tüm topladığım ot çeşitlerini pişirip tükettikten sonra bir mola verip ziyafet çekme günü geldi. Bu gün kendimi ekmek kadayıfı ile ödüllendirdim. Hatta sadece kendimi değil, yakın çevrede oturan dostları da ödüllendirdim. Böylece tadım onayı da almış oldum…yani kulakları çınlasın, Erol hocamın günlerdir fitness salonunda yapmaya uğraştığı baklava şekilli kasları sabote etmek değildi maksadım : ))

Ekmek kadayıfı, Afyonun meşhur tatlılarından. Kaymakla özdeşleşmiş olsa da ben kadayıfı kendimi ödüllendirdiğim günlerde bile kontrollü yerim diyorsanız, artık havalar ısındı, dondurmalı olarak da yiyebilirsiniz.

Ekmek kadayıfının yapımında özellikle rengi çok önemli. Ekmek kadayıfı diğer şerbetli tatlılar gibi üzerine şerbet döküp çekmesi beklenerek yapılmıyor. Böyle yapıldığında, görüntü revani gibi üstü kahve içi beyaz kalıyor. Bunu aşmanın yolu ise şekeri karamelize etmek. Karamelize şeker, şerbetle karıştığında renk koyulaşıyor. Koyu renkli şerbetle kaynatılmış Ekmek kadayıfı da daha kahverengimsi oluyor. Yani aslında ekmek kadayıfını hazır da alsanız, yapımı öyle Kemal Paşa yapmak kadar kolay değil. Ama kesinlikle zor da değil. Yine sizin için yapımı kolaylaştıracak tüm detayları yazdım…

Servis yaparken kaymağı yada dondurmayı üzerine ,yada iki katın arasına koyabilirsiniz…

İşte tarifi….

Malzemeler

  • 1 orta boy ekmek kadayıfı
  • Şerbeti için; 2,5 kg toz şeker+3,5 lt su
  • Islatmak için 4 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • Kaymak yada dondurma
  • arzuya göre antep fıstığı

Yapılışı

  • Ekmek kadayıfı kendi ebadına göre yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde bir tepsiye konur. Üzerine dört bardak su dökülüp, her yerine gelecek şekilde ıslatılır. Bu aşamada pasta kekini şerbetle ıslattığınız gibi içme suyu ile her yerine kaşık kaşık suyu gezdiriyoruz. Ben bu aşamada şişe sulardan kullandım, çünkü suyun bir kısmını daha sonra süzecek olsanız da bir kısmı için de kalıyor. Daha sonra suyun fazlasını tepsiyi eğip hafifçe bastırarak süzüyoruz. Bu aşamada aman dikkat fazla eğim kadayıfın parçalanmasına sebep olabilir. Tepside biriken fazla suyu kaşıkla çektirirken, bir kısmını da kadayıfın üzerine kağıt havlu koyup emdirerek alabilirsiniz, bunu yaparken de fazla bastırmamaya özen gösterin.
  • Su ve şekeri büyük bir tencerede iyice kaynatarak şerbetini hazırlıyoruz. Üzerine limon suyu ilave ediyoruz.
  • Ayrı bir teflon yada seramik tencereye, toz şekerden ayırdığımız bir su bardağı şekeri kısık ateşte karamelize ediyoruz. Bunun için toz şekeri tahta bir kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
  • Karamelize olmuş şekerin içine iyice kaynamış şerbetten bir kaç kepçe koyup karıştırıyoruz. Bu aşamada eklenen şerbetin kaynak olması çok önemli yoksa şeker tekrar katılaşıyor. Rengi koyu kahvemsi olan bu şerbeti diğeri ile kaynak iken birleştiriyoruz. Şerbet hafif ılınınca tepsiye döküp, kısık ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Bu aşamada kaşıkla şerbeti kadayıfın üzerine döküyoruz. Tepsiyi de çevire çevire ve şerbeti kaşıkla üzerine döke döke her tarafının eşit emmesini sağlıyoruz. Piştikten sonra soğumaya bırakıp, üzerine kaymakla servis yapıyoruz.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.