Keçi Bacağı | BaharDALI

Keçi Bacağı

kecibacak1

Pazar sabahı erken uyanıp, annem ve babamla birlikte başlayacağım güne, kahvaltıda çocukluğuma dair bir lezzet hazırlığıyla başlıyorum mutfakta. Onlarla birlikte çocukluğumun lezzetlerini anımsıyorum. Yüzlerce bisküvi, onlarca cips çeşidinin olmadığı, jelibonların tadıyla Almanya ‘dan gelen arkadaşların ikramı ile tanıştığımız, onların yerine okul çıkışı leblebi tozu, evde petibör arası lokum veee anne eli lezzetiyle yapılan atıştırmalıkların dönemiydi bizimkisi…

Şimdi anne lezzetini bizim çocuklarımıza ve zamanında bize tattıran hayatımızdaki en özel iki insana, anne ve babaya tattırma zamanı. Çocukken annemin ve teyzemin yaptığı zaman severek yediğim, tarif defterimde tarifi yer alan ancak henüz deneyip bloğuma yazamadığım, çayın yanında çıtır çıtır giden Keçi bacağını seçiyorum, hamur işlerini çok seven babacığımı düşünerek.

Başlıyorum yoğurmaya, mutfak kapısından o anda annem girip yetişiyor yardıma, zamanında kol böreğinin yufkasını açan küçük güzel eller, hazır yufkaların, milföylerin pratikliğine alışmış ellerle bir olur mu hiç. Benim on dakika uğraştığım hamur birkaç dakikada şekilleniveriyor onun ellerinde…Trakya yöresine özgü bu lezzeti anlamaya çalışan eşim sorguluyor, adına neden keçi bacağı demişler diye. Bu arada hazırladıklarımız bir yanda birikirken, diğer tarafta derin bir tencereye koyduğumuz yağ kızmaya başladı bile… Bir minik parça hamur atıyoruz içine, hemen kabarıp yukarı çıkınca, ilk deneme için keçi bacağı şekli ile alakasız bir iki parça kesiyoruz hamurdan, çabucak pişiveriyor. Sıcak sıcak ilk tadım, hamuru lezzeti süper ama keçi bacağı şeklinde kesilmeyenlerin içi iyi pişmiyor. Enteresan yanı içine hiç yağ da çekmiyor, bu hamur…Şekil olarak uygulamalı denesek de annelerin bildikleri hep doğru çıkıyor sonuçta. Üstelik sadece keçi bacağı şekli değil, ilk iki kesik sonrası diğer ucu yan döndürerek kesim en iyi sonucu veriyor.

Ocakta tavşan kanı çay da hazır bu arada. Keyif zamanı geliyor ve babamı çağırıyoruz sofraya. Son dönemde azalmış olan iştahını altın sarısı kızarmış keçi bacağı ile biraz olsun kabartmayı başaran benden mutlusu yok o anda….. (Ocak 2014)

O günden bugüne köprünün altından öyle sular akıyor ki kısa zamanda, o sularla adını sanını bilmediğimiz başka diyarlarda yaşamaya başlıyor babam bizden çok uzakta. Bugün kalbimi, zihnimi dolduran şey, içimin en derinlerinden koşup çıkagelen büyük bir özlem.

Malzemeler

  • 1,5 su bardağı yoğurt
  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • yarım çay bardağı sıvı yağ
  • aldığı kadar un

Yanına

  • tatlı yada tuzlu, reçel, peynir , acuka gibi neyle isterseniz her şeye yakışan bir hamur
  • ve tavşan kanı çay en önemlisi de çok sevdikleriniz…

Yapılışı

  • Un ve karbonat tepsiye dökülüp, ortası havuz gibi açılır. Üzerine yoğurt, yumurta, sıvı yağ,  tuz eklenip kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilene kadar yoğrulur.
  • Sıvı yağ derin bir tencere içinde (sıçramayı önlemek için tava yerine tencere tercih ediyorum) iyice kızdırılır.
  • Hamurdan rulo şeklinde parçalar hazırlanıp. Dikdörtgen  8-9 cm lik kesilir. Her birinin kısa tarafına ikişer çentik atılarak keçi bacağı şekli verilir. Kızgın yağda altın sarısı olana kadar pişirilir.

 

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.