Kıymalı Pazı Kavurma | BaharDALI

Kıymalı Pazı Kavurma

Daha önceleri, pazara çıktığımda, hiç gözüme takılmayan sebzeleri, artık başka bir gözle bakıp, ilk bakışta görüyorum. Hafta sonu, diri diri, kocaman yaprakları ile gözüme takılan, pazı bağları, “algıda seçicilik” denilen, ilgi alanına göre, bakıp, ilgilendiklerini görmenin tam karşılığı oldu benim için. Düşük kalorili ve sağlıklı bir sofra için, aslında ne çok seçenek varmış, diyete başlamadan önce farkında olmadığım. Bu hafta diyetimde 3. haftayı doldurdum ve ufak tefek kaçamaklar dışında, ilk programımı tamamlayarak, 1,5 kg yağ yakmayı başardımmmm…mutlu ve gururluyum. Bundan sonraki hedefim de, yaklaşık bir ayda 2 kg yağı yakmak. Zayıflamak demiyorum çünkü, zayıflama ifadesi, analitik düşününce, güçten kuvvetten düşmek gibi…Sağlıklı yiyeceklerle beslenip, yağlarımdan kurtulmak ise benim için daha sağlıklı bir yaşam seviyesine terfi etmek gibi…Zaten bütün olay bu bakış açısında bitiyor. Diyet listesindeki yiyeceklere, dünyadaki güzel nimetlerden uzak, tuzsuz, yağsız bir de üstüne zorunlu gözü ile bakarsak o zaman o listeler uygulanamıyor. Yani bütün olay beyinde bitiyor. Geçenlerde okuduğum Memduh Bayraktaroğlu’ nun, diyet mi? niyet mi?  adlı kitabında doygunluk hissinin tamamen beyinde yaşandığını söylüyordu. Bir de  ilginç bir benzetmeden bahsetmiş. Mideyi ne alsa yetinmeyen, verdikçe fazlasını isteyen arsız bir metrese, kalbi ise, her şartta sadık olan eşe benzetmiş. Doymak bilmeyen arsız sevgiliye göre yaşayıp, kalbine bakmayanları, kalpleri de bir gün yarı yolda bırakabilir. Kalp sadık eş olunca, kolestrol, şeker de sizin ortaya çıkardığınız ürünler yani çocuklar gibi. Siz ne verirseniz onu alan çocuklar. Yağ verirseniz, yağ seviyesi, şeker verirseniz, şeker seviyesi artan çocuklar. İşte tercihini, sadık eş sağlıklı bir kalp, dengeli ürünler, düşük şeker , düşük kolestrol benim için önemli diyenlere harika bir sebze yemeği. Faydaları saymakla bitmeyen pazı; kanserli hücreleri stabilize eden, habis hücrelerin DNA larının çoğalmasını önleyen, glikozu dengeleyen, ülsere ve hemoroite şifa besinlerden biri. Börek yerken deneyip, kavurmasını ilk defa deneyecekler için ıspanak ve semizotu arasında.

Malzemeler

 • 3 bağ Pazı
 • 200 gr kıyma
 • 2 adet orta boy soğan
 • 3-4 tane orta boy domates
 • 1 yemek kaşığı kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
 • Tuz, karabiber, pulbiber
Üzerine;
Yoğurt( arzu edenler sarımsaklı ekleyebilir)
Yapılışı
 • Pazı yapraklarını saplarını kestikten sonra iyice yıkayın.
 • Yıkanan yaprakları, önce yaprakların boyuna paralel üç-dört şeride sonra,  yatayda küçük parçalara ayrılacak şekilde kesin .
 • Soğanı yemeklik-küp küp- kesip sıvıyağda orta ateşte yumuşayana dek kavurun. Üzerine kıymayı ve ardından tuz, karabiber, pul biberi atın.
 • Salça da ekledikten sonra, kavrulmuş kıymalı harcın içine pazıları atın. Üzerine rendelenmiş domatesi ekleyip, kapağını kapatarak kısık ateşte pişirin.
 • Ara sıra karıştırıp, domateslerin saldığı su bittiğinde pazı seviyesini geçmeyecek kadar sıcak su ilave edin. İşin sırrı sebzenin domatesin suyu ile pişmesi, bu yüzden, ilk aşamada sıcak su ilave etmiyoruz.

Not: Pazıyı alüminyum tencerede pişirirseniz, içeriğindeki oksalat maddesi tencereyi boyayabilir. Pişirme önerisi olarak en sağlıklı seçim çelik tencere olacaktır. Pazıyı, ıspanak yerine lazanya yada böreklerinize ekleyebilirsiniz. Üstelik böyle bir değişimle, büyük yapraklı pazılar daha kolay yıkanacağı için zaman ve emekten tasarruf etmiş olursunuz.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.