Kuymak | BaharDALI

Kuymak

kuymak1

Mozart dinlemenin IQ yükselttiğine dair iddiaların etkisi ile Georgia eyaleti valisi her doğan bebeğe bir Mozart CD si için bütçe ayrılmasını istemiş.  Araştırmalara göre onu dinleyenler geçici süre puzzle ‘ları daha  iyi çözüyor, ama bu etki kısa sürede geçiyormuş. Bu gün okuduğum Pelin Batu’ nun yazısında, İngiltere ‘de 8000 çocuk üzerine yapılan deneylerde çocuklarda Mozart’ tan çok Blur adlı pop/rock grubunun daha etkili olduğunu, dinledikten sonra origami gibi şeyleri daha daha iyi yaptıklarını gözlemlemişler. Bu demek oluyor ki, zevk aldığınız bir şey dinlediğinizde, ki bu Justin Timberlake yada Müslüm baba dahi olabilir, beyin farklı çalışmaya başlıyor.

Aslında her konuda olay beyin de bitiyor. Pek çok ünlünün yaşam ve diyet koçluğunu da yapan Şeyda Coşkun ‘da stres hormonu ve mutsuzluğun, metabolizmayı yavaşlattığını bu nedenle beslenme sırasında afrodizyak ve keyif veren yiyecekler de yer alması gerektiğini belirtiyor. Tabii beyaz un ve beyaz şeker dışında. Yani önce ruhen mutluluk ve ardından sağlık diyerek, şimdi gelelim yerken  ve benim gibi değişik tarifler denemeyi seviyorsanız hazırlarken keyif verecek tarifimize.

Kuymak , sağlıklı bir yağ olan Tereyağı, peynir, süt ve mısır ununun nefis bir birleşimi. Karadeniz yöresinin meşhur lezzetlerinden Kuymak, kahvaltı sofrası için farklı, lezzetli bir seçenek. Yapımı pratik, lezzeti şahane. Samsun ‘dan Artvin ‘e yapımı ve tarifinde farklılıklar olan diğer adıyla Mıhlama da denilen Kuymak , tereyağı ile olduğu kadar kaymakla da pişirilebiliyor.

Malzemeler

  • 100 gr tereyağı
  • 4 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 çay bardağı ılık süt yada su
  • 150 gr dil peyniri yada Tranzon palet peyniri

Yapılışı

  • Tereyağı eriyip hafif kızdıktan sonra, mısır ununu ekleyip iyice kavurun. Mümkünse bakır yada teflon bir tava tercih edelim.
  • Karışıma kademeli olarak süt ilave edelim. Karıştırmaya devam edelim.
  • Son olarak tel tel ayrılmış  peyniri yada palet peynirini içine atıp, tereyağlı karışımın içinde, karıştırarak eritiyoruz.
  • Karışımımız peynirin etkisi ile çektikçe uzuyor, tereyağı üste doğru çıktığında servise hazır hale geldiğini anlıyoruz ve kahvaltı sofrasının sapsarı rengi ile yıldızı oluyor. Servisi mutlaka sıcak yapıyoruz.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.