Lüfer- Blue fish | BaharDALI
Kas 11, 2012 - Balıklar    Yorum Yok

Lüfer- Blue fish

Denizlerin incisi diye tanımlanan Lüfer balığının şu günlerde en lezzetli olduğu zamandayız. Kültür balığı olarak üretilemeyen, sadece denizlerde büyüyen en lezzetli balıklardan birisidir lüfer. Çocukluğumdan beri pazar günleri bizim mutfakta balık günüydü.

Babam tanıdığı balıkçıdan, en büyüklerinden dört tane lüferi kapıp, büyük fırın tepsisine başlardı, sebzelerle birlikte yerleştirmeye. O gün bu gündür, hala en sevdiğim balıktır Lüfer.

Sanırım balık alışverişi evde genellikle erkeklerin yaptığı alışverişlerden olsa gerek, geçen gün hep alışveriş yaptığım balıkçımıza Lüfer sorarken, yanında gösterdiği  Sarıkanat’ a ilk defa görüyormuş gibi baktım. Adını duymuş olsam da Sarı kanat ‘ı ilk defa görüyordum. Sorduğumda öğrendim, ne Çinekop ne Sarıkanat , Lüfer ailesi çook daha genişmiş. Lüfer balığı yaklaşık 30 cm ye ulaştığında Lüfer adını alırken, 10 cm iken defne yaprağı, 15-18 cm iken çinekop, 18-25 cm iken sarıkanat , 35- 50 cm den iken Kofana, 50 cm den fazla olduğunda Sırtıkara adını alıyormuş. Aynı ailenin bireylerinden, Sırtıkara ‘ya Lüfer ‘in dedesi dersek, Kofanaya babası , sarıkanat, çinekop ve en küçük yavrusuna da defne yaprağı diyebiliriz. Sırtıkara ‘yı görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Wikipedia ‘daki metinde Sırtıkara,  Large bluefish olarak tanımlanmış. Uzunluklar önemli çünkü, Çinekop ‘u Sarıkanat, Sarıkanat ‘ı Lüfer diye yutturmaya çalışan balıkçılar da varmış.

Hem Çinekop, hem Sarıkanat hem de Lüfer satan balıkçımızın tezgahına bakınca, Lüfer ‘e giden yolda daha yavru iken avlanan Çinekop ‘u almayı hiç düşünmedim.  Daha önce bir gazetede okuduğum, Fikir Sahibi Damaklar ve  Türkiye Denizlerini Araştırma Vakfı (TÜDAV) ‘Lüfer yok olmasın!’ adındaki kampanya da, Lüferin tükendiğini, Lüfer balığının en az bir kez yumurtlayacak olgunluğa yani aşağı yukarı 22 santimetre boya erişmeden tüketilmemesi çağrısını okumuştum .Bu nedenle üç Lüfer balığı alıp çıktım balıkçıdan.

Bu defa fazla sebze ile tadını değiştirmeden, biraz ızgara kıvamında, sadece soğan, zeytinyağı ve limon ilavesi ile pişirdim.

Malzemeler

  •  3 adet Lüfer balığı
  • 3 adet kuru soğan
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet orta boy limon
  • Tuz

Yapılışı

  • Yağlı kağıt kaplı fırın kabına kalın dilimler halinde kesilen soğanlar yerleştirilir.
  • Temizlenip, yıkamış balıklar, zeytinyağı ve tuz ile marine edildikten sonra soğanların üzerine yerleştirilir.
  • Aralara dilim dilim kesilen limonlar eklenir. Arzuya göre tane karabiber serpilir.
  • Önceden ısıtılmış 175 oC  fırında pişirilir.

 

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.