Madımak – Can Otu | BaharDALI

Madımak – Can Otu

Doğanın bin bir çeşit rengi içinde her karesini hatta her pikselini keşfetmek istiyorum.
 
Arı, balın ve kovanın bozulmaması için nasıl balmumuna propolisi koyuyor da, yuva mikrop tutmuyor ? Maymunlar neden bitkileri ezip yaralarına sürüyor ? Denizlerin binlerce metre altındaki canlılar, zarları arasına bakterileri alıp sürtünme yoluyla elektrik üretmeyi ve daha renkli görünmeyi nasıl başarıyorlar ? Bu soruların cevaplarını düşünürken ünlü bir düşünürün “kendini bilmek kendini keşfetmektir, kendinizi keşfetmek için hayatınızdaki her şey ile olan ilişkinize bakın, kendinizi görürsünüz” sözlerini düşünüyorum. Doğayla olan ilişkimize bakarsak aslında hayatın bize sunulmuş büyük bir armağan ve doğanın her köşesinde bizim için binlerce armağan olduğunu görürüz.  Bu binlerce armağanın bin bir çeşit rengini, mis kokusunu, yumuşacık ipeksi yapraklarını, şifalarını keşfetmek ve her piksele ulaşmak için arşınlanacak ne kadar çok yol var. Yolların şifaları bazen kokuları çakışıyor bir yol ağzında…
Oysa biz tüm yollardan sapıp tempolu ve hızlı hayatımızla doğadan uzaklaşıyoruz. Hızlı tüketim için seçtiğimiz hazır yada yarı pişmiş, hızlı yemek-fast food- kültürü bu muhteşem pikselleri keşfetmemize engel oluyor. Uzaklaşınca da değerini başımıza gelen türlü türlü hastalıktan sonra anlayıp tekrar yaklaşmaya çalışıyoruz. Bu ne yaman çelişki böyle ? Asıl olan hep doğayla ve bize sunulmuş bu güzelliklerle aramıza bariyerler koymadan sağlıkla yaşayıp, hastalık savar şifaları yanı başımızdan eksiltmemek.
 
Bu düşüncelerle kitaplarımın arasına daldığımda Gökçen Adalar ın kitabından Madımak gözüme ilişti. Genellikle Orta Anadolu ve Karadeniz de yetişen Madımak otunun diğer adı Can otuymuş. Mevsiminin bahar olduğunu öğrenince Pazar yerinde köylü teyzelerin tezgahlarında aramaya başladık. Küçücük yeşil yapraklarıyla hem sağlıklı hem de hafif bir yemek yiyecek olmanın keyfiyle hemen bir poşete doldurduk. Aslında kitaptaki tarif Sivas yada Kayseri’ de hazırlandığı gibi pastırma yada sucukla etli olarak sunuluyor. Biraz daha hafif olarak hazırlamak istediğim için sucuk yada pastırma kullanmadım. İlave etmek isteyenler için; Madımak hafif piştikten sonra tencereye bir çay bardağı bulgur atılıp bulgurla birlikte pişiriliyor. Daha sonra tereyağında hafif kavrulmuş pastırma yada sucuk üzerine dökülerek servis yapılıyor.
Madımak sapları Ispanak ve Semizotundan daha sert olduğu için rondo ile küçük parçalara ayırdıktan sonra da pişirilebilir. Ancak benim gibi elmanın kabuğunu, hamsinin kılçığını ayırmadan yiyip karpuzun dibini sıyaranlardan iseniz küçük küçük keserek de pişirebilirsiniz.
Denemeyenler için ıspanakla semizotu sevenlerin Madımak yemeğini de seveceğini tahmin ediyorum. Çünkü tadı ıspanakla semizotu arasında bi yerlerde:)) Her ikisini de çok seven ben afiyetle yedim. Bizim gibi sizin de yolunuzun sağlıklı mutfaklar ve tariflerde kesişmesi dileğimle, bir başka tarife dek sağlıkla kalın.

Malzemeler

 • 500 gr madımak
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz

Üzeri için;

 • Sarımsaklı yoğurt
 • Kırmızı biberli tereyağı-arzuya göre

Yapılışı

 • Madımakları ayıkladıktan sonra geniş bir kaseye soğuk su koyup içinde yarım saat bekletip iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra suyunun süzülmesi için bir süzgeç üzerinde bekletin.
 • Soğanı yemeklik-küp küp- kesip zeytinyağında orta ateşte yumuşayana dek kavurun. Ardından kabuğu soyulmuş domatesleri küp küp kesip onları da ekleyin. Salçayı da ilave edip iyice karıştırın.
 • Domatesli sosa tuz ve iki su bardağı su ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynayan suya Madımakları ilave edebilirsiniz. İyice piştikten sonra sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı sos ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun….
Notlar:
-Madımak sapları ıspanaktan daha sert olduğu için bu sebzenin pişiriliş tekniği kaynayan domatesli sosun içine atmak. Bu nedenle bire bir uygulamazsanız Madımaklarınız daha diri kalabilir !
-Saplarını yerken direkt ısırmak istemez iseniz rondodan geçirip ondan sonra pişirebilirsiniz.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.