Maraş Tarhanası | BaharDALI
Nis 15, 2012 - Çorbalar, Yöresel Lezetler    Yorum Yok

Maraş Tarhanası

Çocukluğumda yaz bitmeden başlayan; Reçel, Turşu ve Tarhana hazırlıklarını dün gibi gözümün önünde. Misafir salonuna kocaman bembeyaz örtüler konur, üzerine kurutulan Tarhana parçaları yayılırdı. Sonra defalarca kez elekten geçirilirdi.

Toz haline geldiğinde kavanozlara konur, yemek saatine doğru pişirilirdi. Domates çorbası gibi kırmızı rengi üzerine eklenen ahenkli beyaz peynirle sıcacık kaşıklanırdı. O zamandan bu zamana hep en sevdiğim çorbalardandır Tarhana. El emeği , katıksız , zamane tabiriyle “hand made “. Annemin yapamadığı dönemlerde tarhana yemeye ara vermişken marketlerde ev tarhanası hazır olarak satılmaya başladığında tekrar sık sık yaptığım çorbalardan biri oldu. Bir gün tarhana da yapacağım ama ev usulü yapılmışı bulunca en iyi yol en kestirme olandır mantığı ile biraz da zamansızlıktan organik ve ev usulü ürünlerin bulunduğu rafları arşınlayarak devam ediyorum şimdilik. Arada bir hala evde yapan hamarat yengemin-kulakları çınlasın- gönderdiği ambalajlar da çabucak tükeniyor. Yine biz organik ürünler rafına geri dönüyoruz.

Tarhananın farklı bir versiyonu olan Maraş Tarhanası denemeyi uzun zamandır düşünüyordum. Maraş Tarhanası; Buğday Dövmesi, davar (keçi) yoğurdu, kekik, tuz ile yapılıyor. Bu tarhana, klasik tarhanadan farklı incecik, çıtır çıtır haliyle çerez olarak da yenebiliyor. Denemedim ama kemik suyuna bandırarak da yenebiliyormuş.

Maraş tarhanası imece usulu, geniş bahçelerde, muhabetle yapılıyor. Önce büyük kazanlarda, temizlenen dövmeler ağaçtan yapılı “Tarhana küreği” ile sürekli karıştırılarak pişiriliyor. Pişirilen tarhana, klasik tarhana gibi, bezler üzerine çekilerek soğutuluyor. Büyük kaplarda yoğrularak üzerine davar yoğurdu ilave ediliyor. Yoğurtla iyice yoğrulup, dinlendiriliyor ve ardından seriliyor. Serildiği günün akşamı “Tarhana Firiği” hazır olur. Birgün sonrada tamamen kurur ve toplanır. TRT de yayınlamış Maraşlı teyzelerin dilinden yapımını izlemek isterseniz aşağıdaki videoya linkten tıklayabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=6oZF6gD72AE&feature=related

Maraş Tarhanasının tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 125 gr maraş tarhanası
 • 3-4 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2 tatlı kaşığı kuru nane
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz, pulbiber
Servis sırasında üzerine;
 • kruton ekmek- evde yapabilir yada hazır satılanlardan alabilirsiniz.

Yapılışı

 • Tarhana üzerini örtecek kadar suda bir gece bekletilir. Ertesi gün yavaş yavaş kaynatılır. Blender ile karıştırılarak erimiş parçalar iyice ufalanarak pürüzsüz hale getirilir.
 • Tereyağı eritilerek, salça,  nane, rendelenmiş sarımsak ve pulbiber ilave edilerek biraz kavrulur. Üzerine bir su bardağı su eklenir.
 • İyice pişmiş ve pürüzsüz hale gelen Tarhana tereyağlı-salçalı karışım içine ilave edilir. Yavaş yavaş karıştırılır. Tuz ilave edilir.
 • Çorba ara sıra karıştırılarak kıvam alana kadar pişirilir. Sıcak sıcak servis edilir.

Not: Arzuya göre haşlanmış nohutta ilave edilebilir. Derin dondurucuda daha önceden haşladıklarımı tükettiğim için eklemedim. Ayrıca tereyağını nane ile kavurup piştikten sonra üzerine de dökebilirsiniz. Ama her iki Tarhanada da tereyağlı-salçalı karışımın üzerine eklendiğinde tadını daha çok beğeniyoruz.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.