Menengiç Kahvesi | BaharDALI

Menengiç Kahvesi

Bir kahvenin kırk yıl hatırımı vardır? Yoksa dostlarla sohbet edilirken içilen bir kahve mi kırık yıl unutulmaz. Bu kahveyi bu gün buradan hafta sonu kaçamak şekilde gördüğüm can dostuma gönderiyorum. Keyifli sohbetlere otuz yıldır devam ettiğimiz gibi ömrümüz yettikçe devam etmek dileğiyle.

Bizim gibi zaman ve mekan engellerine takılmadan devam ettiğiniz dostlarınız için bu gün farklı bir kahve deneyebilirsiniz. Menengiç kahvesi antepfıstığının yabanisinden yapılan bir içecek. Yöresel bir tat olarak, Antep yöresinde, sıkça kullanılan bir kahve çeşidi, klasik Türk kahvesinden farklı olarak su yerine sütle pişiriliyor. Faydaları da saymakla bitmiyor; kansere, yaşlanma etkilerine karşı koruyucu, solunum yolları ve mide ağrılarında rahatlatıcı , yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı bir kahve türü.

Kafein içermeyen Menengiç 

TRT Haber’de her pazar günü yayımlanan ‘Reçetesiz Hayat‘ adlı programda, Gaziantep yöresinde Dr. Yasemin Bradley i izlerken, Antep’in tarihi kahvesi Tahmis’de menengiç kahvesini izledikten sonra en kısa sürede yapmayı planladıklarım arasına girdi. Kafein içermeyen menengiçin tadı bizim alıştığımız kahveyi aratmıyor.  Dr. Bradley ‘in programında verdiği bilgiye göre kafein konusunda dikkat etmesi gerekenlerden, hamilelerde günlük kafein alımı 200 miligram ve bir bardak kahve en az 100 mg kafein içerdiği için, menengiç hamileler için de harika bir seçenek. Ayrıca benim gibi diyet yapıyor yada kilonuzu korumaya çalışıyorsanız, Diyetisyenim Gülcan Karpuz ‘un da önerisi kahvenin kafeinsiz içilmesi . Diyetisyen randevum sonrası daha önce hiç fark etmediğim kafeinsiz Nescafeden sonra, Türk kahvesi olarak benim için de kafeinsiz lezzetli ve sağlıklı bir seçenek oldu.

Menengiç bitkisi ya da Latince adı ile pistacia terebinthussakız ağacıgiller familyasından olup, doğal yaşam alanı Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ‘ bölgeleridir. Yapraklarını döken bir tür çalı olan menengiç bitkisi, Portekiz, Kanarya Adaları, Yunanistan,Lübnan, İsrail ve Türkiye’de yetişir.

İngilizce’de “terebinth” ve “turpentine tree” adları ile bilinen menengiç, ülkemizde değişik yörelerde çitlembik, bittim, melengiç ve çedene gibi adlarla da bilinir.

Yapılışı

Menengiç kahvesi, çekilmek ve öğütülmek üzere satıldığı gibi, daha pratik yolu kavanozda çekilmiş hali. Aktarlarda yada Mısır çarşısı gibi baharat/kahve çeşitleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Marka olarak benim kullandığım Menengiç, Kürkçü Hanı-1908 den beri bilinen bir marka. Tahin kıvamındaki kahveden bir fincan için bir tatlı kaşığı ve arzu ettiğiniz kadar şekeri kaynak süt içinde karıştırıp, köpük köpük olup taşmak üzereyken Türk kahvesi gibi fincanlara köpüğü ile birlikte dolduruyorsunuz. Sonra da afiyet ve sohbetle içiyorsunuz.

Not:Süt kaynak iken kahveyi eklerseniz, çözünme problemi yaşamıyorsunuz.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.