Mısır Gevrekli Kurabiye | BaharDALI
May 27, 2012 - Kurabiyeler    Yorum Yok

Mısır Gevrekli Kurabiye

Fındık ezmesi ezme olalı ve Mısır gevreği gevrek olalı böyle bir birliktelik görülmedi….

Yemede yanında uyu, dedirten bir uyum. Yanında uyuyanlarından rüyasına girecek cinsten. Yeni bir kurabiye tarifi arayışında, çantamın içinden hiç ayırmadığım küçük not defterimde yer alan notlar arasında  ilk defa denediğim ve çok içime sinmediği için yazmadığım Kozalak kurabiye tarifini buldum.

Uzun zamandır küçük defterimde bekleyen bu tarife, balla çok tatlı olduğunu ve fındık kreması ile nişastalı bir kurabiye üzerine çok yakışacağını not almışım. Bu tarifi geliştirerek tekrar denemeye niyet edişimin üzerinden geçen iki koca aydan sonra, beni hızlandıran cumartesi akşamı hazırlayacağım davet sofrası oldu.  Cuma akşamından hazırlayıp, umduğum gibi olmaz ise cumartesi bir başka kurabiye yaparım düşüncesiyle marketin yolunu tuttum. Aklımda babamın “en iyi fındık ezmesi fiskobirlik olandır” söylemi ve bizim evin en çok tercih edilen, çocukluğumda yediğim corn Flakeslere en yakın olan Kelly’s markalı corn flakesleri kapıp eve döndüm.

İlk tepsiyi yoğurup fırına sürünce heyecanla fırının karşısında pişmelerini seyrettim. Bu kısım kolay kısmıydı benim için, çünkü nişastalı kurabiye deneyimim ilk değildi ne de olsa. Sayısız ara sınava girmiş ve dersini çalışmış bir öğrenci gibi bildiklerimi uyguladım. Asıl zor olan ikinci kısmı yani finaldi. Çok çalışıp bildiklerini karıştırmaktan korkarak final sınavına giren bir öğrenci gibi başladım hazırlamaya. Bu aşamadan sonra sonuç hüsran olursa, cumartesi günü hazırlık yaparken, bütünleme yapıp başka tariflerimi kullanarak güzel kurabiye sonucuna ulaşmak için yeni bir deneme yapmak gerekecekti. Heyecan içinde ilk kurabiyeleri önce fındık ezmesi sonra mısır gevreği ile kaplayıp, kurabiyeleri yağlı kağıt serdiğim tepsiye yerleştirmeye başladım. Ama hala final tamamlanmadı. Çok çalıştığı halde, tüm bildiklerini kağıda döküp, hala geçemeyeceği endişesi taşıyan öğrenciler gibi başladım beklemeye.

Ya fındık ezmesi yeterince donmaz ve gevrekler elime aldığımda dökülürse ? Ya bal kullanmama rağmen içindeki toz şeker fazla geldi ise.

Biraz bekledikten sonra, dayanamayıp ilk ısırığı attım ağzıma. Soruların cevaplarını öğrenip evet bu da doğru, bunu da yapmışım derken, tüm tedirginliğim ve kümelenmiş soru işaretleri, ağzımda dağılan kurabiye gibi başladı dağılmaya. Kendi kendime, evet bu kurabiye sınavı geçer rahatlığını hissettim içimde. Bir de misafirlerim deneyip, not verse işte o zaman kaçla geçtiği belli olacak diye düşünürken, cuma akşamı huzurlu bir uyku çektim.

Ertesi gün akşam sekiz gibi misafirler başladı gelmeye. Muhabbetle geçtik sofranın başına…Oradan buradan derken Çilekli Pasta öncesi, kurabiyeye sıra geldi. vee bir kaç ısırık sonra herkesten tam puan alan kurabiyemin tarifini ilk olarak gelen dostlarımla paylaştım.

Şimdi de sizinle paylaşıyorum…

Malzemeler

 • 2 yumurta
 • 300 gr mısır nişastası- Güneş marka
 • Aldığı kadar un(kıvama göre kademeli ekleyin)
 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 200 gr sana yağı
 • 1 paket kabartma tozu
Üzeri için;
 • 1 kahve fincanı sıvıyağ
 • 1 kutu fındık ezmesi-fiskobirlik kullandım
 • 4 su bardağı- karamelli mısır gevreği-Bim de bulunan markayı kullandım

Yapılışı

 • Yumurta, oda sıcaklığında bekleyip yumuşamış yağ, toz şeker, nişasta ve aldığı kadar un iyice yoğurulur. Kabartma tozu ilave edilir.
 • Kulak memesi kıvamındaki hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınıp, önceden ısıtılmış 175 oC de fırında pişirilir.
 • Fırınan çıkarılıp ılınınca, önce sıvı yağ ile eritilmiş fındık ezmesine, sonra da elle kırılmış mısır gevreklerine bulanıp, tepsiye dizilir.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.