Örgü Börek | BaharDALI

Örgü Börek

Davet soframda ara sıcak olarak hazırlayıp sunduğum örgü börek farklı şekliyle değişik bir sunum ve başamel soslu tavuk etinin mantar ceviz karışımıyla lezzetli bir milföylü börek çeşidi.

Kürdanları pişme aşamasında örgülerin açılmaması için kullandım. Servis öncesi kürdanlar çıkarılabilir. Örgü görüntünün aşamalarını adım adım aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • 15 parça milföy
  • 2 yumurta-sarısı üzerine-akı yapıştırmaya
  • 2 parça tavuk göğsü
  • 200 gr konserve mantar
  • 200 gr ceviz
  • Tuz,Çörek otu,Karabiber

Başamel Sosu için;

  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1.5 su bardağı süt

Yapılışı

İç harcın yapımı;

Tavuk göğsü üzerini 3-4 parmak örtecek kadar tuzlu suda ile haşlanır. Bu aşamada tuz etin lezzetini arttırıyor, bir yemek kaşığı kadar atılabilir. Çıkarılıp suyu süzdürülen tavuklar elle tel tel didilir.

Cevizler ağıza gelecek şekilde iri iri kıyılır. Mantarlar zar büyüklüğünde kesilir.

İç harcı için hazırlanan; didilmiş tavuk eti, ceviz ve mantar bir kapta karıştırılıp üzerine tuz ve karabiber sepelenir.

Başamel sos yapımı;

Ayrı ufak bir tencerede tereyağı eritilip üzerine kademeli olarak un eklenir. Topaklanmaması için sürekli karıştırılıp yavaş yavaş süt ilave edilerek muhallebi kıvamında başamel sos elde edilir.

Böreğin hazırlanması;

Hafif çözünmesi beklenmiş kare milföy parçaları tepsi üzerine yerleştirilir. Tamamen çözünmesini beklersek şekil vermek zorlaşıyor, bu nedenle tamamen çözünmesini beklemeden hafif yumuşayınca hazırlamaya başlıyoruz.

Milföylerin üzerine sağ ve sol köşeden her iki kenarı birbirine eşit L harfi şeklinde kesik atılır. Kesiklerin birleşmemesi gerekiyor. Üzerine verev şekilde tavuklu iç harcı yerleştirilir. Harcın üzerine birer yemek kaşığı üzerini örtecek şekilde başamel sos dökülüp şekildeki gibi katlanır. Katlama öncesi her iki uca pişerken açılmaması için yumurta akı sürülür. Kapatırken önce L harfinin iki ucu ardından altta kalan iki uçta yukarı doğru kapatılıp üst kısma hafif bastırılarak birleştirilir. Yumurta sarısı sürülüp çörek otu sepelendikten sonra pişerken açılmaması için yanlardan kürdan ile birleştirilir.

  

  

Ayni işlem diğer parçalara da uygulanır. Dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. Hazırlanan örgü börekler üzerine aralıklı olarak yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 175 derecede fırında böreklerin üzerleri hafif pembeleşene kadar pişirilir.

 

 1 Yorum

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.