pH ı yüksek su içmek | BaharDALI
Mar 18, 2011 - Baharlopedi    Yorum Yok

pH ı yüksek su içmek

Suyun serüveni yağmurla başlıyor. Aslında yağmur mineralli olarak yağmıyor, toprakta süzülüp can dostu minerallerle toprakta buluşuyor. Mineralli bir su kaynağı ise ortalama 90 senede oluşuyor. İşte bu yüzden doğal kaynak suları bu kadar değerli. Bunun en çarpıcı örneği Dubai ‘de yaşanıyor. Geçen hafta sonunu Dubai ‘de geçiren bir arkadaşımın anlattı; su 2 dirhem iken benzin 1,6 dirhem. Yani su benzinden bile pahalı !

Aslında bu kadar değerli olan ve vücudumuzun toplam ağırlığının yaklaşık %60 ını oluşturan su ile ilgili çarpıcı gerçekler….

Suyun pH’ı ne kadar yüksek ise içinde o kadar fazla oksijen bulunur !

Aslında içtiğimiz suyun değeri ve içmemiz gereken miktar hepimizin bildiği bir gerçek. Kanımızın yüzde 95 i su; kalp ve beynimizi besleyen kanın %5 lik kısmı baz almaz isek en değerli iki organımızı su ile besliyoruz.  Ama suyun miktarı kadar aslında niteliği de çok önemli. Yani aslında içtiğimiz suyun pH ı çok önemli… pH 0 ile 14 arasında ifade edilir. Bu aralıkta 7 nin üstü bazik, altı asidik ortamdır. Yedi değeri ise nötr değerdir. Sayısal ifadeleri bir yana aslında pH oksijen/hidrojen dengesidir. Suyun pH ı ne kadar yüksek ise sahip olduğu oksijende o kadar fazladır. İnsan vücudu pH değerini 7,5 seviyelerinde tutmaya çalışırken dış etkenlerden dolayı bu denge pH-4 civarına kadar düşebiliyor. Sürekli düşük pH seviyesi ise hastalıklara hatta kansere bile davetiye çıkaran etkenlerden birisi. Bu tür riskleri önlemenin yolu doktorların tavsiyelerini dikkate alarak minerallli,  pH değeri 7,5 ve üzerinde suları içmek. Konu ile ilgili ünlü diyet uzmanı Yasemin Bradley de su konusunda aşağıdaki söyleşisini paylaşalım….

Suda pH’ın düşük olmasının zararları var mı ?

Evet, var. Düşük pH lı su asidik, aşındırıcı olabilir.

pH değeri kaç olan suyu tercih etmeliyiz?

Vücut için yararlı olan bazik su içmektir. Yani pH değeri 7,5 üzeri sular tercih edilmelidir. Bazik sular kimyasını değiştirebilecek asidik etkilere dirençli demektir.

pH değerinin yüksek yada düşük olması metabolizmamızı nasıl etkiler?

Vücudumuzu alkali hale getirince daha dengeli çalışır ve besinleri daha iyi kullanır. Stres, enfeksiyon ve hastalık gibi faktörler vücutta asidik bir ortam yaratır. Sağlıklı vücut sıcaklığının 36,5- 37 derecede olması gibi kanımızdaki pH seviyesi için de ideal değer 7,35- 7,45 aralığıdır. Kanın uzun süreli olarak asidik kalması hücreleri, dokuları ve organları zayıflatır. Dolayısı ile hastalıklara da davetiye çıkarmak istemiyorsak pH değerine dikkat etmeliyiz.

Susayınca su içmek böbreklerimizi  neden olumsuz etkiler ?

Çoğumuz ağzımız iyice kuruyana dek su içmeyiz. Oysa susuzluk hissi, organizma suyunun %1 ini kaybettiğinde ortaya çıkıyor. Yani ortalama 70 kg ağırlığındaki bir insanın 700 gr suyu kaybettiğinde ! Bu kadar su kaybedince vücudumuz içeride alarma geçiyor; böbreklerimiz su tutmaya başlıyor ! Bu yüzden su içmek için susamayı beklemeyin.

Ne kadar su içmeliyim?

Who Dünya Sağlık örgütü önerisine göre; İçeceklerden 1,5 lt, yiyeceklerden 1 lt ve toplam 2,5 lt. Yani günde 8 bardak. Hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında terlemeyle kaybedilen su artacağı için bu miktarı da ihtiyacınıza göre arttırmak gerek.

Fotoğraf için kaynak: liveearh.org/save/waterYORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.