Push up ile genç kalalım | BaharDALI
Eki 13, 2012 - Baharlopedi    Yorum Yok

Push up ile genç kalalım

Hareket alanımızın azaldığı soğuk kış günlerine geçiş yaparken, egzersiz yapmak, kasların zayıflığı sebebiyle omuriliğimize verdiğimiz yükü azaltmak, bunun bir sonucu olarak bel/boyun ağrılarına önlem almak hepimiz için farz oluyor.

Düzenli olarak bir spor salonuna gidemeyenler için alternatif egzersizler, hem kasları çalıştırıyor, hem de metabolizmamızı koruyarak uzun yaşamaya anahtar oluyor.Kasların gücü ani darbe, düşme ve kazalarda da en az zararla korunmamızı da sağlıyor.Konu ile ilgili popüler egzersiz Push Up için Kalp ve İç hastalıkları uzmanı Doktor Murat Kınıkoğlu ‘nun söyleşisinde şöyle diyor;

“Her yıl birkaç bilek kırığı vakası görürüm. Kayakta, düz yolda, karda yürürken ayağı kayıp düşenler ister öne ister arkaya doğru düşsünler ellerini yere koyarak kendilerini korumaya (daha doğrusu refleks olarak başlarının yere çarpmasını önlemeye) çalışırlar. Eğer kol kaslarınız yeteri kadar güçlü değilse tüm yük bileklere biner ve bilek veya kol kemikleri kırılır. Yaşlanınca dengemizin bozulması ve düşmek kaçınılmaz olduğuna göre kol ve bilek kaslarımızı geliştirerek kendimizi düşmenin vereceği zararlara karşı koruyabiliriz.

Yapacağınız egzersiz çok basit, her gün push-up (şnav) antremanı yapacaksınız. Şekilde görüldüğü gibi yere uzanın ve avuçlarınız yerde kendinizi yukarı doğru kaldırın. Önce günde üç hatta yapamıyorsanız , iki defa uygulayarak başlayın sonra zamanla sayıyı artırın. Bu egzersizi dünyaya tanıtan kişi Oskar ödülünü alırken yaptığı konuşmada Push-up çalıştığından ve gençliğini buna bağlı olduğunu söyleyen Aktör Jack Palance olmuştur. Push-up egzersizinde (kuralına göre yaptığınızda) yalnız kollarınız değil aslında tüm vücudunuzdaki kaslar çalışır. 70 yaşındaki bir insanın kas gücünde genç bir kişiye göre % 30 azalma olur ancak bu kişiler egzersiz yaparak bu güç kaybını önleyebilirler. Ortalamaya bakacak olursak 40 yaşında bir kadının 16, aynı yaşta bir erkeğin ise 27 push-up yapabilmesi gerekir. 60 yaşında ise erkeklerin 17 kadınların ise 6 push up’ı rahatça yapması gerekir. Dünya rekoru 23 dakikada 1000 push-up yapan Mr. LaLanee’ye aittir.  ”

Egzersizi ilk defa uygulamaya başlayacaklar, dizlerini kaldırmadan, kol kasları ile başlayıp, bir kaç gün tekrar ve kaslarda gelişme sonrası tam egzersize geçiş yapabiliyorlar.

Egzersiz için örnek fotoğraf : http://www.womenshealthmag.comYORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.