Şeker Hamurlu Pasta Yapımı | BaharDALI
Ağu 25, 2010 - Şeker Hamurlu Tarifler    Yorum Yok

Şeker Hamurlu Pasta Yapımı

Oğlumun 10. yaş gününde onun için özel bir pasta hazırlamak istedim. Onun sevdiği çizgi film kahramanlarından biri olan Sünger Bop pasta ve Sünger Bop konseptinde bir sofra hazırladım. Kahramanı tam olarak yansıtmanın en iyi yolu şeker hamuru ile çalışmak idi. Epey uzun zaman ve uğraş gerektirdi ama sonucuna değdi doğrusu.

Daha parti başlamadan grup arkadaşları pastamızı görmeye geldiler. Parti başlayınca çocukların arasında tam bir rekabet başladı. Kolunu ben yiyeceğim, burnunu ben, karnını ben, bacağını ben derken tartışmalara son vererek hepsine bir dilimin yanına bir parçasından paylaştırarak gönüllerini aldım. Ben oruçlu olduğum için ilk etapta tadına bakamasam da onların süper yorumları, ikinci dilim talepleriyle ben onların yerken duyduğu mutluluktan daha fazlasını yaşadım.Tabii iftardan sonra ilk işim Sünger bop’un bir parçasını yemek oldu. Sünger bop dışında en sevilen diğer iki çeşit; sosisli milföy börek ile dondurma külahında supangle oldu. Onların tariflerine de menülerden ulaşabilirsiniz.

Şeker hamurlu pasta yapmak biraz zahmetli de olsa çok şık ve kusursuz pastalar elde edilebiliyor. Şeker hamurlu çalışmalarda bu nedenle iki kademeli çalışıp iki güne paylaştırabilirsiniz. Örneğin figürü yoğun çalışmalarda figürleri bir gün önceden yapabilirsiniz. Şeker hamuru iyi korunduğunda (hava almadan serin bir ortamda bekletildiğinde) bir yıla kadar özelliğini koruyabiliyor. Figür yerine pasta kekinizi de bir gün önceden pişirebilirsiniz.

Şeker hamurundan pasta dışında çok şık kurabiyelerde hazırlanabiliyor. Kurabiyede şeker hamuru kullanmak pasta yapımında kullanmaktan biraz daha kolay. Hem daha küçük yüzeyde kaplıyorsunuz, renklendirmede küçük parçada homojen elde etmek daha kolay hem de figürler daha küçük hazırlanıyor. Kurabiye ve pasta üzeri yapacağınız çalışmalarda kurabiye yada pasta keki içine normalden daha az şeker ekleyin ki şeker hamurunun tadı ile dengelensin. Ayrıca kurabiyelerde tarçın, zencefil gibi aromalar kullanabilirsiniz.

Şeker Hamuru Pasta yapımında temelde uygulama aşamaları aşağıdaki gibi;

  • Uygulanacak figüre karar vermek üzere tasarım yapıp ihtiyaç olan boya, kalıp ve uygun miktarda şeker hamuru ve yardımcı maddelerin temini,
  • Uygun ebatta pasta keki, kreması ve dışına sıvanmak üzere şanti hazırlığı,
  • Şeker hamurunun yoğrulup şekil verilecek kıvama getirilmesi(Bölüm1)
  • Konsepte uygun renklerde şeker hamurunun renklendirilmesi(Bölüm2)
  • Pasta üzerinin uygun fon rengine kaplanması,
  • Figür için gerekiyorsa Gumpaste (Modelleme hamuru ) yapımı(Bölüm3)
  • Figürler için renklendirilen hamurun figüre göre kesimi,
  • Figürün fon üzerine uygun malzeme ile yapıştırılması(Bölüm3)

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.