Şeker Hamurlu Pasta Hazırlığı | BaharDALI
Ağu 25, 2010 - Şeker Hamurlu Tarifler    Yorum Yok

Şeker Hamurlu Pasta Hazırlığı

Şeker Hamuru pasta yapımında ilk iş tasarım aşaması . Tasarım yaptığınız pastanın ebatlarına göre uygun miktarda şeker hamuru, uygun renklerde gıda boyası önceden temin edilir. Bütün hazırlık tasarladığnız ebat ve renklere göre değişecektir. Benim hazırladığım Sünger Bop pasta yaklaşık üç baton ebatında olduğu için 2 paket yani 2 kg hamur aldım; 1,5 kg ‘ı yeterli oldu. Yarım kg kadar hamur arttı. Figürümün rengine uygun tüm renklerden boya aldım; boyalar çok az tüketildiği için ayni tonlarda pek çok pasta daha hazırlayabilirim. Eğer sizde gıda boyalarında temel renklerde bir grup alırsanız seri olarak pek çok pastanın yapımında kullanabilirsiniz. Boyalarla bir kaç rengi karıştırıp ara renklerde elde etmek mümkün ama asıl rengi uygulama sonrası hamur üzerinde göreceğiniz için ton tutturmak epey zor. Bu nedenle yeni başlayanlara tavsiyem renk elde etmek yerine gerekli renkleri satın almaları. Özellikle de pastanın zemin rengi için. Konsepte Sünger Bop olarak karar verince tüm kurgu malzemeler; renk ve hamur miktarını ona göre temin ettim.

Tasarımı yapılmış, malzemeleri alınmış, pasta keki üst kreması da sürülmüş haliyle hazırlandıktan sonra şeker hamuru hazırlığına geçebilirsiniz. Şeker hamurunuzun hazırlığı için gerekecek yardımcı malzemeler Nişasta, merdane ve kaplamak için streç film olacak.

Bu bölümde şeker hamurunun hazırlığı ve kullanımından bahsedeceğim. Şeker hamurunu evde yapabilir yada satınalabilirsiniz. Satın aldığınız hamuru pasta yapımına hazırlarken bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Şeker hamuru kıvam almaya başlayınca kadar uygun bir zemine alınıp özdeşleşene kadar elle yoğrulur . Elimizin ısısı ve yoğurmanın etkisi ile yani bilek gücüyle elastikiyet kazanan hamur kullanıma (mevcut rengiyle) hazır hale geliyor. Yoğururken gerekirse parmak uçlarınızı hafif nemlendirebilirsiniz. Yüzeye ve açma aşamasında merdanenize yapışmaması için ince bir tabaka halinde nişasta kullanın. Ancak nişasta miktarı her zaman bir film tabakası kadar olmalı, çok nişastalamak hamuru kurutup,çatlatabilir. Hamurun bekleme aşamalarında mutlaka strech ile iyice sarın ki hamurunuz hava alıp kurumasın.

Benim hazırladığım pasta da sünger Bop un küçük küçük bir çok parçası olduğu için figürleri önceden hazırlayıp bekletmek yerine pasta kekini bir gün önceden hazırladım. Daha yüksek olması için iki kata da ayrı ayrı malzeme hazırlayıp iki kademede pişirdim.

Tabii ara kremasını da hazırladıktan sonra şeker hamuru çalışması öncesi yapılması gereken son aşama pastanızın yüzeyin çok ince bir tabaka halinde krem şanti ile kaplamak. Bu aşamada süreceğiniz şanti kekin rengini değiştirmeyecek kadar az olmalı.

Şeker hamurlu pasta hazırlandıktan sonra buzdolabına konabilir ancak çok uzun süre buzdolabında tutmadan ve servisten mutlaka birkaç saat önce çıkarmak gerekiyor. Hamur dolapta bir miktar sertleşiyor. Dışarı çıkarıp beklettiğinizde tekrar yumuşuyor. Pastanın ebatına uygun bir kapak bulup üzerini kapatabilirseniz daha sağlıklı bir bekleme süreci oluyor. Kurabiye yapacak olursanız kurabiyelerini jelatinle sarıp renkli kurdelelerle daha da şık bir forma getirebilirsiniz. Böylece hem şık hem de daha uzun ömürlü olur.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.