Sosisli Minik Börek | BaharDALI

Sosisli Minik Börek

Pek çoğumuz çocukluğumuzdaki bayramlarını anımsayıp ah nerede o bayramlar diye iç geçiriyoruz. Aslında geriye bakıp düşününce çocukluğumuzdaki bayramlar mı güzeldi, yoksa çocuk olmak mı?

Zaman mı değişti , yoksa biz mi? Neredeydik ve nerelerdeyiz şimdi….Değişen şartlarda mesafeleri açıyor tabi…Artık ulaşım daha kolay ama biz zaman fakiriyiz…Mahalle kavramı vardı o dönemler. Bakkal amcamız bayram sabahı gofretlerle karşılardı bizi…Şimdi bizim bakkal Carrefour  oldu. Şehrin merkezinde şekerci dükkanları vardı, çikolata sektörü yaygın değildi böyle. Arka tarafta imal eder, ön tarafta satarlardı şekerlerini. Bayram sabahlarının bir başka özelliği de bir arada kurulan kahvaltı sabahlarıydı. Bu börek de bayram sabahı yapabileceğiniz pratik bir börek tarifi… Eski bayramlar tadında olması dileğiyle hepinizin bayramı kutlu olsun.

Malzemeler

  • 2 yufka
  • 6 adet uzun sosis
  • kızartmak için sıvıyağ

Yapılışı

Bir yufkayı alıp ikiye katlıyoruz ve yarım daire şekline dönüştürüyoruz. Katladığımız kısımda dairenin düz kenarına üç yada uzunluğuna göre iki buçuk sosisi diziyoruz. Sonra uzun bir rulo şeklinde sıkıca sarıyoruz. En uç kısmına gelince fırça ve su yardımı ile ıslatıp sigara böreğinde yaptığımız gibi birleştiriyoruz ki kızartırken uçları açılması. Kızartmadan önce bir- bir buçuk santim kadar aralıklarla kesiyoruz ve son olarak da kızgın yada altın sarısı olana dek kızartıyoruz. Sıcacık iken yiyip bitiriyoruz:)))3 Yorum

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.