Sosyete Mantısı ve Kadınlar Günü | BaharDALI

Sosyete Mantısı ve Kadınlar Günü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sabah mesaiye geç kalmadan işe başlama telaşı ile ofise girdiğimde çok hoş bir süprizle karşılaştım. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımız her birimizin masasına birer gonca gül bırakmıştı. Ofise girince görüntü çok hoştu. Güne nasıl pozitif başladım anlatamam …

Sabah evden çıkarken günün “kadınlar günü” olduğunu tamamen unutmuşken, o önceden hazırlık yapıp, hepimizden de önce gelerek bize farklı bir sabah yaşattı…Yaptığı bu güzel sürpriz için kendisine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum.

Hepinizin kadınlar günü kutlu olsun. Hak ettiğiniz değerin hissettirildiği bir ömür yaşamanız dileğiyle. Bir çiçek, bir şiir, bir güzel söz bir günü diğerinden farklı kılan…Bu sabah bu güzel güller ve aşağıda yer alan şiir günümü aydınlattı. Şiir de bir okuyucumdan geldi. Ben de günümü aydınlatan bu hoş detaylardan, bir kadın ın doldurduğu boşlukları anlatan bu güzel şiiri de sizlerle paylaşayım…

Kadınlar gittiklerinde arkalarında büyük boşluklar bırakırlar.

Onlar bir gün çekip gittiklerinde, peşlerinde ‘yetim-öksüz’ kalan çok olur:

Mutfaktaki dolap, perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler, özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler…
Mutfaktan gelen tıkırtılar susar, yetim kalmıştır tabaklar…

Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların.
Sık sık boynunu büker ’sarıkız’.

Teki kalmış eski bardağın anlamını bilen olmaz, değerini kimse anlayamaz hacdan gelen krom tasın.

Balkon artık sessizdir, koridor kimsesiz.
Bir kadın gittiğinde…

Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında; bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci…

Bir anne gider…

Bir dost…

Bir arkadaş…

Bir sevgili…

Ne çok kişi yok olur bir kadın gittiğinde.

Hep böyle olur; bir kadın gittiğinde; övgüler, uyarılar, yakınmalar, dualar yetim kalır.

Kapı eşiğindeki ‘Dikkat et…’ duyulmaz, annesi gitmiştir ‘geç kalma’nın.

Kadınlar, arkalarında büyük boşluklar bırakarak giderler.

Bir kadın gittiğinde pek çok kişi gitmiştir aslında.

ve bir kadın gittiğinde pek çok ‘yetim’ bırakmıştır arkasında.

 Bekir COŞKUN

Bu gün evi ve ailesi için her zaman mücadele içinde uğraşıp didinen tüm kadınlar için mantı yapımını kolaylaştıran pratik bir tarif olsun istedim. Teknoloji ilerlerken biz kadınlar gittikçe zaman fakiri olmaya başladık. Hatta mevcut teknolojiye karşın yoğun tempolu çalışma hayatıyla bir çok şeye istediğimiz kadar vakit ayıramıyoruz. Teknoloji artarken bireysellik de artıyor. Apartman hayatıyla birlikte yaşam tarzı da değişti. İç içe ayni bahçede evler yok artık. O dönemler toplanıp sohbet ve keyifle ; zeytinyağlı sarmalar sarılır, mantılar açılır, içli köfteler doldurulurmuş.

Artık sarmalar ve içli köftelerin frekansı o döneme göre çok daha düşük tabii…Kayın valideler, gelinler, eltiler, komşular ayni binada yada ayni bahçede birlik ve dayanışma varmış. Halen uygulayanlar var tabii ama özellikle çalışan bayanlar için o dönemler masal gibi çok uzaklarda kalıyor.

Hazır yemeklerden uzak durup geleneksel olanları yaşatmaya çalışıyorum. Yıllardır her gece akşam yemeğinde bir seremoni gibi-hep birlikte sofraya oturabildiğimiz tek öğünde- özenle sofralar hazırlıyorum. Ama hafta içi akşamın bi vakti yorgun argın eve girip yemek yapmaya başlayınca da mantı açmak mümkün olmuyor. Dolayısı ile böyle pratik tariflere de ihtiyaç oluyor….Bu yüzden bu mantıya sosyete mantısından çok pratik mantı diyorum. Akşam eve geç gelip canınız mantı çekti ise bu pratik tarifle on beş dakikada mantınız fırına sürülmeye hazır olacak….

Malzemeler

 • 2 yufka-8 parça için
 • 2 parça didilmiş tavuk göğsü
 • 2 su bardağı tavuk suyu
 • Tuz, karabiber

Yufkaların Üzerine;

1 çay bardağı sıvıyağ+1 çay bardağı su karışımı

Üzerine;

 • 1 diş sarımsak
 • 2 kase yoğurt
 • 1 tutam maydanoz
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz, pul biber, kırmızı toz biber

Yapılışı

 • Yufkalar artı şeklinde dörde bölünür. Fırça ile sıvı yağı ve su karışımı sürülür. Didilmiş tuz ve karabiber serpilmiş tavuk eti de üzerine konduktan sonra önce rulo şeklinde sarılır, ardından kendi üzerine dolanarak gül böreği şekline dönüştürülür. Sarma aşamasında ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalı. Çok sıkı sararsanız sert, çok gevşek olursa gül şekline toplanması güç olur.
 • Hazırlanan gül şeklinde sarılmış yufkalar yağlı fırın kağıdı serilmiş tepside çıtır çıtır olana dek 170 derece fırında fırınlanır.
 • Yalancı mantı sıcak, tavuk suyu ılık iken üzerine tavuk suyu her parçaya eşit olacak şekilde dökülür.
 • Rendelenen sarımsaklar yoğurtla karıştırılarak sarımsaklı yoğurt hazırlanır, üzerlerine dökülür.
 • Son olarak her parçanın üzerine tereyağında kızdırılmış toz biber ve pul biber karışımı dökülüp sıcak olarak servis yapılır.


YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.