Tavada Sazan Balığı | BaharDALI
Nis 26, 2015 - Balıklar, Pratik Tarifler    Yorum Yok

Tavada Sazan Balığı

sazan

Sabah cep telefonun sesi ile uyanıp, yarı açık gözlerle giyindikten sonra gün doğmadan çıktık yola. Gölyazı ‘da çekim gezisi planıyla karanlıkta yol alırken, iç sesim uyumak varken ne işimiz var yollarda diyordu oraya varana dek. Sabah araçtan inerken yerel halkın, hoşgeldiniz diyerek başlayan sıcak karşılaması, soğuk havaya rağmen içimizi ısıttı.

Güneşin doğuşunu an ve an yakalayınca daha fazla uyumaya dair tüm düşünceler silindi gitti zihnimden. Başladık çekime keyifle. Manzaralar muhteşem, bizim hafızalarımıza da kazıdığımız görüntüler, küçük yarımadada ki balıkçıların hergün balık tutarken ki manzaraları. Kediler balıkçıların çıkarmalarından payına düşeni beklerken, ağlar atılmaya başlandı gün ağrırken.

golyazi

 

Köy kahvesinde ısınmak için girdiğimizde, evin misafiri gibi ağırlanıp muhabbet ile çaylarımızı yudumladıktan sonra, ne yaptı isek paramız geçmedi, gönlü kocaman insanların arasında. Bizde onların emeğini desteklemek adına tuttukları balıklardan alıp, buradaki lezzetten bir lokma evimize götürmek istedik Sazan balıklarını alırken. Sazan balığının ayıklanmasını izledik ilgiyle. İzlerken anladım ki, ayıklanmamış bir göl balığını bu kadar hızlı olmasa bile ve hatta zaman sınırım olmasa da ayıklamak hiç bana göre değil. Ama ayıklanmış balığı keyifle pişirebilir ve her zaman afiyetle yerim.

Malzemeler

  • 1 adet ayıklanmış, kesilmiş sazan balığı
  • 1  su bardağı mısır unu
  • Kızartmak için sıvıyağ
  • Tuz, karabiber

Yapılışı

  • Ayıklanmış Sazan balığını bol tuzlu una bulayıp, kızgın sıvıyağ koyduğumuz tavada kızartıyoruz. Yağın kızgın ve bol olması güzel kızarması için püf noktası. Dilimler üzerine atılan kesikler tavada kızarırken yelpaze gibi açılıyor. Rengi altın sarısı olunca çıkarıp sıcak sıcak yiyiyoruz.

Not: Balığın birtarafı tam pişmeden diğer tarafı çeviriyoruz. Sazan balığı yağın içinde iyice pişmesi gerekiyor çünkü içindeki küçük kılçıkların yanması ve etindeki istenmeyen kokunun gitmesi.YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.