Yenilebilir Sanat -Edible Art | BaharDALI
Mar 27, 2011 - Baharlopedi    Yorum Yok

Yenilebilir Sanat -Edible Art


Yemek bedenin gıdası ancak aslında lezzet bir bütün olduğunda doyurucu oluyor. Yani görüntü de ruhunuzu beslemeli. Artık estetik sunum yediğiniz şeyin lezzeti kadar önemli. Öyle bir noktaya geldi ki artık yemek heykel traşlığı yada yiyecek fotoğrafçılığı gibi meslekler var…Tereyağından, çikolatadan, peynirden ve şekerden heykeller, ev gereçleri inanılmaz gerçekçi şekilde çalışılıyor. Hatta yapılan bu çalışmalar yaratıcılığın sınırları zorluyor. Çocukken okuduğum oduncunun çocukları Hansel ve Gretel ‘ in çatısı pastadan, pencereleri şekerden evini sadece hayal ederdik :))

Ev ne kelime evin içinde bulunabilecek mobilyalarda pastadan yapılmış. Yukarıdaki çikolatadan Josefin koltuk Emma Staite ‘in çalışması. Bence tarzı ve çikolata tadıyla tam bir klasik. Mobilyalar dışında valiz, takı, çanta ve ayakkıbalarda da şeker hamurlu pastadan yapılmış. Aksesuarlar Rachel Mount çalışması… Yesek mi , giysek mi yoksa evin bir köşesine aksesuar olarak yerleştirsek mi… Hangisini tercih edersiniz? Tereddütte bırakacak kadar gerçekçi değil mi ? Rachel Mount ‘un çalışmaları genel olarak orjinaline bire bir uyarlanmış maketleri gibi, gerçekçi.

Yukarıdaki ilk çalışma ise Carl Warner yapımı. Ütopik ve masalsı görünüyor değil mi? Kaşar peynirli evler, maydanoz ve biberli ağaçlar, fasulyeli bir çit…Sonuçta görüntü tam bir tablo gibi…

Birbirinden farklı tarzları olan; Emma Staite, Paul Wayne Gregory, Rachel Mount, Simon Smith ve Carl Warner gibi sanatçıların-sanatçı diyorum çünkü bu tam bir yaratıcılık ve yetenek konusu- yenilebilir eserleri Alexa Perrin tarafından 2010 yılında kurulan The Experimental Food Society ‘nin desteği ile sergileniyormuş .

Sadece sanat değil reklam aşkına da yapılan çalışmalar var. Nike bu konuda başı çekiyor. Aşağıdaki hamburger Nike marka. Epey iştah açıcı görünüyor değilmi?
Hamburger Fotoğrafı için kaynak; anorak.co.uk

İstanbul’ da da “Yenilebilir Sanat” sergisi Ak Merkezde 10 Nisan tarihine kadar sergileniyor. İstanbul’ da ki sergi ise Beyoğlu-Lilbitz restoranın sahibi ve şefi Maksut Aşkar’ a ait. O da yurtdışındaki meslektaşları gibi bir lezzet tasarımcısı. Sergisinde akide şekerlerini, lokum çubuklarını ve ağdayı sanat eserine dönüştürmüş. Aşkar biraz daha sür-realist çalışmalar çıkarmış ortaya…Akide şekeriyle cansız kaplanmış manken, şekerle kaplı tişörtler eserleri arasında…

Yukarıdaki linkten çalışmalarını gördüğünüz Rachel Mount kek sanatçısı olarak çok profesyonelce çalışmış. Şeker hamuru kaplı pastalarda çok başarılı. Bu çalışmalar aslında uzun zamanınız varsa çok zevkli çalışmalar. Pastalar menüsünden Şeker hamuru pasta yapımı aşamalarından genel olarak şeker hamurunun nasıl işlendiğini inceleyebilirsiniz.

 YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.