Yeşil tuz ve doğal tuzun sihirli gücü | BaharDALI
Tem 28, 2012 - Baharlopedi    Yorum Yok

Yeşil tuz ve doğal tuzun sihirli gücü

Zamanında Tuz en önemli ticaret alanı iken Romalılar maaşları tuz ile öderlermiş. Hatta tuz o kadar kıymete binmiş ki Avrupalı ve Afrikalı kaşifler bir fincan tuz almak için 1 fincan altın tozu veriyorlarmiş. Yani tuz kıt bulunduğu yörelerde altın kadar kıymetli imiş, hatta tuza beyaz altın diyorlarmış.

Tuz vücudumuz için su gibi vazgeçilmezlerden biri….Çünkü, vücudumuzda sıvı dengesini koruyor, sindirim ve bağırsak hareketlerini etkiliyor, sinir impulslarının iletimine katkı sağlıyor, kasların çekilmesini ve gevşemesini etkiliyor(krampları önlüyor), vücudumuzdaki sodyum miktarının dengeliyor.

Zamanında altın gibi kıymetli olan Tuzun, günümüzde üç beyaz listesine eklenmesinin nedeni tüketim miktarı dışında rafine edilerek doğal halinden uzaklaşmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle tüketim miktarı kadar hangi tuzu tükettiğimiz de çok önemli.

Günümüzde bir çok markanın Sofra tuzu 97-99% Sodyum Klorür içeren, geri kalanı katkı maddeleri ve doğal mineralden yoksun olarak market raflarında yerini alıyor. Üstelik rafine edilirken 550 derece üzerinde ısıyla işlem görüp, sağlık açısından zararlı, alüminyum, flor, klor yanı sıra ağartma ve topaklanmaya karşı kullanılan kimyasal ajanlarla toksik etkilere sahip bir hale dönüşebiliyor.Bu aşamalardan geçen sofra tuzu artık vücuttaki en temel kimyasal ve metabolik süreçleri baltalar hale geliyor. Bu süreçte, sıvı eklem, lenf kanalları ve lenf düğümleri, ve böbreklerde birikim yaparak, durgun halde, sıvı ve minerallerin serbest geçişi engelliyor.  İşte bu nedenle,  çok tüketilen sofra tuzu, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, ödem, gut ve böbrek yetmezliği gibi bir pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. İşlenmiş rafine tuzun fazlasının kadınlarda Selülite sebep olduğunu da unutmadan belirteyim !!

Kaya Tuzu, doksan çeşitten fazla mineral içeren, beyazlatıcı yada topak önleyici katkı maddesi bulunmayan, çok yüksek sıcaklıkta ısıtılmamış, hava ile kurutulmuş tuzdur.  Beyazlatıcı katkı içermediği için genellikle uçuk gri veya pembedir.  Bozulmamış eski deniz yataklarından çıkarılan, okyanuslarda kontamine olmuş,  milyonlarca yıl önce oluşan küçük mineral zengini kristallerinden oluşmaktadır.  Aslında kaya tuzları jeolojik devirlerde oluşan deniz tuzlarıdır ve sağlığımız açısından Tuzun en sağlıklı halidir. Kaya tuzu ve Deniz tuzu gibi doğal tuzlar ise %84’ü sodyum klorür; geri kalan %16’lık bölümünü lityum, fosfor, selenyum, magnezyum, kalsiyum, vanadyum gibi doğal minerallerden oluşuyor. Doğada bulunan 94 elementten soy gazlar hariç tüm elementler (84 element) doğal tuz kristalinde mevcut. İnsan bedeni de tuz gibi 84 elementten oluşmakta. Yani doğal tuz mineral ihtiyaçlarımızın tamamını sağlıyor! ve üstelik doğal tuz dışında bazı doğal mineralleri alacağımız başka bir kaynak yok.

Tuzla ilgili bu gerçekleri öğrendikten sonra bizim evde tuz seçimimiz değişti, deniz tuzu baş tacımız oldu. Deniz tuzu kullanırken, sadece iki alışkanlığımızı değiştirdik. Birincisi tuzluğumuz ve ikincisi aynı oranda eklendiğinde tadındaki değişim farklı olduğu için, yemeklere eklediğim tuz tutamı. İkisini de değiştirmek zor olmadı. İlki için, tane karabiberde kullandığım gibi değirmenli tiplerden kullanmaya başladım. İkincisi için gram üzerinden gidecek olursak aslında teorik olarak ihtiyacımız olan miktarı söyleyeyim. ABD’de FDA’nın tuz için önerisi ise günde 2.4 gramın (2.5 silme çay kaşığı kadar; tepeleme değil) aşılmaması. Amerikan Kalp Topluluğunun sınırı ise 1.5 gram. Bu miktarı sadece kullanılan miktar olarak düşünmeyin çünkü pek çok hazır gıdanın ve bazı doğal besinlerin içinde zaten tuz bulunuyor.

Mineralleri zengin deniz tuzu ile harmanlanmış, mis gibi aroması ile taze nane, kekik ve fesleğeni de ekleyince, makarna, salata, marine edilecek et çeşitleri, omlet ve hatta her türlü yemeğimize uyum sağlayan, bizim ahalinin önüne normal tuzluk koyamadığım aşağıdaki formül çıktı ortaya.

Malzemeler

  • 1 tutam taze nane
  • 1 tutam taze kekik
  • 1 tutam taze fesleğen
  • 1 kase deniz tuzu

Yapılışı

  • Taze fesleğen, kekik ve nane ince ince kıyılır.
  • Tuz ve kıyılmış taze yeşillikler, rondoda çekilir.
  • Nemini alması için alüminyum folyo serilmiş fırın tepsisinde 5 dakika düşük ısılı fırınlanır.
  • Cam bir şişede muhafaza edilir.

Kaynakça:YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için GİRİŞ yapmalısınız.