Yoğurt yapmanın püf noktaları | BaharDALI
Oca 28, 2012 - Baharlopedi    Yorum Yok

Yoğurt yapmanın püf noktaları

Taze süt alabilmek için, çocukluğumuzda pazar günleri mahalleye gelen küçük kamyonetin arkasında kuyrukta beklerdik. Sütçü, güğümleri sıralar, geç gelen biten-giden kamyonete bakakalırdı. Biz hep kuyruğun başında bekler, kabımızı doldurmadan eve dönmezdik.  Eve dönünce, sütün bir kısmı içmeye, bir kısmı yoğurda, bir kısmı da  sütlaç yada muhallebi gibi sütlü tatlıların yapımına ayrılırdı. Şimdi taze süt alınca, evde o günlerin, annemin pişirdiği sütlacın kokusunu alıyorum.

Taze süt, mayalanmış yoğurt ve kaymak üçlemesi bizim sofraya katılalı uzun zaman oldu. Önce bir tanıdığın ineğinden gelen sütle başladık, şimdi bizim sokağa hatta dairelere kadar ulaştıran Uludağın eteklerindeki bir köyden getiren sütçü bulduk. Hayatımızdaki pek çok suni-katkılı yiyeceğin yanına doğal-taze bir şey ekledikçe evdekiler ve kendi adıma mutlu oluyorum.

Sütü hem tatlıların yapımında hem de yoğurt mayalamada kullanıyorum. Yoğurt mayalamak aslında, alışkanlık halini alınca, hiç zor değil. Sadece bir kaç kritik noktaya dikkat etmek gerekiyor. Yoğurt mayalarken promosyon ürününüz, yani kaymak da cabası…Kızarmış sıcak ekmek ile balın ince tabakası arasına sürebileceğiniz müthiş  lezzet.

Kaymak için, taze sütü yoğurt için kaynatma aşamasında, üzerinde biriken ince tabakalı kaymağı kademeli olarak toplayıp, bir küçük saklama kabına ayırıyorsunuz. Kahvaltı öncesi, yani ekmekler kızarırken dolaptan çıkarıp, o nefis üçleme için ılık hale gelmesini bekliyorsunuz. Sonra sıcak ekmeğin üzerine bal ile birlikte sürüyorsunuz. ımmm nefis bir lezzet.

Gelelim yoğurt mayalamaya:

*Taze sütü mayalamadan önce kaynatma kısmı çok önemli, bu kısımda kabarmasıyla bırakmadan, daha uzun süre tutmak gerekiyor, içindeki suyu yeteri kadar uzaklaştıramazsanız, yoğurdunuz sulu olacaktır.

Kaynatma sırasında karıştırma da çok önemli, dibine değecek şekilde karıştırmazsanız tencerenin dibi tutabilir. Eğer böyle bir sorun ile karşılaşırsanız, mayalama aşamasında sütü başka tencereye aktarın.

*Maya amaçlı kullandığınız, yoğurdun cinsi çok önemli, ben köy yoğurdu tercih ediyorum. Ayrıca satın aldığınız sütte çok önemli. Sütün yağlı olması daha koyu kıvamda mayalanmayı sağlıyor. Sütçünüz, kabın dibini size getiriyorsa, en sulu yeri size kalıyor demektir. Satın alırken özellikle yağlı yerinden istediğinizi belirtin.

*Mayalamada ısı da çok önemli bir faktör olduğu için, kullandığınız yoğurdu dolaptan çıkarıp kullanıyorsanız, çatalla çırptıktan sonra, küçük gözde kısa bir süre ılıtabilirsiniz.

*Kaynamış ve ılıtılmış yoğurdu mayalama aşamasında sallamamak için önce kalorifer peteği yanına koyup ardından, üzerine sütlü-yoğurtlu ayran kıvamındaki karışımı ilave ediyoruz.

*Yoğurdunuzun pütürlü olmaması için mayalık yoğurt ve sütü iyice karıştırıyoruz, bu aşamada pürüzsüz karışım için blender kullanabilirsiniz.

Malzemeler

2,5 Litre inek sütü

2 çorba kaşığı yoğurt

Yapılışı

  • Süt derin bir tencereye alınıp ocağa konur. Sürekli karıştırılarak kabarmasına izin verilmeden kaynatılır. Bu aşamada delikli servis kaşığı ile kaymağı sürekli toplanır.
  • Kaynatılırken içeriğindeki su uzaklaştırıldıktan sonra, ocaktan alınıp ılımaya bırakılır. Bu aşamada ne kadar ılındığı çok önemli. İçinden bir yemek kaşığı alıp parmağınızın sütün içinde, 6-7 saniye bekletebiliyorsanız mayalamaya hazır demektir. Ya da bebek maması hazırlarken uyguladığı şekilde bileğe damlatıp yakmıyacak kadar ılık kıvamda olup olmadığı kontrol edilir.
  • Ayrı bir kapta maya için yoğurt bir kaşıkla iyice karıştırılıp ılık sütle çırpılarak ılıtılır. Maya için özellikle yeşil suyu olan köy yoğurdu olarak satılan özel bir marka kullandım. Ilıtılan mayalık yoğurt, tenceredeki süte yavaş yavaş karıştırılarak eklenir.
  • Kapağı kapatılan tencere bir kaç kat kalın bir örtü yada havlu ile sarılarak sıcak bir şekilde 10-12 saat dinlendirilir. İlave olarak kalorifer peteğinin yanına koyuyorum, fırına koyanlarda varmış, tercih sizin…
  • Bekleyiş süresinin ardından, mayalanan yoğurt buzdolabında muhafaza edilir. Sonuç olarak gördüğünüz gibi tencereden yoğurt çıkarırken  bıçakla kestiğim parçalar hiç dağılmadan çıktı…

 

 Yoruma Kapatılmıştır..